קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2465
0
 


כאבי גב: מה עושים כשהפילאטיס כבר לא עוזר?

אבי בחט
05/07/2016
רבים מהסובלים מכאבי גב פונים לפילאטיס, שאכן מסייע בחיזוק השרירים ובהקלה על הכאב. אך מה ניתן לעשות כאשר גם פתרון זה כבר לא עוזר?  
עבודה בחדר כושר או תרגול פילאטיס קבוע מסייעים להתגבר על כאבי גב. אך עם הזמן, אצל חלק מהמטופלים, פעילות גופנית כבר לא מקלה על הכאבים - ולעתים אף מחריפה את מצב. הדבר נכון לגבי שיטות האימון השונות שמבוססות על עיקרון של חיזוק השרירים.

 

 

 

 

לעתים חיזוק השרירים מאפשר לדלג על הבעיה ולמנוע את הכאב. כאשר הדבר יעיל ומתאים - זה מצוין, כיוון שהפחד מחזרת הכאב מכניס את האדם למשטר אימונים קבוע ומעודד אותו להמשיך. אך קורה שפתאום מתרחש טריגר כלשהו, הגורם לכאב לחזור. יתכן שהוא נובע מכך שהמטופל נאלץ להפסיק את האימונים לתקופה מסוימת או כיוון שהיה עליו להתאמץ יותר מהרגיל. אך לא משנה מה הסיבה – הבעיה דומה: האימונים לא רק שלא עוזרים, אלא שבכל פעם שהאדם מתאמן - הכאב מחריף.

 

 

מדוע פעילות גופנית מפסיקה להקל על הכאב?

חשוב להבין שהכאב שהיה קודם לא עבר, אנחנו רק הצלחנו להעלים אותו על ידי חיזוק שרירים. בדרך כלל כשהכאב חוזר ניתן לזהות איזשהו חוסר איזון במבנה עמוד השדרה, שלרוב מלווה במתח שרירי גבוה (אך לא תמיד). 

 

קראו עוד:   עקמת - הטיפול בשיטת רולפינג ובשיטת פאולה

  

התעקמות עמוד השדרה, מבלי להתייחס לגודל הזווית, מתפתחת כנראה על רקע של כיווץ כרוני בצד אחד של עמוד השדרה בגובה מסוים, בשריר מסוים. לעתים ישנה בנוסף גם חולשה כרונית באחד מהשרירים, בצד הנגדי של עמוד השדרה, שמחמירה את הכאב עוד יותר.

במצב כזה לא ניתן להביא לשינוי מהותי. אם המקום מכווץ כרונית, לא ניתן ללמד את השריר להשתחרר. מה גם ששריר שהוא חלש כרונית יישאר חלש לעומת השרירים האחרים, כך שלא ניתן יהיה לחזק אותו באופן משמעותי.
 
עכשיו, תארו לעצמכם מה קורה כאשר עושים חיזוק שרירים כללי. לפעמים זה עובד והכאב עובר, מכיוון שהשרירים מצליחים למנוע את הלחץ של החוליה על הדיסק. אך לפעמים מתרחש מצב הפוך לחלוטין, כיוון שכל מאמץ נוסף של גוף לא מאוזן מחמיר את חוסר האיזון ואת הלחץ שיש על החוליה ועל הדיסק. גם במקרים שהייתה הקלה ראשונית בכאב, הוא עלול להתפרץ פעם נוספת בגלל טריגר שגרם שוב לחוסר האיזון.  

 

 

מה גורם לחוסר האיזון להופיע שוב? 

ישנם מספר גורמים לחזרת חוסר האיזון, שרובם מתפתחים על רקע של מאמץ מוגבר של הגוף כמו עייפות, מנוחה אחרי עבודה לא שגרתית, מחלה או סתם יציאה משגרת האימונים מכול סיבה שהיא - יוצרות החלשה יחסית. במקרה כזה החזרה לאימון הרגיל כבר יש בה מאמץ יתר בשביל הגוף. 

כשגוף שיש בו שרירים חזקים ושרירים חלשים נכנס למאמץ מוגבר, הוא משתמש הרבה יותר בשרירים החזקים. מצב זה עלול לגרום להחמרה של חוסר האיזון. כשהגוף יוצא מהאיזון הרגיל שלו נוצרות עוד הידבקויות בפאסיה (מעטפת השריר) שמחמירות את העיוות המבני. בנוסף, ככול שחוסר האיזון גדול יותר, כך גדל הסיכון להיווצרות לחץ על הדיסק או על עצב, שיוצר דלקת וכאב מוגבר. לכן, כשחוזרים שוב להתאמן, הגוף עלול להיות במצב גרוע יותר מאשר הזמן בו התחלנו בפעילות הגופנית, ולכן החזרה על מה שנעשה בעבר – לא תהיה טובה מספיק בשלב זה.

 

 

כיצד ניתן להביא שוב את הגוף לאיזון?

בעקרון, היינו רוצים לחזור לאיזון היחסי שהיה קודם, אלא שכדי לבנות שוב כוח שרירי יש לפעול בצורה מאוד הדרגתית וזהירה, מכיוון שכבר נוצר מצב דלקתי שכעת מקשה מאוד על התהליך ואף עלול להגביר את הדלקת ואת הכאב.

זה המקום להשתמש בשיטת האינטגרציה המבנית של רולף, שכן שיטה זו עוסקת באיזון המבנה על ידי פתיחת ההידבקויות בפאסיה. השיטה מחזקת את השרירים באופן פאסיבי על ידי האיזון החדש שהיא יוצרת. גוף שהוא מאוזן יותר, מתחזק בתוך שדה הגרביטציה באיזון החדש שלו - גם ללא פעילות ספורטיבית. 

עם זאת, צריך לזכור שזהו חיזוק מינורי, שנובע מעצם כוח המשיכה הפועל עלינו ביומיום, ולא חיזוק אקטיבי, שהוא פועל יוצא של הפעלה מאומצת של השרירים. רק אחרי יצירת האיזון בצורה זהירה והדרגתית, ניתן לחזור ולחזק שוב את שרירי הגוף. 

 

 

ממשיכים לדבר על זה בפורום שיטת פאולה הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי אבי בחט, מטפל במגע ותנועה נכונה של הגוף מעל 30 שנה. בחלק מהטי...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"