קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2966
0
 


בטן נפוחה: מדוע לא להתעלם ואיך להימנע?

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/03/2019
בטן נפוחה היא עניין לא נעים, הן ברמה האסטתית והן ברמה הפיזית. תחושת הנפיחות שמלווה לעיתים בגזים, עצירויות או הרגשת "תקיעות" יכולה להימנע בקלות בעזרת אימוץ מנהגי אכילה נכונים. מדוע לא כדאי לשתות מים במהלך הארוחה והאם אסור לשלב פירות עם האוכל? ריכזנו עבורכם עצות ופתרונות להרגעת הבטן

מי מאיתנו לא חווה תחושת "כבדות", ריבוי גזים ונפיחות באזור הבטן לאחר הארוחה או אף לאורך היום כולו? בטן נפוחה עשויה להיות תוצאה של ארוחה דשנה, ובמקביל להוות איתות של הגוף לעיכול לקוי. רבים מתעלמים מהתופעה ומטילים את האחריות על המזון שאכלו, אך איתור ייסודי של מקור הבעיה הכרחי כשלא רוצים לשמור את הכל בבטן.


בטן נפוחה –  מדוע חשוב לא להתעלם?


בבסיס הגישה הנטורופתית, ישנה חשיבות מכרעת לתפקוד מערכת העיכול, אשר כל אבריה שותפים למנגנון של פירוק וספיגת רכיבים תזונתיים. רכיבים אלו יש לזכור, חיוניים ליצירת אנרגיה הדרושה לגוף ולתפקודו. כאשר אחד מהאיברים הפעילים בתהליך העיכול יוצא מאיזון, המערכת כולה תושפע ותשליך תפקודים פיזיולוגים ורגשיים.

כאשר אנו מדברים על עיכול, ההתייחסות היא גם לאספקטים הנלווים לפעולת הפירוק המכאני. כך למשל, עיכול תקין משמעו זרימה חופשית של רגשות, עיבוד בריא של חוויות ויכולת התמודדות עם תרחישי החיים.

ליקוי באחד מהאיברים השותפים במנגנון העיכול, יביא במצבים מסוימים לעצירות שתתבטא כחוויה של "תקיעות" פנימית. ייתכן גם מצב של תסיסה (גזים), המצביע ברמה רגשית על סוג של תסיסת רגשות עקב קושי בעיבוד חוויה, או אולי אפילו כעסים חבויים.

הטיפול בבעיות של גזים ונפיחות בבטן חשוב במיוחד, בעיקר כדי לא לסגל דפוסים קבועים של איפוק ושליטה, של תקיעות וקושי בשחרור רגשות ופחדים. חוסר טיפול בבעיות אלו לאורך זמן, עלול להביא למצבים פתולוגים קיצוניים יותר בטווח הארוך – עייפות, תשישות וחולשה, כבדות, אדישות, עור לא בריא, חולשה חיסונית, אלרגיות, כאבי ראש, נדודי שינה ועוד.

מאמרים מומלצים:
צרבת וחומציות - איך לטפל באופן טבעי?>>
מוצרי חלב - טובים לנו?>>
עצירות - כל הדרכים הטבעיות להקלה ולמניעה>>
להגן על הגוף - איזה מזונות "מזהמים" את גופינו?>>הכי פשוט – אכילה נכונה


בכדי להימנע מנפיחות הבטן, יש לגשת תחילה למקור הבעיה – פעולת האכילה עצמה. ברמה הבסיסית יש להקפיד על אכילה מסודרת ועל צריכת מזונות המיטיבים עם הגוף. שאר העצות להימנעות מנפיחות הבטן נוגעות לאופי האכילה:

לא להעמיס אוכל. לא לאכול ארוחות גדולות ומלאות, רצוי לאכול מעט כל כמה שעות. דפוס אכילה זה יפחית עומס ממערכת העיכול, ייעל את הפעילות המטאבולית בגוף וכן יתרום לפעילות משק הסוכר בגוף. דרכים נוספות להימנעות מתחושת הנפיחות נוגעות מנפיחות בטן.

