קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
10456
0
 


רגע לפני הטיפולים: איך להתמודד עם בעיות אי פריון

מיכל שלזינגר - מרפאה לרפואה סינית אינטגרטיבית
09/11/2015
זוגות רבים המנסים להרות ממהרים לפנות לטיפולי פוריות לאחר תקופה קצרה של כישלונות. אך רגע לפני שעושים זאת, כדאי לנסות מספר פתרונות של הרפואה הסינית
נראה שאתם מוקפים בנשים בהריון מכל עבר, בעבודה או במשפחה. אך גם הפעם, לאחר חודשים של ניסיונות ואכזבות, בדיקת ההריון הביתית מראה רק קו אחד בודד. הלחצים והציפיות מהמשפחה והסביבה להביא ילד גורמים לזוגות רבים לחפש עזרה מוקדם יחסית. לכן, לעתים טיפולי הפוריות שהאישה תעבור עלולים להיות מיותרים ואף מסוכנים עקב תופעות הלוואי והשפעות בריאותיות בטווח הקצר - ובטווח הארוך. אז איך ממשיכים מכאן ?

 

קראו עוד:  פריון והיריון - שיטות סיוע בראי הרפואה המשלימה

 

 

חשיבות התזמון

חשוב לזכור שכדי להרות יש לקיים יחסי מין בסביבות מועד הביוץ, אך גם במקרה של זוג ללא בעיות פוריות , הסיכוי להריון הוא כשליש בלבד. מחקרים מצאו כי השיעור הגבוה ביותר של הריונות מושג בעקבות קיום יחסי מין כיומיים לפני הביוץ (שמתרחש כשבועיים לפני הופעת הווסת הבאה). 

 

 

טיפולים ברפואה סינית עשויים לסייע רבות לבני זוג להיכנס להריון 

 

 

מומחים ממליצים לקיים יחסי מין מדי יומיים, החל מהיום העשירי של המחזור (יום הופעת הדימום הווסתי נחשב ליום הראשון של המחזור החודשי), כדי לא לפספס את יום הביוץ. במקרים בהם המחזור אינו סדיר או כאשר רוצים להיות בטוחים אף יותר, ניתן לבצע בדיקות ביוץ פשוטות באמצעות ערכות ביתיות שנמכרות בבתי המרקחת, או לעקוב אחרי חום הגוף כפי שהוא נמדד בבוקר. אך אם לא הצלחתם להרות במשך שנה של ניסיונות עצמאיים, מומלץ לפנות לייעוץ.

 

סטטיסטיקה של פריון
מחקרים מצאו כי ארבעה מתוך חמישה זוגות יצליחו להיכנס להריון בתוך שנה מתחילת הניסיונות. כמחצית מהזוגות הנותרים ישיגו את ההריון בשנה שלאחר מכן, כך שכל זוג עשירי בממוצע יצטרך לפנות לעזרה רפואית, שתסייע בהגשמת החלום לחבוק ילד.

 

הגורם שקובע את היכולת להרות הוא גיל האישה, שפוחתת בצורה הדרגתית כבר משנות ה-30 לחייה. הירידה הדרסטית בפוריות האישה מגיעה בסביבות גיל 40, כשהסיכוי להרות עומד על 5% בלבד. לכן, אם האישה מתקרבת לגיל 40, כדאי לפנות לייעוץ בשלב מוקדם יותר. גם במקרים שבהם יש חשד לבעיה בפוריות אצל אחד מבני הזוג, רצוי להקדים את הפנייה לייעוץ.

 

להלן מספר סוגים של בעיות פוריות והמלצות לטיפול:

 

1. בעיות פריון קלות
בעיות פריון קלות, שנוטות להקשות על כניסה להריון יכולות לכלול ספירת זרע מעט נמוכה, מחזור או ביוץ לא סדירים, אנדומטריוזיס בדרגה קלה וחוסר איזון הורמונלי קל. אצל נשים צעירות אפשר לסייע לאיזון הורמונלי באמצעות רפואה סינית או שיטות טיפול טבעיות אחרות (תזונה, צמחי מרפא) ותרופות כמו איקקלומין (Clomifene). לנשים בוגרות יותר כדאי לשלב טיפולי פוריות מערביים עם תמיכה באמצעות שיטות מהרפואה הסינית.

