קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1676
0
 


אנמיה מחוסר ברזל? נטורופתיה יכולה לעזור

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/07/2014
סובלים מעייפות, חסרי אנרגיה, או סחרחורת מדי פעם? ייתכן ואתם סובלים מאנמיה הנובעת מחוסר ברזל. הבעיה הנפוצה, כמעט ואינה מזוהה בקרב הסובלים ממנה וזאת על אף האבחון הפשוט - בדיקת דם שגרתית. חוסר בברזל יכול להיפתר בקלות, מהעשרת התפריט היומי במזונות המלאים בברזל ועד שתיית חליטות המבוססות על צמחי מרפא שמזינים את הדם
שגרת החיים הלחוצה והעמוסה יכולה להסתיר מאתנו בעיות בריאותיות רבות, ביניהן גם האנמיה. הבעיה הנפוצה שמאובחנת בבדיקת דם שגרתית, יכולה ללוות את שגרת היום-יום שלנו במשך שבועות בלי שנשים לב. חוסר בברזל – הוא הגורם העיקר לאנמיה, יכול להיפתר בקלות ובטבעיות: צריכה של מזונות מן החי ומן הצומח בהתאם ליכולות ספיגת הברזל של הגוף.

מהי אנמיה?

אנמיה פירושה מצב בו ישנו מחסור בהמוגלובין  או ירידה במספר תאי הדם האדומים בדם. ההמוגלובין הינו חלבון המכיל ברזל והוא המרכיב העיקרי של תאי הדם האדומים. תפקידו הוא לקשור את מולקולות החמצן ולשאת אותן באמצעות הדם לרקמות הגוף ולאיברים השונים בגוף. כשרמת ההמוגלובין נמוכה, אספקת החמצן לרקמות נפגעת. ישנם מספר סוגים של אנמיה:

אנמיה מיקרוציטית - הסוג הנפוץ ביותר של אנמיה, מופיע כאשר הגוף לא אוגר מספיק ברזל ואז מספר תאי הדם האדומים קטנים מהנורמה. אנמיה בעקבות מחסור בברזל רווחת בעיקר בקרב נשים המאבדות דם רב בזמן הווסת, נשים בתקופת ההיריון ובקרב אנשים עם בעיות בספיגת הברזל בעקבות תזונה לקויה, אכילת מזונות שמפריעים לספיגת הברזל, חוסר בחומציות בקיבה, מחלות מעיים וכו'.


אנמיה מאקרוציטית - כאשר מספר תאי הדם האדומים גדולים מהנורמה. אנמיה זו נוצרת בשל מחסור ב – B-12 או בחומצה פולית. מחסור באחד מהוויטמינים הללו מוביל לפגיעה בייצור כדוריות הדם האדומות במח העצם.


אנמיה אפלסטית - נגרמת בעקבות פגיעה במח העצם. ביטוייה העיקרי של אנמיה זו הוא פגיעה בייצור תאי הדם האדומים, תאי הדם הלבנים וטסיות הדם – המרכיבים של הדם.


אנמיה חרמשית - נגרמת כתוצאה מפגם גנטי שמתאפיין בייצור ההמוגלובין לא תקין. במקרים אלו משתנה צורת ההמוגלובין, תאי הדם משנים את צורתם לצורת חרמש, הגוף מזהה אותם כגורמים זרים וממהר לפרק אותם. בנוסף, תאי הדם הפגומים נוטים ליצור חסימות בכלי הדם ופוגעים באספקת הדם לתאים.


תלסמיה - נגרמת בעקבות ליקוי בגנים שאחראים לייצור ההמולגובין. ליקוי זה גורם למחסור בהמוגלובין ולפגיעה בעמידות של כדוריות הדם האדמות. תלסמיה יכולה להופיע בצורה קלה, מקרה בו תוצאות הדם יראו על אנמיה מיקרוציטית. ובצורה קשה – כאשר הפגיעה הבריאותית רחבה יותר ודורשת טיפול תרופתי קבוע.


אנמיה המוליטית - נגרמת כתוצאה מהרס מוגבר של כדוריות הדם האדומות, בעקבות שימוש בתרופות מסוימות, מחלות אוטואימוניות, הרעלה ועוד.


לכל המטפלים באנמיה>>

כיצד נזהה אנמיה?

ללא קשר לסוג האנמיה, ישנם מספר סימפטומים כלליים שמאפיינים מצב של המוגלובין נמוך, ביניהם: חולשה ועייפות, סחרחורות, קוצר נשימה במאמץ, חיוורון, דפיקות לב מואצות או בלתי סדירות, קור בקצוות הגוף, כאבי ראש, כושר ריכוז ירוד והפסקת ווסת.

כשהאנמיה נגרמת כתוצאה מפגם תורשתי או בעיה במח העצם, התסמינים עלולים להיות קשים יותר כמו פגיעה בתנגודת החיסונית, ליקויים בגדילה ובהתפתחות, כשל כלייתי ועוד.
 

