קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2067
0
 


הומאופתיה: יעילה או לא?

יפעת פליישון
19/03/2015
שיטות טיפול משלימות מוצאות את עצמן לא פעם נאבקות על לגיטמיותן , ההומאופתיה היא אחת מהן. אין ספק כי בימים בהם ההכרעה על יעילותה של שיטת ריפוי משלימה משתנה ממחקר למחקר, חשוב לראות את העובדות משני צדי המתרס. יפעת פליישון, הומאופתית מוסמכת, מציגה מעט מהמחקרים שהוצגו בתוכנית טלוויזיה גרמניתלפני כשבוע התפרסמה בעיתונות כתבה על מחקר רחב היקף שערך משרד הבריאות האוסטרלי, שקבע כי ההומאופתיה אינה יעילה והשפעתה דומה לזו של הפלסבו. כתגובה, נמתחה ביקורת קשה מצד העוסקים בהומאופתיה וכן מארגון HRI לעריכת מחקרים בהומאופתיה , העומדים בסטנדרטים מדעיים (כפול סמיות, מבוסס פלצבו, רנדומליות).

אחת הטענות כנגד מחקר זה הינה על עריכתו ללא השתתפות של אנשי מקצוע הומאופתים. התנהלות זאת בעייתית מבחינת אמינות תוצאות ומסקנות המחקר. טענה נוספת היתה כי בעריכת המחקר היה צריך לקחת בחשבון את שיטת הריפוי ההומאופתית – שהינה שונה במהותה מהרפואה הקונבנציונלית – תוך כדי שילובה בכלים המדעים של המחקר.

בעוד שברפואה הקונבנציונלית מותאמת תרופה אחת לקבוצת נסיינים כנגד סימפטום המשותף לכולם, ברפואה ההומאופתית מותאמת התרופה באופן אינדיבידואלי לכל פרט, מכאן שיכולות כמה תרופות שונות להימצא מתאימות לסימפטום אחד המשותף לקבוצה. כשהבנה זאת לא באה לידי ביטוי במחקר, ברור שהתוצאות "לא יעילות". בנוסף, עורכי המחקר לא כללו מחקרי מפתח חשובים נוספים שנעשו בשנים האחרונות.

נדמה כי הרפואה הממסדית ממשיכה לבחור ולהבליט מחקרים שיאששו את תפישתה והאינטרסים שלה ובוחרת להתעלם ממחקרים המוכחים את תקפותה ויעילותה של ההומאופתיה - לראייה מחקר גדול ומקיף של ממשלת שוויץ שנערך באמצעות אוניברסיטת Witten/Herdecke בגרמניה. מחקר זה אישר, כי הטיפולים ההומאופתים יעילים וכיום אף קיים חוק ביטוח בריאות ממלכתי בשוויץ.

במסגרת המחקר נבדקו בקפידה ובצורה נרחבת ניסויים קליניים בעלי סמיות כפולה וקבוצת פלצבו, תוך כדי הקפדה על כך שהניסויים יהיו הולמים את הדרך בה ההומאופתיה מיושמת בפרקטיקה (תקפות חיצונית). נושא זה חשוב במיוחד, מכיוון שקיימים מחקרים שנעשו בלי הבנה של דרך הריפוי ההומאופתי, מה שמוביל לניסויים "שלא פועלים". בדו"ח צוינה במיוחד ההשפעה המרפאה של ההומאופתיה על דרכי נשימה עליונות במקרים של דלקות או אלרגיות.

המחקר הציג את התוצאות המובהקות ליעילותה של ההומאופתיה שהיו ללא תופעות לוואי הנפוצות בקרב טיפולים רפואיים קונבנציונליים.
העיקרון ההומאופתי - "דומה בדומה ירפא"


למעשה בכדי לדון ביעילות הטיפול, חשוב לחזור ולהבין את העיקרון המרכזי שעומד מאחורי שיטת הטיפול ההומאופתית – "דומה בדומה מרפא". על פי ההומאופתיה, חומר שגורם להופעתם של תסמינים מסוימים באדם בריא, יכול לרפא אדם אחר כאשר מחלתו מלווה בתסמינים דומים. כך תמציות צמחים, מינרלים וחומרים המופקים מבעלי חיים, מנוערות ומדוללות בתהליך המכונה "פוטנטיזציה" נרקחות לרמדי עבור המטופלים – התרופה ההומאופתית.


התאמת התרופה הייחודית


טרם הטיפול כל מטופל עובר תשאול מקיף על פי עיקרון 'האינדיבידואל השלם' – אבחון הכולל בדיקה אחר הרגליו, מחלות בעבר, מצבו המנטלי וכן מאפייני המצב האקוטי אתו הגיע לטיפול. האבחון האישי יוביל לבחירת הרמדי המתאימה למצבו הבריאותי של המטופל.

בשונה מהטיפול ברפואה הקונבנציונאלית, תפקידה של הרמדי הוא דווקא לעורר את כוחות הריפוי ולסייע לגוף להילחם בעצמו במחלה ובכך להביא לאיזון בין מערכות גופניות ורגשיות. ההומאופתיה מיועדת לטיפול במגוון מצבים, החל במקרים קלים של כאבי ראש או הצטננות ועד למחלות כרוניות קשות וסרטן.

תכנית הטלוויזיה הגרמנית דנה בטיעונים של שני צדי המתרס, ומציגה מגוון מחקרים בהומאופתיה, כגון: מחקרים בפרקטיקה, בטיפול בבעלי חיים וניסוי מעבדה מרתק בצמחים.

למחקרים נוספים שנערכו בתוכנית כנסו לווידאו הבא:


>
הוספת תגובה הדפס חזרה
עובדת בקליניקה פרטית בתל אביב. מטפלת במגוון מחלות בגילאים שונים: ...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"