קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
17778
1
 


איך למנוע עלייה במשקל בגיל המעבר ללא הורמונים?

יעל מצליח
10/04/2018

בנוסף לגלי החום, ההזעה המוגברת וההפרעות בשינה סובלות נשים רבות מעלייה במשקל בגיל המעבר. כיצד יכולה אקופונקטורה לסייע, מהם צמחי המרפא שיכולים להקל ואילו שינויים באורח החיים מומלץ לבצע?

 

גיל המעבר (מנופאוזה), המתרחש סביב גיל 48-55, הינו תקופה של שינויים פיזיולוגים רבים אצל האישה. בתקופה זו חלה ירידה ניכרת בייצור האסטרוגן והפרוגסטרון בשחלות ונפסק המחזור החודשי. אך זהו רק אחד מבין כלל האירועים והתופעות העוברים על האישה בתקופה זו של חייה.

לפני הפסקת המחזור, שיכולה להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, יורדת כמות האסטרוגן מסוג אסטרודיול לרמה הנמוכה ביותר, הגורמת לסימפטומים אופייניים רבים, ביניהם:
1.גלי חום - התסמין הקלאסי והמוכר ביותר בגיל המעבר, המופיע אצל 75% מהנשים לפחות.
2.אי שקט, עצבנות, התקפי בכי ושינויים במצבי הרוח, עייפות קיצונית, דיכאון וחרדות.
3.הזעות יום והזעות לילה.
4.דפיקות לב.
5.יובש בנרתיק, ירידה כללית בתפקוד המיני, תכיפות ודחיפות במתן שתן ודלקות חוזרות בשלפוחית השתן ובנרתיק. 
6.כאבי מפרקים, שרירים וגידים.
7.אי נוחות במערכת העיכול - גזים, כאבי בטן, נפיחות. 
8.קוצר נשימה.
9.הפרעות בשינה.
10.קושי בריכוז וירידה בזיכרון.

בנוסף לכל אלו, מתרחשת גם עלייה במשקל בגיל המעבר.

 

 


מדוע ישנה עלייה במשקל בגיל המעבר ובמה היא שונה מעלייה אחרת במשקל?

הירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון משפיעה גם על חילוף החומרים, מסת השרירים ותהליכים אחרים בגוף האישה, שנותנים את אותותיהם גם על המשקל. אם נוסיף לשינוי ההורמונלי גם אורח חיים תובעני עם תזונה לקויה, הסיכון לעלייה במשקל יהיה גבוה אף יותר.

לקראת גיל המעבר, עם הירידה בהורמון האסטרוגן, שאחראי גם על פיזור השומן התת עורי בגוף, עודפי המשקל, שנהגו להתפזר באזור הישבן, מתחילים להצטבר בחגורת המותניים ובבטן העליונה. ההשמנה הבטנית, המוכרת יותר כהשמנה תפוחית, מעודדת התפתחות של מחלות כמו טרשת עורקים, יתר לחץ דם, סוכרת ומסוכנת מאוד ללב.מהו הטיפול הקונבנציונלי הניתן לתופעות אלו בגיל המעבר?

הטיפול הקונבנציונלי בגיל המעבר מסתכם במתן הורמונים וכרוך בתופעות לוואי וסיכונים בריאותיים. כך, למשל, ההורמונים עלולים לגרום לאצירת נוזלים וכתוצאה מכך לעלייה במשקל בגיל המעבר. כמו כן הטיפול הקונבנציונלי בגיל המעבר עלול לגרום גם לעלייה בלחץ הדם. 

מחקרים מצאו גם שנטילת טיפול הורמונלי המשלב אסטרוגן ופרוגסטרון בגיל המעבר מגביר את הסיכון למחלות קשות, כגון סרטן שד פולשני, קרישי דם, שבץ מוחי ומחלות בשלפוחית השתן. אמנם ההורמונים יכולים להקל על גלי חום קשים, אך לא בטוח שבשאר המקרים התועלת מהם עולה משמעותית על הסיכון שהם טומנים בחובם.


כיצד, אם כן, ניתן להתמודד עם העלייה במשקל בגיל המעבר על פי הרפואה משלימה?

הטיפול הבטוח והיעיל ביותר הוא כזה המשלב אקופונקטורה, צמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי ופעילות גופנית.


1. אקופונקטורה 

האקופונקטורה (דיקור סיני) מהווה טיפול אנרגטי יותר ולכן יעילה ביותר לטיפול וחיזוק האיברים המושפעים מהירידה באסטרוגן ובפרוגסטרון. על פי תפיסת הרפואה הסינית, הירידה בהורמונים בגיל המעבר יוצרת "עודף חום" בגוף, שמגיע גם לקיבה וגורם לרעב, במיוחד לפחמימות ולמתוקים. הדיקור הסיני יכול "לקרר" את הגוף ולהשקיט את תחושת הרעב.

הדיקור הסיני, שמותאם בצורה אינדיווידואלית לכל אישה על פי הסימפטומים שמהם היא סובלת, עוזר להורדת "עודף החום" שנוצר בגוף ומקל בצורה משמעותית על התופעות הקשורות לגלי חום והזעות היום והלילה ועוזר לאזן את טמפרטורת הגוף.

2. צמחי מרפא סיניים

צמחי מרפא סיניים המשמשים לחיזוק והזנה בגיל המעבר מכילים שילוב של פיטו-אסטרוגניים - תרכובות טבעיות, המחקות בצורה חלשה את פעילות האסטרוגן. בכך הם מסייעים לאיזון המערכת ההורמונאלית. הפורמולות לטיפול ותמיכה בגיל המעבר, המותאמות בצורה אישית על פי הסימפטומים, מקלות על גלי חום, הזעות יום והזעות לילה. 