מהם הגורמים לאנמיה?

אנמיה יכולה להופיע בעקבות סיבות שונות, ביניהן מחלות מולדות שונות. כל אחת מהן תוביל לאנמיה מסוג אחר. הסיבות העיקריות לאנמיה הן:

ברזל נמוך.
המחסור בברזל יופיע בעיקר בעקבות חסרים תזונתיים או בעיות ספיגה של הגוף.
מחסור בוויטמינים. מחסור ב- B-12 או בחומצה פולית יופיע בעקבות חסרים תזונתיים או בעיות בספיגה של הגוף.
גנטיקה. פגם גנטי בגנים שאחראים לייצור ההמוגלובין יכול ליצור אנמיה.
דימום מוגבר. מקרים של דימום בעקבות לידה, ווסת חזקה, טחורים מדממים, כיבים מדממים במערכת העיכול, פציעה.
מחלות בסיסיות. מחלה אוטואימוניות, סרטן, כשל כלייתי, מחלות כבד, מחלות מעיים או תת פעילות של בלוטת התריס.
תופעות לוואי של מחלות כרוניות. תופעת לוואי של תרופות מסוימות כמו כימותרפיה.


איך מאבחנים אנמיה?

על מנת לאשר קיום של אנמיה ולאבחן את סוג האנמיה יש לבצע בדיקת דם Complete Blood) Count), שמודדת את כמות ההמוגלובין בדם, ריכוז תאי הדם האדומים יחסית לנפח הדם (המטוקריט), גודל התאים (MCV), צורתם (על ידי בחינה במיקרוסקופ) ומידת השונות ביניהם (RDW). בנוסף, מודדים את רמות הברזל, B-12  וחומצה פולית.

באם התוצאות מראות על מחסור בברזל, בודקים גם פריטין (מחסן הברזל בגוף) וטרנספרין (החלבון שמעביר את הברזל מהדם אל מח העצם לשם יצירת כדוריות דם אדומות).

במידה וישנו חשד כי האנמיה נגרמה בעקבות בעיה תורשתית, נערכות בדיקות גנטיות לשם זיהוי הגן הפגום. כאשר ישנו חשד לאנמיה אפלסטית, לוקחים ביופסיה ממח העצם.
 
הסלק עשיר בברזל ומטהר את הדם.


אנמיה מחוסר ברזל – הטיפול הטבעי

כאמור, האנמיה ממחסור בברזל היא הנפוצה ביותר. על כן, כמו בכל בעיה בריאותית, בכדי לטפל באנמיה זו – יש לאבחן את הסיבה שהובילה לאנמיה ולטפל בה. במרה של אנמיה ממחסור בברזל, הטיפול הטבעי יעשה באמצעות תזונה מתאימה ושימוש בצמחי מרפא "מזיני דם".

תזונה למניעה וטיפול באנמיה מחוסר ברזל

מזון מן החי

על מנת לטפל באנמיה מחוסר ברזל, בראש ובראשונה יש להגביר את צריכת הברזל מן התזונה. הברזל מצוי במזונות מן החי כמו בשר אדום, בשר הודו, עוף ואיברים פנימיים -  הם אלו בעלי רמת הספיגה הטובה ביותר. עם זאת, יש לצרוך מזונות אלו במידה, שכן הם מכילים כמות גבוהה של שומן רווי, אומגה 6 ואסטרוגן, ידועים כמגבירי דלקות וקשורים בהתפתחות של מחלות כרוניות.

מזונות מן הצומח

במקביל לצריכה מן החי, מומלץ להגביר צריכת מזונות מהצומח בעלי תכולת ברזל גבוהה כמו:

קטניות. גרגרי חומוס, פולי סויה, אפונה יבשה, שעועית, עדשים .

אגוזים וזרעים. בעיקר גרעיני חמנייה ודלעת, אך גם באגוזי מלך, קשיו ועוד. יש לאכול אגוזים וזרעים בצורתם הטבעית, ללא קלייה והמלחה.

ירקות. ירקות כמו סלק, עלים ירוקים, ארטישוק ירושלמי, פלפלים, כרישה וברוקולי מכילים כמות גדולה של ברזל. תרד ועלי מנגולד גם כן מכילים ברזל, אך גם חומצה אוקסלית שמפריעה לספיגת הברזל. על כן, במצבי אנמיה מחוסר ברזל מומלץ לבשל או לאדות אותם, על מנת להרוס חלק מהחומצה האוקסלית.

פירות יבשים. בפירות יבשים מצויה כמות רבה של ברזל. מומלץ לרכוש פירות יבשים אורגניים ללא חומרי שימור סולפתיים.

