קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
75990
0
 


טיפול טבעי בעצירות | כל הדרכים הטבעיות להקלה ולמניעה

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/03/2019
טיפול טבעי בעצירות הוא פתרון שהרבה חולים כבר יודעים שעוזר. מי שסובלים מעצירות לא מדברים עליה בקול רב, אבל 20% מהאוכלוסייה סובלת ממנה. עצירות עשויה ללוות את כל מי שמנהל אורח חיים קדחתני. אז איך נדע שאכן מדובר בעצירות, איזה טיפול טבעי לעצירות קיים, למי הוא מתאים ומתי כדאי לפנות לרופא? כל התשובות בכתבה שלפניכםכחמישית מהאוכלוסייה נוטה לסבול מעצירות, אורח חיינו הוא הסיבה המרכזית להיווצרותה. צריכה מועטה של מים או סיבים תזונתיים, פעילות גופנית מצומצמת (אם בכלל) והתעלמות או דחיית הצורך הגופני לגשת לשירותים עשויים לגרום ל"תקיעות" במערכת העיכול.  גם מתח וסטרס שאנו חווים עלול לגרום לנו לשמור בבטן. איך נשחרר את העצירות? ריכזנו עבורכם את הדרכים הטבעיות להקלה ולמניעה.


עיכוב ביציאה - מתי מדובר בעצירות?

עצירות מוגדרת כך כאשר הצואה היא קשה, דחוסה ומלווה בכאבים בעת הפרשתה. אצל מבוגרים, קושי ביציאות במשך שלושה ימים ייחשב כעצירות, בעוד אצל ילדים ארבע ימים הם מדד לבעיה.

בבריאות תקינה, מערכת העיכול שלנו יעילה להפליא -  היא מסוגלת לפרק את המזונות שאכלנו ושתינו, לעבד אותם ולהזרים אותם לתוך מחזור הדם. במקביל, מעבדת מערכת העיכול את העודפים כדי להפרישם מהגוף. הפסולת שנוצרת תעבור דרך כשבעה מטרים של מעיים לפני שהיא תאוחסן זמנית בסוף המעי הגס. בכל הזמן הזה, מערכת העיכול תספוג את המים שנמצאים בתוכהלזרם הדם. בסופו של התהליך, הפסולת מופרשת כצואה, לרוב בתוך יום - יומיים.

ברפואה משלימה גורסים כי היציאות צריכות להתרחש בין פעם לשלוש פעמים ביום כדי לשמור על בריאותינו, אולם יש מי שחולק על גישה זו. בכל מקרה, ככל שהצואה נשארת במעי הגס זמן רב יותר, כך היא מתקשה וקשה יותר להפרישה. צואה נורמלית לא אמורה להיות קשה או רכה מדי ואין כל צורך במאמץ מצידכם להפרישה.


איזה טיפולים מציעה הרפואה המשלימה?

שיפור מצב היציאות דורש שינויים משמעותיים באורח החיים. שמירה על תזונה נכונה, הקפדה על פעילות גופנית ואף תכנון מוקדם וקבוע של ביקור בשירותים הם הבסיס לטיפול הטבעי. בין לבין, מציעה הרפואה המשלימה מגוון טיפולים ברפואה הסינית, צמחי מרפא ונטורופתיה:


למידע נוסף על עצירות- לחצו כאןדיקור סיני ולחיצות – לשיפור פעילות המעיים
סיווג העצירות ברפואה הסינית יכול להצטמצם לשתי קטגוריות רחבות – עצירות שנגרמת כתוצאה מהאטה או חולשה של הצ'י (אנרגיית החיים) או היאנג, שבה הצואה נעה באיטיות רבה מדי או שאינה נעה כלל; ועצירות הנגרמת מחמת יובש (יין או דם חלשים) א מחמת חום רב מדי.

לחיצה קבועה באצבע על נקודת "קיבה 36" יכולה לשפר את פעילות מערכת העיכול. הנקודה מצויה מרחק רוחב ארבע אצבעות מתחת לכיפת הברך, סמוך לעצם השוקה. יש ללחוץ במשך דקה בשתי הרגליים, זו אחר זו. כדי למצוא את המקום המדויק, כופפו את כף הרגל כלפי מעלה, בליטה בשריר תופיע בדיוק במקום הנכון.

להקלה על העצירות, ניתן ללחוץ על נקודת "מעי גס 11", בחלק החיצוני של שקע המרפק הפנימי. בזרוע כפופה, לחצו לעומק בנקודה בעזרת האגודל למשך דקה אחת, ואז חזרו על הפעולה בזרוע השנייה).
 
 

 
קיבה 36: מדוד מרחק רוחב ארבע אצבעות מתחת לפיקת הברך,
בחלקו החיצון של שריר השוקה (כוף את כף הרגל ותחוש
בהתנפחות השריר בדיוק בנקודה זו). הפעל לחץ יציב באצבע או
באגודל וחזור על הפעולה ברגלך השניה.

מעי גס 11:  כופף את זרועך והפעל לחץ חזק באגודל בנקודת קמט
המרפק החיצוני. החלף ידיים וחזור על הפעולה
צמחי מרפא – להרפיית המעיים ולשיפור העיכול
גם רפואת הצמחים מבחינה בין שני סוגים של עצירות – האחד, מתפתח מטונוס שרירים ירוד במעיים וקשור לתזונה דלה בסיבים ולחוסר פעילות גופנית, ואילו הסוג השני נובע מרמות גבוהות  של מתח המועברות לדפנות המעיים וגורמות לעוויתות.

חנויות הטבע מציעות מבחר רחב של צמחי מרפא שיכולים לעזור לפעילות המעיים. מומלץ לנסות כמויות קטנות כדי לבחון את השפעתם עליכם וכמובן לצרוך בצמחים בהתאם להמלצתו של נטורופת.

