קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1598
0
 


עקמת: הטיפול בשיטת רולפינג ובשיטת פאולה

אבי בחט
04/07/2016
מרבית האנשים שסובלים מעקמת אינם מודעים לכך. מהן הסיבות להופעת עקמת וכיצד ניתן לטפל נכון באמצעות שיטת רולפינג ושיטת פאולה?
 

רוב האנשים הסובלים מכאבי גב, אינם מודעים לעובדה שיתכן וכאביהם נובעים למעשה מהשפעה של עקמת קלה בה הגוף נלחם בניסיון להתיישר. מחיר התמודדות הטבעית עם העקמת מתבטא ברוב המקרים ביצירת מתח רב המופעל על השרירים שמוביל לנוקשות וכאבי גב. מצב זה ניתן היטב לטיפול באמצעות האינטגרציה המבנית של רולף (רולפינג) ובמקרים חמורים גם בשיטת פאולה.


כיצד נזהה עקמת?


שני היבטים עיקריים מאפיינים מצב של עקמת (סקוליוזיס), כשעוצמתם משתנה מאדם לאדם. תופעה אחת היא צמיחה שאינה סימטרית ולעיתים אינה נורמטיבית של הצלעות ובית החזה בכלל, והתופעה השנייה היא כיווץ סקוליוטי וניוון סקוליוטי.

תופעת הצמיחה שאינה סימטרית נפוצה ביותר בעקמת הקלה, והיא מתבטאת באופן בו צד אחד של בית החזה גדול יותר מהצד השני, ולכן בולט יותר הצידה ולעיתים אף למעלה. תופעות נוספות הגורמות לצמיחה בלתי מאוזנת עשויות לכלול שקע מוגבר בבית החזה, והתעגלות הצלעות סמוך לעמוד השדרה, לצד צורות מגוונות של צמיחה בלתי שגרתית של הצלעות.

כיווץ סקוליוטי לעומת זאת היא תופעה כרונית של שריר מכווץ. חשוב לציין כי אין מדובר בהתכווצות שרירים רגילה, היות וכיווץ זה בהגדרתו, אינו ניתן לשחרור. כלומר, זהו כיווץ כרוני בלתי נמנע הנובע מפגם גנטי טבוע בDNA-  של המטופל. יחד עם זאת, החדשות הטובות הן כי ניתן לשפר את המצב.

היבט נוסף היוצר החמרה משמעותית של העקמת הוא השריר המנוון חלקית. ניוון זה מכונה אף הוא ניוון סקוליוטי שפירושו ניוון כרוני שאינו ניתן לשנות באופן מהותי באמצעות הגברת פעילות. כלומר, בדיוק כפי שלא ניתן לשחרר את הכיווץ הסקוליוטי, כך לא ניתן גם לחזק את השריר בעל הניוון הסקוליוטי.

אנשים הסובלים משני היבטי העקמת, חווים סטיית חלק מהחוליות מקו אמצע אל צד אחד, ובדרך כלל חזרה ואולי אפילו סטייה לצד השני, כלומר, רצף הכיווץ הסקוליוטי, מול ניוון סקוליוטי, עשוי להתקיים במקומות שונים לאורך עמוד השדרה.


התמודדות עם כאבי גב כתוצאה מעקמת


למרות שמדובר בבעיה שאינה ניתנת לשינוי, קיימים צעדי טיפול המשפרים באופן מהותי את המצב, מספקים הקלה ניכרת, ומאפשרים יציבה זקופה וסימטרית יותר.


טיפול בשיטת האינטגרציה המבנית של רולף (רולפינג)


רולפינג היא שיטת טיפול המורכבת מסדרת מניפולציות פיזיות המופעלות על רקמת המעטפת של השרירים במטרה להחזיר את האיזון הטבעי של הגוף. בבסיס השיטה עומדת ההנחה כי טראומות נפשיות וזעזועים פיזיים משפיעים על היציבה והבריאות הכללית של האדם, ואיזון נכון ביחס לכוח המשיכה יכול לשפר את יכולת התנועה של  האדם וכתוצאה מכך גם את בריאותו.