 


2. בעיות פוריות קלות או בלתי מאובחנות ארוכות טווח
כשזוג לא מצליח להרות לאורך זמן ולא ידוע על בעיות מיוחדות אצל אף אחד מבניהם, ייתכן שהבעיה נובעת משילוב של מספר גורמים קלים, שצירופם יחד מפריע לכניסה להריון.

מבחינה סטטיסטית, שילוב שני גורמים קלים (מינוריים) בלבד עלול להוריד את פוטנציאל הפוריות כך שבאופן תיאורטי בני הזוג יצליחו להרות רק לאחר שבע שנים של ניסיונות. אך כשמספר הגורמים המינוריים עולה לשלושה, השילוב ביניהם יגרום לכך שהזוג יצטרך להמתין להריון המיוחל 40 שנה, באופן תיאורטי כמובן.

טיפולי פוריות ברפואה מערבית אינם מטפלים באותם הגורמים הקלים מהשורש, אלא עוקפים אותם ומבצעים את ההפריה במעבדה, מחוץ לגוף האישה (IVF). לכן, אם הזמן מאפשר זאת, כדאי להיעזר בשיטות הרפואה הסינית כדי לטפל בבעיות המינוריות ולחסוך את הסכנות ותופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בטיפולי הפוריות הקונבנציונליים.

לדוגמה, כשאישה סובלת מאנדומטריוזיס קל, מחזור ווסת לא סדיר ורמות נמוכות של הורמון ה-LH, אזי האבחנה הסינית עשויה לקבוע כי קיימת חולשה של אנרגיות היין ויאנג של הכליות, שמובילה לתקיעות דם. במקרה זה הטיפול יתמקד בחיזוק שלהם ובהנעת הדם באמצעות פורמולות צמחי מרפא, שההרכב והמינון שלהן יותאם לזמנים ולתהליכים השונים במחזור הווסת.

במקרה שהגורמים המינוריים שמונעים כניסה להריון מערבים גם את הגבר, יהיה צורך לטפל בשניהם.

 


3. אי פריון מסיבה ידועה
כשקיימת אבחנה ברורה של הגורם לבעיות פוריות, כמו חצוצרות חסומות או ספירות זרע נמוכות ביותר, מומלץ לפנות לטיפולי פוריות ברפואה "מערבית" קונבנציונלית כדוגמת הפריה חוץ גופית (IVF).

מחקרים מוכיחים כי רצוי לשלב טיפולים ברפואה סינית (צמחי מרפא סיניים, תוספי תזונה) כדי להגדיל את שיעור ההצלחה של קליטת ההריון, לשפר את הכמות והאיכות ולהקל על תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונלי והלחץ שנובע מעצם טיפולי ההפריה. 


4. אי פוריות מסיבה בלתי ידועה
אצל כשליש מהזוגות לא ניתן לאבחן מה בדיוק גורם לבעיית הפוריות. לכן הרופאים ממליצים על טיפולי פוריות מערביים אם הזוג אינו מצליח להרות במשך כשנה. אך דווקא במקרה כזה רצוי לנסות טיפולים ברפואה סינית, שבאמצעותה ניתן לאבחן, לטפל בהצלחה ואף להשיג את ההריון המיוחל.

נשים שחצו את גיל ה-40 ואינן מצליחות להרות מסיבה בלתי ידועה (למעט גיל) יפיקו תועלת משילוב טיפולים מערביים וסיניים, בתקווה כי הטיפולים הסיניים המסורתיים יוכלו להגדיל את סיכויי ההצלחה של טיפולי ההפרייה הקונבנציונליים, שנמוכים מאוד בגילאים אלו.

 

הן לרפואה המערבית והן לרפואה הסינית יש הרבה מה לתרום להשגת ההריון המיוחל, כך שלעתים השילוב בין המזרח למערב עשוי להביא להגשמת החלום להריון ולילד.

הוספת תגובה הדפס חזרה
מיכל שלזינגר - מרפאה לרפואה סינית אינטגרטיבית
שמי מיכל שלזינגר מטפלת ברפואה סינית אינטגרטיבית. בעלת מרפאה פרטית...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"