צמחי המרפא המומלצים יכללו: בבונג- קמומיל (Matricaria recutita) שמרפה את המעיים וממריץ בעדינות את פעולת הכבד, שומר מצוי (Foeniculum vulgare) שמצמצם את הצטברות הגזים בבטן ופרחי כשות (Psyllium) שמצמצם התכווצויות יתר במעיים ומשפר את העיכול.
מומלץ להימנע מנטילת משלשלים צמחיים אלא אם בנסיבות מיוחדות, שכוללים שנונית ( cassia senna) או אשחר (rhammuspurshiana), אשר עלולים לפגוע ברירית המעי הגס, או לפגוע בעצביו, ועלולים לגרום להתפתחות תלות צמחי מרפא.הומאופתיה – לטיפול בחילוף החומרים האיטי
עצירות נגרמת לא פעם מיובש הנובע מתפקוד לקוי או איטי של חילוף חומרים. במקרים אלו מומלץ לנסות תרופות שכולל בריוניה (Bryonia)  – תרופה המשמשת לטיפול באנשים חסרי ביטחון שנוטים "לרסן את עצמם" , מה שמשפיע מיידית על תהליך העיכול שלהם.נטורופתיה – להחזרת הסיבים לגוף
לא פעם עצירות מתפתחת כאשר לא אוכלים מספיק מזונות שמכילים סיבים תזונתיים, כמו ירקות, פירות ודגנים מלאים. כמעט כל מי שאוכל  "תזונה מערבית" זקוק לתוספת של סיבים תזונתיים.

אגודת הדיאטנים האמריקאית ממליצה על צריכה של כ- 30 גרם סיבים ליום, אולם רוב בני האדם צורכים פחות ממחצית הכמות. קל מאוד להוסיף סיבים לתזונתכם - אכלו יותר פירות וירקות טריים - בעיקר אפונה, שעועית וברוקולי,  דגנים, סובין, לחם מחיטה מלאה, ופירות יבשים כגון תאנים, צימוקים ושזיפים. מזונות אלו יעניקו לכם גם שפע של ויטמינים ומינרלים, אולם הם מכילים פחות קלוריות מרוב סוגי המזון המעובד.

סיבים חלופיים
במידה ואתם מחפשים חלופה לסיבים תזונתיים, ניתן לנסות תוספי סיבים מסיסים או בלתי מסיסים כגון פסיליום, אשר הופך למעין ג'לי כאשר הוא מעורבב במים, ומוסיף נפח לצואה. שתו כפית אחת או שתיים אבקת פסיליום בכוס מים קרים או מיץ, או הוסיפו לכוס כמות שווה של אבקת פשתה, אותה ניתן להשיג בחנויות טבע. השפעת הפסיליום ניכרת לרוב לאחר יומיים, אבל אפשר להשתמש בצמח בכל יום מבלי לפתח תלות בו. סיבים בלתי- מסיסים עלולים לגרום לכם לגזים במשך מספר שבועות, עד אשר המערכת תתרגל אליהם. אפשר לערבב סובין עם מיץ פירות או לפזר מעט בתוך הכריך. התחילו מכפית אחת ליום ועלו בהדרגה לכמות של 3-4 כפיות.

בכל מקרה, חשוב להקפיד על שתיית מים מרובה, בנוסף למים שמתלווים לסיבים.


הליכה של 20 עד 30 דקות בקצב זריז מספיק כדי להאיץ את קצב פעילות הלב, או סדרה טובה של תרגילי התעמלות אחרים, עוזרים לגירויי המעיים. הרופאים טוענים שבנוסף לשיפור תפקוד הלב, התעמלות עוזרת בטיפול בעצירות כרונית. יש להתרגל להתעמלות בגיל צעיר, כדי שהדבר יהפוך להרגל בריא לכל החיים.


עצירות – דרכי המניעה

המפתח למניעת עצירות די פשוט : שתו כמות מספקת של מים - שש עד שמונה כוסות ליום היא כמות מינימלית. ספקו לגופכם שפע סיבים תזונתיים באמצעות אכילת פירות וירקות טריים ודגנים. הסיבים חיוניים משום שחלק גדול מהצואה שלנו מורכב מחיידקים והסיבים מעניקים להם בסיס טוב לצמיחה. פעילות חיידקים טובה גורמת להגדלת נפח הצואה ופעולת מים טובה יותר.


מתי יש לפנות לרופא?

יש לפנות לרופא כאשר העצירות שלכם מלווה בעלייה בחום ובכאבים בבטן התחתונה וצואתכם דלילה, תסמינים אלו עלולים להעיד על דלקת סעיף (דיברטיקוליטיס). כאשר צואתכם דמית, הדבר עלול להעיד על סוג של פיסורה או טחורים, אבל עלול גם להיות סימן של סרטן במעי הגס והחלחולת (רקטום). שינויים בדפוסי ההפרשות שלכם, כגון הפרשה של צואה דקה כעיפרון, עלולים להעיד גם הם על סרטן כזה.
במידה והעצירות מופיעה לאחר שהתחלתם ליטול תרופה חדשה, או תוסף או ויטמין או מינרל, יתכן ותיאלצו להפסיק את השימוש בחומר או לשנות את המינון.
 

תרופה עממית ישנה לעצירות, היא כוס מים פושרים שמכילים מיץ של לימון שלם, לאחר הליכה של 15 דקות בבוקר וכ- 15 דקות לפני כל ארוחה וכמובן, התעמלות.

 

רוצים להתייעץ עם מטפלים מומחים בעצירות? לחצו כאן>>

 

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"