דגנים מלאים. דגנים כמו קינואה, כוסמת, שיבולת שועל, אמרנט וחיטה יעזרו להעלות את רמת הברזל בדם. יש לאכול דגנים מלאים במידה, שכן הם מכילים חומצה פיטית וכמות גבוהה של סיבים, שבמינון גבוה פוגעים בספיגת הברזל.

מזונות נוספים עשירים בברזל הם אצות, מולסה (תוצר גולמי יותר של סוכר), שמרי בירה, טחינה משומשום מלא, שוקולד מריר ושמרים.

הקפדה על הגברת הספיגה
לצד אכילת מזונות שמכילים כמות גבוהה של ברזל, חשוב להגביר צריכה של מזונות שמכילים ויטמין C , אשר משפר את ספיגת הברזל. מקורות טובים לויטמין C אפשר למצוא בגויאבה, תותים, פלפלים, ברוקולי, פפאיה, מלון, כרוב, כרובית, סלרי, לפת, קיווי, פיטרוזיליה ופירות הדר.

הימנעות או הפחתה של מזונות שפוגעים בספיגת הברזל
מומלץ להפחית צריכה של מוצרי חלב. מוצרים שמכילים קפאין כמו קפה ותה או טאנינים שנמצאים בשוקולד, תה ויין. במידה וצורכים אותם, יש להפריד לפחות שעתיים ביניהם לארוחות עם תכולת ברזל גבוהה.


עוד בקליניקה:
עייפות כרונית? להתמודד עם התסמונת בעזרת הרפואה המשלימה>>
הצלצול הוא בשבילי - תופעת הטינטון>>
תוספי תזונה - למה זה טוב?>>


צמחי מרפא למניעה וטיפול באנמיה מחוסר ברזל
לצורך טיפול באנמיה מחוסר ברזל, עומדים לרשותינו צמחי מרפא שנחשבים כ"מזיני דם".

עלי סרפד (Urtica dioica)

צמח עשיר מאד בוויטמינים, מינרלים וכלורופיל. מסייע גם בניקוי רעלים מהגוף, לנשירת שיער, לבצקות ולטיפול באלרגיות בנשימה ובעור. מצויין גם בחליטה.

רמניה מבושלת (Rehmania glutinosa )

יש להבחין בין רמניה מבושלת, שידועה כמזינת דם לבין רמניה
טרייה - שמותווית לדלקות, מחלות חום ומחלות עור. הרמניה המבושלת מעלה את כדוריות הדם האדומות וטסיות הדם וטובה גם למצבים של עצירות ולהורדת סוכר בדם.

אנג'ליקה סינית  (Angelica sinensis)

צמח שמזין את הדם וגם משפר את זרימת הדם ההיקפית (ולכן טוב לקור בקצוות הגוף). אנג'ליקה סינית מצויינת גם לנשירת שיער, למגרנות ולחוסר איזון הורמונלי.

אדמונית החורש  (Paeonia lactiflora)

צמח שמזין את הדם, נוגד דלקת, משכך כאבי בטן עוויתיים, מרגיע
את מערכת העצבים וטוב נגד כאבי ראש.

ארכובית סינית  (Polygonum multiflorum)

צמח שנחשב כמזין דם, טוב לנשירת שיער ומפחית את רמת הכולסטרול בדם. נחשב לצמח אנטי-אייג'ינג ומותווה לשיבה מוקדמת, חולשה וסחרחורת.

קדד קרומי  (Astragalus membranacus)

צמח מאד מחזק, תומך במערכת החיסון, מעלה את רמת כדוריות הדם האדומות, הלבנות והטסיות. צמח הידוע כבטוח לשימוש בזמן ההיריון.

קודונופסיס  (Codonopsis pilosula)

צמח שמחזק את מערכת החיסון, מעלה את רמת כדוריות הדם האדומות, משפר ספיגה, מחזק את מערכת העיכול, ותורם לאיזון מערכת העצבים. צמח הבטוח לשימוש בזמן ההיריון.

חשוב לזכור

גם בצמחי מרפא ישנם צמחים שמכילים טאנינים - חומרים צמחיים שקושרים ברזל ומפריעים לספיגתו. לכן מומלץ להפריד את נטילתם מתוספי ברזל בכשעתיים. בין הצמחים העשירים בטאנינים מצויים הרוזמרים הרפואי (Rosmarinus officinalis ), הממליס (Hamamelis), האבגר (Agrimonia eupatoria) והפטל האדום (Rubus idaeus).


מתכון להעלאת רמת הברזל בדם

רכיבים:

עלי בייבי (עדיף אורגניים)
1 סלק מגורר
כף גרעיני דלעת
כף גרעיני חמניה
2 תאנים מיובשות קצוצות
מיץ מלימון אחד
כף שמן זית מכבישה קרה, כתית מעולה
מעט פלפל שחור גרוס ומלח

הכנה:

מערבבים את הרכיבים ואוכלים בהנאה.


טליה בראל, מטפלת ברפואה טבעית
תמונות: dollarphotoclub
הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"