בנוסף, ישנם צמחים שמטפלים גם בדלקות כרוניות בשלפוחית השתן, לחץ דם גבוה, סחרחורות, כאבי ראש, מגרנות, כאבי גב תחתון, אי שקט, דיכאון, הפרעות בשינה, דפיקות לב מהירות, ירידה בריכוז, ירידה בזיכרון, הפרעות בעיכול, עצירות ועליה במשקל בגיל המעבר.

הצמחים מסייעים לאיזון טמפרטורת הגוף ותורמים לשינה עמוקה ו"מזינה" יותר, כך שהעייפות תוחלף באנרגיה וחיוניות וגם מצב הרוח יהיה מאוזן ויציב יותר. רוגע, הערכה עצמית וסיפוק בחיי היום-יום ישיבו גם את השליטה והסיפוק מתזונה בריאה ומידתית ויעזרו לרדת במשקל ולשמור על משקל קבוע.

3. תזונה 

איזון נכון בתזונה בגיל המעבר חשוב ביותר לשמירה על איזון הגוף והנפש ולמניעת עלייה במשקל. התזונה בתקופת גיל המעבר צריכה לחזק את האיברים שנחלשו כתוצאה מהירידה ברמת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ולאזן את הטמפרטורה בגוף האישה בהתאם.

על פי הרפואה הסינית, למזון ריקני, עתיר פחמימות ומתוקים השפעה מחממת, לכן הוא יגרום לעודפי חום בגוף האישה, לתחושת רעב מתמדת ולתוצאה הבלתי נמנעת של עלייה מתמשכת במשקל.

מהם עקרונות האכילה הבריאה בגיל המעבר?

1.חשוב להקפיד על ארוחות בזמנים קבועים, לא יאוחר מהשעה 20:00 בערב. ארוחות מאוחרות מתישות את הגוף וגורמות ל"תקיעות" של מזון בקיבה.

2.רצוי להגיע לשולחן רגועים ולהתרכז במזון שאוכלים.

3.יש להתאים לכל אישה את המזונות שהיא זקוקה להם. מזונות "חמים" מדי עלולים לייבש ולחמם את האיברים הפנימיים ולהשפיע לרעה על תפקודם. מזונות "קרים" מדי עלולים להחליש את האיברים הפנימיים ולפגוע בתפקודם. 

מזונות המחזקים את האיברים כוללים חיטה מלאה, נבט חיטה, שמן נבט חיטה, דוחן, שעורה, שומשום טחון, טחינה, מיסו, סרדינים, אגוזים, שעועית מש, שעועית ירוקה, שעועית שחורה, שעועית אזוקי, אצות ים ושאר המזונות המלאים והלא מעובדים.

4.העדיפו תפריט דל שומן, הפחיתו בצריכת מלח (נתרן) או השתמשו במלח העשיר באשלגן.

5.מומלץ להימנע ממאכלים מתובלים וחריפים ולהפחית צריכת קפאין ואלכוהול, שנחשבים ברפואה סינית ל"מחממים".

6.העשירו את התפריט במאכלים עשירים בסידן: זרעי פשתן, זרעי צי'ה, גוג'י ברי, אגוזים, שקדים, שומשום, גרעיני חמניות, ירקות עליים, ירקות, פירות, דגים וסרדינים.


4. פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה מאוד בתקופה הזו של החיים, במיוחד התעמלות בונה שריר ועצם לחיזוק הגוף, להעלאת מסת השריר ולהקטנת מסת השומן. פעילות גופנית תורמת לזרימה טובה של דם ואנרגיה, לחיזוק העצמות ולמניעת אוסטאופורוזיס, לשיפור רמת השומנים בדם ולמניעת סכרת, לאיזון לחץ הדם, למניעת סרטן המעי הגס ולמניעת סרטן השד, לשיפור הדימוי העצמי ולהעלאת מצב הרוח.


על פי הרפואה הסינית, גיל המעבר הינו "האביב השני" בחייה של האישה. זהו הזמן בו האישה יכולה להתחדש בחיים חדשים, ליישם את כל מה שלמדה והפנימה במהלך חייה וליהנות מחיים מלאים, מאוזנים ושלמים יותר. לפי הגישה הסינית, בתקופה זו בחייה 
האישה יכולה להרגיש ולהיראות יפה יותר, מינית ומודעת יותר, מאוזנת הורמונלית ומלאת שימחת חיים.   

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  אקופונקטורה לתופעות גיל המעבר - נפלא!
  טלי
  13/07/2016
  hrtfhgfhgf היה לי נסיון מדהים עם אקופונקטורה במצב הזה . הגעתי לשלב של מחזור לא סדיר, וסבלתי לא רק מגלי חום ויובש, אלא מהתקפות בכי, סחרחורת וחולשה שממש הפריעו לי לתפקד בעבודה. אחרי שני טיפולי דיקור במרפאות הדסה ל...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  אקופונקטורה לתופעות גיל המעבר - נפלא!
  13/07/2016
  היה לי נסיון מדהים עם אקופונקטורה במצב הזה . הגעתי לשלב של מחזור לא סדיר, וסבלתי לא רק מגלי חום ויובש, אלא מהתקפות בכי, סחרחורת וחולשה שממש הפריעו לי לתפקד בעבודה. אחרי שני טיפולי דיקור במרפאות הדסה ל...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
שמי יעל מצליח ואני מטפלת ברפואה סינית , דיקור סיני ונטורופתיה. אני מא...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"