קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
67613
0
 


אוסטאופתיה | כל המידע על הטיפול הטבעי שאתם לא מכירים

מערכת תוכן אתר קליניקה
16/11/2018
אוסטאופתיה היא שיטת טיפול טבעית שיודעת לטפל במגוון רחב של מחלות וסימפטומים. מבעיות יניקה ועד ריפלוקס, גזים ובעיות בשינ.  אוסטאופתיה יכולה להקל על החיים שלכם ושל ילדיכם באמצעות טיפול טבעי בשלל בעיות נפוצות. אז מה זה בעצם אוסטאופתיה ולמה זה טוב? כל זאת בכתבה הבאה
האוסטאופתיה (osteo = עצם, path = דרך) היא פילוסופיה שבבסיסה ההנחה שהפרעות במערכת השרירים והשלד משפיעות על יתר מערכות הגוף. תורה זו תופסת את האדם כמכלול ולא כאוסף של איברים, ומאמינה כי בעזרת לחיצות על המקומות הנכונים ניתן להוביל את הגוף לריפוי עצמי. 

 

"האוסטאופתיה שואפת להגיע לפתרון מוחלט ולא לסימפטום", מסביר ברונו רוזמבלום D.O, מחלוצי השיטה בארץ וממייסדי בית הספר הראשון לאוסטאופתיה במכללת וינגייט. "התורה הומצאה כדי לתת מענה לאנשים רבים שסבלו מניתוחים כושלים והחלמה ממושכת. ההתערבות של גופים זרים, כגון כלים ניתוחיים, העלו את השאיפה להוליסטיות ולטבעיות. האמונה היא שגופנו מסוגל לנצח בעצמו ולהביא להחלמה עצמית מתונה - ואנו רק צריכים לעזור לכך לקרות".

 


כיצד מתבצע טיפול אוסטאופתי? 

האוסטאופת, בעזרת מגע עדין ועמוק, מסייע לשחרר את כל החלקים התפוסים בגוף וליצור הרפייה. נשמע מוכר עד כה? ובכן, לכל מי שתהה, לא מדובר בעיסוי סטנדרטי לשחרור השרירים: באוסטאופתיה ההרפייה אינה רק של השרירים, אלא של כל מערכת השלד-שריר: העצמות, הפרקים, הליגמנטים, האיברים הפנימיים ומערכת העצבים, כך שהמטופל חווה תחושת רגיעה עמוקה וקלילות לאחר הטיפול.

 

ראשית, על מנת להגיע לשורש הבעיה, האוסטאופת מתשאל את המטופל בנוגע להיסטוריה הגופנית שלו. ברונו רוזמבלום מסביר זאת בכך שטראומות רגשיות ופיזיות, כגון פציעות, תאונות וניתוחים, הן בעלות השפעה ישירה על המצב הפיזי של האדם – גם אם התרחשו לפני שנים רבות. "הגוף הינו יחידה אחת שכל המרכיבים שלה קשורים ותלויים אחד בשני. לכן, כל ירידה בתנועתיות של אחד מהמרכיבים הללו תגרום לירידה ולאי איזון במצב הבריאותי".

 

שנית, האוסטיאופת מחפש ומוצא את המגבלות האלו בעזרת בדיקות ידניות. לאחר מכן, הוא עובד בצורה ידנית, יסודית ועדינה על האזור הפגוע במטרה לתקן אותן. "על ידי שוני במרקם הגופי בלבד, ניתן להבין היכן ממוקמת הבעיה ומה ניתן לעשות ולשחרר על מנת לאפשר לגוף להיות חיוני", מתאר ברונו רוזמבלום. בצורה זו ניתן לטפל ברקמות, במערכת העצבים או בעצמות באופן נקודתי על ידי טיפול כולל ביחס לשאר האיברים בגוף.

 

 למי הטיפול מתאים?

טיפולים אוסטאופתיים מתאימים לכל אדם, בכל גיל, ובשונה ממרבית השיטות המוכרות, אפילו ניתן לטפל בתינוקות מיום היוולדם. "הטיפול מותאם לפי גיל המטופל, הפיזיולוגיה שלו והתגובה שלו לטיפול, ובשל הטכניקות העדינות, הוא בהחלט מתאים לכולם: נשים בתהליכי הריון התחלתי ומתקדם, ספורטאים הזקוקים לטיפול בפציעות או כתחזוקה לשחיקה בגוף מפאת משחק מאומץ, גילאי הזהב, תינוקות בני יומם ואנשים שחוו טראומות גוף", מציין רוזמבלום. 

 


תוך כמה זמן ניתן לחוש בשיפור?

בניגוד לסוגי טיפולים אחרים, באוסטיאופתיה לא נדרשת סדרה ארוכה של מפגשים והטיפול אינו מתפרס על פני שנים. לרוב, 2-5 טיפולים בדרך כלל מספיקים על מנת לטפל בבעיה ברמה מספקת, ולעתים לאחר טיפול אחד בלבד כבר ניתן לחוש בשיפור. זאת מתוך הנחה שמקור הבעיה אכן מצוי בחוסר איזון במערכת השלד והשרירים.

