קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1695
0
 


נוירופידבק – טיפול יעיל לספקטרום האוטיסטי

ד"ר שרית רותם
29/10/2015
ב-40 השנים האחרונות הולכת ומתפתחת שיטת הנוירופידבק ומשמשת לטיפול בחולי אפילפסיה רבים ביעילות מוכחת מחקרית. הנוירופידבק מסייע לרבים מהם לצמצם או אף להפסיק פעילות מוחית אפילפטית באמצעות רישום הפעילות המוחית במוח (EEG). השיטה עוזרת בעיקר למי שאינו יכול להיעזר בתרופות, ומצמצמת תופעות כמו עוויתות האופייניות לאפילפסיה. כעת, לאחר שכבר הרחיבו בהצלחה את השימוש בשיטה גם לבעלי הפרעות קשב וריכוז (ADHD), מנסים חוקרים לבדוק אם יתאים גם לטיפול בספקטרום האוטיסטי.


מדוע נוירופידבק לאוטיזם?


אוטיזם הוא שם כולל לקשת של הפרעות תקשורת, PDD, המונע מהלוקה בהן לתקשר עם הסביבה ומשום כך גם מקשה עליו ללמוד שפה ותפקודים חברתיים, כך שטווח תחומי ההתעניינות שלו מצומצם. מכיוון שההפרעות הן נוירולוגיות, הספקטרום האוטיסטי מונה גם לקויות נרחבות נוספות, כמו קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות, ולעתים קרובות גם פעילות אפילפטית. בעקבות הצלחתם לווסת פעילות אפילפטית והיפראקטיביות, החליטו חוקרים בתחום הנוירופידבק לנסות לעבוד גם עם חולי  ASD ו-PDD ולראות אם יצליחו לשפר את הפעילות המוחית שלהם.


לכל המטפלים בשיטת נוירופידבק>>


כיצד נוירופידבק מונחה QEEG?

טיפולי נוירופידבק אינם ספציפיים לתסמונת או מחלה מסוימת, אלא מיועדים לשיפור הפעילות המוחית, במיוחד אצל הלוקים בתסמונות כמו הפרעות קשב וריכוז. מכיוון שכך, הם אינם מרפאים חולים ואינם ספציפיים למחלה מסוימת. בעקבות הצלחה בוויסות הפעילות החשמלית במוחם, מקווים החוקרים להצליח בטיפולים האחרים שהם מקבלים, כמו לווסת את ההתנהגות התוקפנית שלהם, וללמוד שפה והתנהגות חברתית.

בעשרות השנים האחרונות התפתחה מאוד העבודה בעזרת  השימוש בניתוח הכמותי של גלי המוח (QEGG) לנוירופידבק, כך שההשפעות שלו נמדדו בצורה מתוחכמת ונרחבת יותר מבעבר, ונמדדו גם השפעותיו על קשב ואינטליגנציה. נוירופידבק עובד כך שהוא מביא לנורמליזציה של אזורי מוח מאובחנים שמתקשים בוויסות החשמלי שלהם, ונמדדו בהם בעבר מצבים קליניים ספציפיים.

השימוש ב- QEEG ברצף האוטיסיטי

הגישה ספציפית לדפוס הקליני של כל מטופל בנפרד כאשר כל תכליתה הוא לאזן את התפקוד המוחי. באמצעות הטיפול, ההפרשים בזרימה אמורים לנוע מהאבנורמלי לעבר הנורמלי. המכשיר מספק מידע נרחב ומקיף על המוח ועל הזרימה בו, כך שהוא יכול לדייק אצל כל מטופל בתמונת המצב שלו.

תכנית הנוירופידבק מותאמת באופן אישי כדי להבטיח יעילות, כאשר הניתוח הכמותי של גלי המוח (QEEG) מאבחן וממפה את המאפיינים של המטופל לצורך אופטימיזציה. גישה זו מבטיחה התערבות יעילה בתופעות המסוימות שמהן סובל המטופל ומאובחנות בדיוק רב באונות האחריות עליהן, כמו דיבור ותקשורת מילולית, ביטוי רגשי וחברתי, ותפקוד מוטורי וחושי.


עוד בקליניקה:
הידרותרפיה לפעוטות וילדים>>
אמא כואב לי: טיפול בילדים בשיטת ביופידבק>>
נוירופידבק: איך משחק מחשב או סרט יכולים לטפל ב-OCD?>>


התוצאות מצביעות על שיפור

את השיטה החדשה יש להמשיך ולחקור עוד לפני שקובעים עד כמה היא יעילה מבחינה קלינית, אולם כבר כעת ניכרת השפעה מיטיבה על המטופלים שבאה לידי ביטוי בהתפתחות השפה והתקשור עם הסביבה, הפחתה באגרסיביות, רגיעה, הגברת הקשב ויצירת קשר עין עם הסביבה - מאפיין ידוע של הספקטרום האוטיסטי. כמו כן, נרשמו מצבים שבהם פחת או פסק השימוש בתרופות, למעט במצבי עוויתות.

היתרונות של הטיפול ברורים. באמצעות המשוב המיידי הניתן במהלך הטיפול, המעקב אחר התפתחות המטופל צמוד ומאפשר מידע אמין בכל רגע שלו ומדייק בתרשים הזרימה שהוא מספק בהתאם לביצוע הפעולה על ידי המטופל. משום כך הוא גם מסייע למטפלים לתכנן תכנית טיפול מדויקת שמתאימה גם למטופלים אוטיסטיים שאינן מתקשרים עם המטפלים ועם סביבתם.

מכיוון שאינו פולשני, הטיפול אינו כרוך בתופעות לוואי, הוא מתאים לטווח גילים רחב והתוצאות היעילות שלו מוכחות בתוך זמן קצר מתחילתו, יחסית לשיטות אחרות. התוצאות אינן הפיכות ואף משפרות תפקודים נוספים הקשורים לאוטיזם ונובעים ממנו.

הוספת תגובה הדפס חזרה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"