קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
מילון מחלות וטיפולי רפואה משלימה
חפש      נקה

רפואה סינית

רפואה סינית התפתחה במקביל לפילוסופיה הסינית והיא מהווה בסיס למגוון שיטות טיפול ברפואה המשלימה. רפואה סינית היא שיטת טיפול עתיקת יומין אשר מתבוננת על יחסי הגומלין בין האדם לטבע שסביבו, מתוך עיקרון של שמירה על איזון והרמוניה בין 2 ערכים שונים ומנוגדים המשולבים ומשלימים זה את זה בגופו של האדם, כמו בטבע. ערכים אלה המצויים בכל דבר ביקום  ומתקיימים יחד בהרמוניה ובאיזון ביקום כמו גם בגוף האדם קרויים ין (Yin) ויאנג (Yang). 

 

שמירה על איזון באמצעות רפואה סינית תנקה את הגוף והנפש ממחלות ותביא את האדם לקיים אורח חיים בריא. מטפלים זיהו כי אנרגיית חיים הנקראת צ'י, זורמת בגופו של האדם ועוברת באמצעות תנועה מתמדת בתוך 12 מסלולים הפזורים בגוף הנקראים מרדיאנים. כל מרידיאן שולט באיבר פנימי חיוני בגופנו. כאשר ישנה חסימה לאורך המרדיאן, מופיעה בעיה בריאותית.

 

מקור השיטה:

לשיטה היסטוריה רבת שנים אשר ראשיתה בסין העתיקה. קיימות שתי אסכולות עיקריות: רפואה סינית עתיקה והמסורתית. בעוד שהאסכולה העתיקה מסתמכת על כתבים עתיקים בשילוב מפת הלידה ונטיותיו האנרגטיות של המטופל, האסכולה המסורתית/קלאסית של הרפואה הסינית היא היותר נפוצה בעולם המערבי כיום.

 

רפואה סינית - שיטות הטיפול:
המפגש הראשון בתהליך הטיפול הינו מפגש איבחון שבו המטפל מאבחן באופן מעמיק את המטופל ע"י תשאול, התבוננות על גופו, מדידת דופק, בדיקת צבע הלשון, מישוש הבטן ואף באמצעות הרחה. לאחר האבחון יכול המטפל ברפואה סינית לזהות חסימות באנרגיית הצ'י ולהתאים למטופל תוכנית טיפול ממוקדת ואישית.

 

התוכנית הטיפולית יכולה לכלול מספר שיטות טיפול כלהלן:

 

 • דיקור סיני (אקופונקטורה): בגופנו מפוזרות 365 נקודות דיקור לאורך 12 המרידיאנים. דיקור נקודות אלו מאפשר פתיחת חסימות והנעת האנרגיה. הדיקור מתבצע על ידי החדרת מחטים דקות, גמישות ובעלות אורכים שונים לגופנו. המטפל המיומן יודע לשלב מספר נקודות במדוייק בטיפול על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. המטופל עלול לחוש דקירה קטנה בעת החדרת המחט, אך מלבד זאת, הטיפול אינו מלווה בכאב או בתופעות לוואי. משך הזמן של הטיפול משתנה ממספר דקות בודדות אצל תינוקות וילדים ועד כ-25 דקות אצל מבוגר.
   
 • צמחי מרפא סיניים: המטפלים הסינים משתמשים בצמחי מרפא אשר להם יכולות ריפוי טבעיות. צמחי המרפא מותאמים לפי יכולתם האנרגטית והשפעתם על איברים שונים בגוף. צמחי מרפא מגיעים בצורת תמציות, שמנים, אבקות, קפסולות וכדורים.
   
 • תזונה סינית: עפ"י השיטה, לכל המזונות אותם אנו אוכלים ישנה השפעה אנרגטית על גופנו ותכונה המייחדת כל מזון בנפרד: צורה שונה; טמפרטורה - שיכולה להיות מחממת, מקררת או נייטרלית, או טעם שיכול להיות מר, מתוק, חמוץ, מלוח או חריף. כל תכונה משויכת לאיבר חיוני בגוף ומשפיעה עליו. המטפל יידע להתאים תפריט אשר יאזן את המערכות הפגועות אצל המטופל.
   
 • טווינא: טווינא הינה שיטת מגע. פירוש המילה טווינא הינו "למשוך ולתפוס". המטפל בטווינא משתמש באותן נקודות בהם משתמשים בדיקור לשחרור חסימות. בשונה מדיקור, המטפל בטווינא מעסה, מניע, מותח ולוחץ בידיו את השרירים והרקמות של המטופל בנקודות החסימה.
   
 • שיאצו: השיאצו, שמקורה ביפן, נכללת במסגרת שיטת טיפול הוליסטית של רפואה הסינית מסורתית. משמעות המילה שיאצו היא לחיצת אצבעות. בדומה לטווינא, גם הטיפול בשיאצו נעשה ללא מחטים באמצעות לחיצות על אותן הנקודות המשמשות בדיקור לשחרור חסימות בגוף על מנת לאזנו. 


יתרונות השיטה:
רפואה הסינית היא מערכת רפואית עתיקה ומבוססת, בעלת צורות אבחון, טיפול וריפוי המשלבת בתוכה את הנטיות האנרגטיות של המטופל. השיטה עוזרת להשיב את הגוף לאיזון באמצעות אנרגיות המשפיעות על האדם כמכלול, הן בהיבטים של הגוף והן של הנפש. על פי השיטה הסינית, ניתן לתקן את החוסרים באיזון הגורמים למחלות וכאב ואף לבצע באמצעותה טיפול מניעתי לפני הופעת תסמינים כלשהם. בין הטיפולים כלולים תזונה נכונה, דיקור (אקופונקטורה), טיפול בעשבי מרפא ותרגילי התעמלות. שיטות הטיפול השונות מאפשרות למטפל להתאים לכל מטופל את דרך הטיפול המתאימה לו ביותר.

 

למי מיועדת השיטה:
הטיפול מתאים לכל טווח הגילאים - החל מתינוקות ועד למבוגרים ולקשת רחבה של מחלות וסימפטומים הן בתחום הפיזי והן בתחום הרגשי. כמו כן, השיטה מתאימה לאלו הרוצים לחזק את המערכת החיסונית והיא יכולה לשמש כרפואה מונעת.

 

רפואה סינית - התמחות בשיטה:  
הלימודים בישראל הינם לימודי תעודה בבתי הספר ללימודי רפואה משלימה. רבים מבתי הספר בארץ מאפשרים את השלמת לימודי התעודה לתואר מוכר בחו"ל. משך הלימודים הוא כארבע שנות לימוד הכוללים לימודי תיאוריה, עבודה מעשית וסטאז'. חשוב לוודא כי בית הספר מוכר על ידי אגודה ישראלית של רפואה סינית מסורתית או עתיקה.


 

 

ערכים נוספים באות:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"