לאכול ורק לאכול. יש לסגל הרגלי אכילה מתאימים – לאכול בנחת, בישיבה ולא על הדרך, לא לדבר בזמן האוכל, לא לאכול כשאנו כעוסים מדי ולהקפיד על לעיסה נאותה.

לשתות מים בנפרד מהארוחה. אין לשתות במהלך ארוחה, רצוי אף לא לשתות רבע שעה לפני ועד חצי שעה לאחר הארוחה. שילוב המים בארוחה עצמה עלול לשנות את  ריכוז החומציות בקיבה.

להימנע מסוכרים. מוטב להימנע מתזונה עתירת סוכרים לבנים. הסוכר מעמיס על מערכת העיכול, פוגע בחילוף החומרים בגוף ומעודד השמנה.

לא לשלב פירות בארוחה. אין לשלב פרי בארוחה עמילנית. לכל היותר, ניתן לאכול פרי עם יוגורט או אגוזים (אך בשום אופן לא לצד כריך, פסטה וכו'). עיכול הפרי עלול להביא לתסיסה בקיבה שתפגע בתהליך העיכול.

לשלב חיידקים ידידותיים.
מומלץ לשלב במהלך היום יוגורט ביו טבעי בשל התכונות הפרוביוטיות שבו. היוגורט מעודד את צמיחת החיידקים הידידותיים  אשר לצורך העניין, מטיבים עם הבטן.


צמחי מרפא  - להפגת גזים והרגעת הבטן


גם צמחי המרפא יכולים לסייע לנו לצמצם את תחושת הנפיחות. למי מבינכם שמעוניין לנסות, מומלץ להרבות בשתייה של חליטות צמחים קרמינטיבים,  אשר מטיבים עם פעולת העיכול ועובדים על הפגת גזים על ידי פעולת הרפיה. הצמחים המתאימים הם:
            
קמומיל –  צמח רב תכליתי, המשתלב היטב בחליטות. בעל השפעה כללית מרגיעה, מתאים מאד למצבים של עיכול לקוי, גזים ונפיחות בבטן.

שומר – צמח מרכזי בטיפול במצבי עיכול לקויים, ידידותי מאד למשתמש ומתאים גם לבעיות גזים ונפיחות בילדים ובתינוקות. השומר אף תורם לחילוף חומרים יעיל בגוף ולהפחתת התיאבון. מבחינה זו משתלב יפה בדיאטה מבוקרת של ירידה במשקל.  

מרווה משולשת – צמח תבלין ממשפחת השפתניים, בעל פעילות עדינה על הגוף אך רבת עוצמה והשפעה. משרה תחושה של רוגע והרפיה בגוף ומתאים למצבים של עיכול לקוי על רקע רגשי, מצבי דכדוך, מתח נפשי ואף חרדות.

מנטה – צמח ארומטי, בעל איכות מקררת ומרגיעה ומשתלב היטב בחליטות. הצמח מטיב עם פעילות מערכת העיכול, מעודד את הפעילות המטאבולית בגוף וכן ממריץ את פעילות המרה. מתאים במיוחד למצבים של גזים ונפיחויות בבטן.

ג'ינג'ר -  צמח ממריץ, מחמם ומגביר זרימת דם. מתאים למצבים של עיכול לקוי כמו כאבי בטן, בחילות ושלשולים. בנוסף, מגביר את התיאבון וכך מתאים לבעיות עיכול על רקע של חולשה חיסונית וכללית.


הפחתת לחצים – להרגיע את הבטן מבפנים


תסמינים של נפיחות, גזים וקשיי עיכול אופייניים לאנשים שנוטים לשמור בבטן, לא משחררים, שומרים על איפוק ושליטה ומדחיקים פחדים. לאור זאת, מומלץ להיעזר בטכניקות הוליסטיות שונות כדי "להביא את השקט לבטן". ניתן ללכת לטיפול מגע, לעשות דמיון מודרך או לתרגל טכניקות נשימה שונות. מכל מקום, אם הבעיה נמשכת לאורך זמן, מומלץ להתייעץ עם נטורופת.

מאת: נועה יואל, נטורופתית מוסמכת

רוצים להתייעץ עם מטפלים מומחה לכאבי בטן? לחצו כאן>>

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"