במסגרת הטיפול, מבצע המטפל שתי פעולות עיקריות:

ביטול חוסר האיזון. זוהי שיטה מיוחדת במהלכה מתבטל חוסר האיזון שאיננו הכרחי, הנוצר כתוצאה מההשפעה הסביבתית. באותו מהלך, מבוצע אף שחרור מתח עודף שאינו הכרחי, המפעיל לחץ על החוליות וגורם להיווצרות הכאב.

חינוך לתנועה. המטופל מקבל הדרכה לתנועה נכונה, כך שהנזק הסביבתי לא ישוב. הוא לומד כיצד להשתמש בציר המרכזי של גופו, כנתיב לקבלת תמיכה מהרצפה באופן המייתר הצטברות מתחים שריריים שנבעו מהמאמץ לייצב את הגוף למרות האסימטריה שלו.
התהליך כולו אורך כעשרה מפגשים המחולקים לשלושה שלבים.


כיצד מטפלים בעקמת בשיטת רולפינג?


שלב ראשון – פתיחת הידבקויות במעטפות השרירים החיצוניים הגדולים של הגוף, כך שניתן להשיב להם את האורך והגמישות שאיבדו, ובמקביל מתרגל הגוף להתנהל תוך הפחתת הכוח החיצוני.

שלב שני – המישור הפנימי של הגוף מתעורר לפעולה, כך שיוכל להתחיל לשאת את משקל הגוף ולספק לו תמיכה דרך אמצע המבנה. תהליך זה מאפשר את הרפיית השרירים החיצונים, כל עוד לא מתבצעת פעולה מאומצת. שלב זה מאפשר למישור הפנימי של הגוף ליצור מגע מוחשי יותר עם הרצפה התומכת.

שלב שלישי – שלב האינטגרציה, הנחשב למרכז הטיפול. כעת לומד המטופל את עיקרי ומהות התנועה הנכונה.

במקרים בהם סובל המטופל ממצבים מורכבים כגון פריצות דיסק כתוצאה מהעקמת, יתכן שיהיה צורך בהמשך ישיר של טיפולים רצופים כדי להמשיך את תהליך יצירת האיזון עד להשבת הדיסק למקומו והפחתת הלחץ על העצב.

עם סיום התהליך מגיע שלב התחזוקה, בו מתקיימים מפגשי טיפול בתדירויות רחוקות יותר, או בהתאם לצורך.


שיטת פאולה להקלת עקמת


במקרים חמורים קיים צורך לטפל במצב בשיטת פאולה גרבורג, המלמדת ריפוי עצמי באמצעות תנועה טבעית. שלב זה מתבצע בדרך כלל לאחר שלב הטיפול הראשון באמצעות האינטגרציה המבנית של רולף, כדי לשפר את תוצאות באמצעות עבודה יומיומית ומרוכזת במהלך החודשים הראשונים.

שיטת פאולה מתבססת על שני עקרונות:

אינטליגנציית הגוף. השיטה משיבה את המטופל לתנועה האופיינית לשלבי ההתפתחות הראשונים בחיים, אותה אינטליגנציה מדויקת המלמדת תינוק להתהפך ולזחול באופן טבעי. כעת נותר ללמוד כיצד לא לחסום התפתחות טבעית זו על מנת לאפשר ריפוי טבעי.

עקרון התנועה ההרמונית. הגוף פועל כמערכת אחת, כך שכול תנועה נתמכת על ידי מערכת השרירים והשלד. בעיות גופניות נובעות בדרך כלל מאיבוד הסינכרוניזציה של מערכות השרירים והשלד, המאלצות את הגוף לפעול כחטיבות מנותקות המובילות להרס ואינן מאפשרות התחזקות.

בשיטת פאולה מכונה עיקרון זה 'סוד השרירים הטבעתיים', היות וההתבוננות על מערכת השרירים הטבעתיים ופעולתם, מהווה סמן למצב הגוף, ומאפשרת קביעה אם הגוף פועל מתוך תמיכה עצמית ולכן מתחזק מכול פעולה, או שהוא אינו מסונכרן ופעולות חזקות או מתמשכות מתבטאות בסיכון והרס עצמי.

מטפל בשיטת פאולה יודע להוביל את המטופל לבניית הסינכרוניזציה מחדש ומשם לסמוך על התנועה הטבעית שלו לריפוי והתפתחות.

הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי אבי בחט, מטפל במגע ותנועה נכונה של הגוף מעל 30 שנה. בחלק מהטי...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"