קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1447
0
 


רפלקסולוגיה: מאבחנים בעיות באמצעות כף הרגל

משה עשור
12/11/2014
הן נושאות אותנו ממקום למקום, מבטיחות לנו את היכולת לנוע מבלי לטלטל את גופינו וכמובן מאפשרות לנו לאבחן בעיות נפשיות ופיזיות - כפות הרגליים. כיצד העקב מעיד על מצב הקריירה, ומה אומרות עלינו האצבעות בכפות הרגליים?


מבנה גוף האדם וגופם של בעלי חיים אחרים מעורר לעתים מחשבות ותהיות על ההיגיון הפיזיולוגי המופלא שמונח בבסיסו. כפות הרגליים הצרות והקטנות יחסית לגודל הגוף נושאות עליהן את משקל הגוף ומניעות אותנו קדימה כל הזמן, כך שמעניין לדעת כיצד הרפואה ההוליסטית רואה את הקשר בין המבנה שלהן לבין תפקודנו בגוף ובנפש, ואיך מטפלים בהן במקרה הצורך.

כף הרגל : מדוע היא ראויות ליותר הערכה מצידנו?

אנחנו רגילים לנוע ולהניע איברים בצורה אוטומטית בטבעיות כזאת, שאנחנו לא טורחים להתעכב על העקרונות המנחים את איברי הגוף בפעולתם. כל זאת, עד שקורה משהו ואנחנו מודעים מאוד לכל אי נוחות, קלה כחמורה. כפות הרגליים הן איבר מועד לפורענות במובן זה בגלל משא הגוף עליהן מצד אחד והמגע הבלתי פוסק שהן יוצרות עם הקרקע ומכשוליה מצד שני. האחריות הכבדה עליהן להביא אותנו ממקום למקום ולשאת את כל הגוף הגדול והלא פרופורציונלי להן מעורר השתאות, וכדאי לדעת יותר עליהן כדי להבין את תפקודן.

כדי לעזור להן להשיק את הגוף עם הקרקע הנוקשה הטבע יצר בולמי זעזועים טבעיים בכף הרגל, כאלה שהונדסו בה בתבונה והם המבטיחים לנו את היכולת לצעוד מבלי לטלטל את עמוד השדרה והשלד יתר על המידה או להרגיש את הכאבים העלולים להיות בכל הטחה של הגוף בצעידתו. הבלמים האלסטיים נוספו לנו ככל הנראה במעבר של גוף האדם מהליכה על ארבע להזדקפות על שתי הרגליים, אז גם חל שינוי עצום במנח כפות הרגליים ובמצג השלד.

בולמי הזעזועים כמפת ארבעת היסודות של הגוף והנפש

הבלמים בכפות הרגליים מתחלקים לארבעה חלקים: העקב, הקשת, הכריות והאצבעות עצמן. מכיוון שלפי התפיסה ההוליסטית איזון הוא לא גופני לבדו או רק נפשי, מעניין לראות כיצד מתבטא האיזון גם בכפות הרגליים, ובמיוחד לפי עקרונות הרפלקסולוגיה ההוליסטית. ידוע שארבעת היסודות של הטבע – אדמה, אש, מים ואוויר – מתגלמים בגופנו גוף ונפש, גם כפות הרגליים אינן שונות.

ארבעת אזורי הבלמים מתחלקים בהתאמה ליסודות ומקושרים לאזורים הגיאוגרפיים בגוף: העקב הוא יסוד האדמה ומקביל לאגן ולמטה ממנו. הקשת היא יסוד המים וקשורה לאזור הבטן עד הסרעפת והגב המקביל לאזור זה. הכריות הן יסוד האש והן קשורות לבית החזה מלפני ומאחור, גם בגב. האצבעות הן יסוד האוויר המקושר לראש ולצוואר.

תפקידו של כל בולם זעזועים ברגל הוא לווסת ולנתב גם את הזעזועים באיברים הקשורים אליו, וכל טיפול בכף הרגל מאבחן את מצבנו לפי הזיקה וההשפעה ההדדית ביניהם. בעיה בכף הרגל מצביעה על בעיה באיבר המקושר אליו, והוא גם המקום שבו מטפלים כדי להביא להחלמה. הטיפול הרפלקסולוגי מטפל אם כך במשברים פיזיים ונפשיים שאנחנו עוברים דרך הבלמים המתוחכמים שלנו, ועוזרים לווסת מחדש את אנרגיית החיים כראוי, בדיוק כמו האלסטיות המחודשת של בולמי הזעזועים.

לכל המטפלים ברפלקסולוגיה>>

אילו משברים מבטאים אזורי הבלמים בחיינו?

העקב, יסוד האדמה, המייצג את החומר והבסיס המוחשי שלנו, עשוי לבטא חוסר איזון בו בבעיות גב תחתון,  ובמקבילה שלו – עבודה, משפחה, זוגיות, כל מה שמהווה עבורנו מסגרת שבתוכה מתנהלים חיינו פשוטו כמשמעו. דרך העקב נוכל גם לדעת על כל מה שעבר עלינו בתחום זה ולנסות לתקן, אם חל משבר.

עולם הרגש שלנו מיוצג בטבע על ידי המים, ומים הם היסוד שעליו נשענת הקשת. כל מה שקשור לרגש, מהשלילי עד החיובי, מערכות היחסים שלנו, הדרך שבה אנחנו מגיבים רגשית על גירויים סביבתיים ועד כמה אנחנו עוסקים ברגשות שלנו במקום לשחרר, כל אלה מגולמים בקשת הרגל. שני ליקויים עיקריים מופיעים בה – הפלטפוס הגורם לאי תפקוד רגשי בצורת הצפה מתמדת, ולכן התיקון נעשה על ידי מדרסים, כדי להאט ולוות את הזרם. או כאשר הקשת ברגל גבוהה מדי ולכן האנשים נמנעים מלעסוק ברגשות ונוטים להתעלם מהם.

אזור הכריות, הוא יסוד האש, מבטא את התשוקה שלנו לחיים ולעשייה. זה מה שמניע אותנו יום יום כשאנחנו משדרים לעולם. זה גם מה שממחיש יותר מכל עד כמה אנחנו מאוזנים בקשרים השונים שלנו וכיצד אנחנו מתנהלים בהם, האם מתוך אמון או חשדנות, האם אנחנו פוחדים להתבטא וליזום או שאנחנו יוצרים ועושים בלי מעצורים?

בלם האצבעות מקביל לראש, לאוויר, לחשיבה, לרעיונות שלנו, לגישתנו לאנשים ולחברה, לניתוח ולשיקול הדעת, והוא מבטא את שאר הרוח שלנו, את היציבות המנטלית שלנו שמתבטאת פיזית גם בתפקוד תקין של הבלוטות ההורמונאליות בצוואר, לדוגמה. החושים שלנו נמצאים בראש והם אחראים על קליטת המידע, מה שמבטיח שעולמנו הרוחני יהיה מאוזן ונקבל החלטות נכונות מבלי לפגוע בעצמנו ובזולת.

הוספת תגובה הדפס חזרה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"