 


באילו בעיות האוסטאופתיה מטפלת?

הטיפול מאפשר פתרון למגוון רחב של בעיות: מיגרנות, כאבי ראש, בעיות שלד, שרירים ומפרקים, אסטמה, כאבי גב, בעיות עיכול, בעיות הורמונליות ועוד. השיטה טבעית לחלוטין ובטוחה לכל אחד. לדברי ברונו רוזמבלום, דרך עבודה על רקמות עדינות ורכות, עצב גופי ועוד, ניתן להביא לשיפור משמעותי ולהחלמה מפתיעה גם במקרים קשים, כגון מחלות כרוניות, שברים ונקעים הנוצרים מטראומות ופציעות ספורט, מחלות עצבים, מפרקים ועוד.

 

בקרב ילדים, למשל, טיפולים אוסטיאופתיים יכולים לסייע לשלל בעיות כמו חוסר שינה, דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, דלקות בדרכי השתן, אלרגיה, אסטמה וברונכיטיס.

 


אוסטאופתיה ותינוקות

כאמור, הטיפול נחשב ליעיל מאוד בתינוקות. לעתים, עוברים ברחם אימם נמצאים במנח שגורם ללחצים מסוימים בגולגולת, בצוואר או בעצמות אחרות בגופם. על פניו, נראה כי המקור לבעיות אלה הוא אי סימטריה וטורטיקוליס (מגבלת תנועה בשל קיצור שרירי הצוואר), דבר שיכול להיות מלווה בבכי וחוסר שקט. באמצעות האוסטאופתיה ניתן לטפל בבעיות אלה. 

 

ככלל, תהליך הלידה הוא טראומטי לגוף התינוק, הן בלידה נרתיקית ובוודאי בלידה מכשירנית/ניתוח קיסרי. הדבר יכול להתבטא במגוון בעיות שאנו מכירים בתקופת הינקות כגון קשיים ביניקה, קוליק, ריפלוקס, חוסר שינה, בעיות התפתחות, טונוס שריר גבוה או נמוך ועוד. כל אלה יכולים לרדת בצורה משמעותית בטיפול אוסטאופתי.

 

"האוסטאופת יחפש ליקויים פיזיים בגולגולת התינוק, יתקן אותם בעדינות רבה, ויוריד נקודות מתח ברקמות השונות, כך שביקור אצל אוסטאופת בהחלט עשוי למחוק את הטראומה החיצונית שנכפתה על הילוד בעת הלידה", מסביר ברונו רוזמבלום ומצטרף להמלצת האוסתיאופטים לגשת לטיפול בסמוך ללידה ככל האפשר כדי שהטראומה לא תתבסס לרקמות ותהפוך את ההחלמה לקשה יותר עבור התינוק.

 


מה ההבדל בין אוסטאופתיה לכירופרקטיקה?

רוזמבלום מסביר כי ההבדל העיקרי בין השיטות נעוץ בשיטת העבודה: "כירופרקטיקה הינה שיטה שמציבה את עיקר העבודה בעמוד השדרה באמצעות מניפולציה, כלומר, עיסוי עמוק וממוקד. העיסוי נעשה הן בעזרת ידיו של הכירופרקט והן באמצעות אמצעים טכנולוגים המשלבים חשמל וקריאות מתקדמות כגון רנטגן ו-MRI. עמוד השדרה בהחלט יכול להביא למכאובים או שינויים ברגליים, באגן, בידיים, בשכמות, בכתפיים ובמפרקי הגוף. לכן, באמצעות הלחץ ניתן לשנות את היחס ולהביא להחלמה הדרגתית.

 

באוסטאופתיה, לעומת זאת, הטיפול נעשה בעזרת ידיו של המטפל בלבד ואינו מתמקד רק בעמוד השדרה – אלא בכל הגוף. גם כאן מטרת הטיפול היא לאזן את הגוף, אך הדבר נעשה תוך חתירה למקור הבעיה ולא על ידי התמקדות בתסמינים בלבד".


אף על פי שהשיטה הומצאה בארה”ב לפני למעלה מ-100 שנה וכבר התפשטה ברחבי העולם, בארץ היא עדיין נחשבת לחדשה. "כיום האוסטאופתיה שכיחה מאוד באירופה ארה"ב ואוסטרליה ומהווה תחליף או טיפול מקביל לכל טיפול רגיל ומוכר - ממש כמו ביקור אצל רופא המשפחה. בסופו של דבר, טיפול אוסטאופתי מסייע לשמור, לחזק ולאזן את הגוף, והוא אינו מביא להקלה בבעיה בלבד, אלא משמש כעזרה ראשונה לאחר הטיפול הקונבנציונלי, אשר בעצמו נחשב לטראומתי עבור הגוף", מסכם ברונו רוזמבלום.

 

 

רוצים להתייעץ עם אוסטאופת מומחה? לחצו כאן>>


הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"