קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
3769
0
 


בלי כדורים: מטפלים בהיפראקטיביות דרך כפות הרגליים

שמואל זיידל
06/11/2014
היפראקטיביות אינה מסתכמת רק ב"קוצים בישבן". ילדים היפראקטיביים מתקשים בקליטת מסרים התנהגותיים ומילוליים, עיבודם ובהפקת תגובות חברתית התואמות להם. בכל הנוגע לטיפול באותם ילדים, הרפואה המשלימה זוכה להצלחה רבה במקומות בהם המערכת החינוכית הנורמטיבית נכשלת. דוגמא לכך היא הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית, שמסייעת לילד להתחבר לגופו, להתמודד עם מכאוביו ולהצליח לשלוט בגופו דרך הרגליים


ילדים היפראקטיביים סובלים פעמיים – הן מהתסמונת שבה הם לוקים והן מתיוגים חברתיים המחייבים אותם לעבור טיפולים שלא בטוח שמתאימים לכל אחד. ADHD, אותה תסמונת של הפרעות קשב וריכוז בדרגות שונות, היא תסמונת שנויה במחלוקת בגלל סיבות רבות, מלבד קביעה מבוססת אחת: הילדים הלוקים בה נידונים לסבל רב במערכת החינוך הנורמטיבית משום שהם מתקשים להסתגל אליה ולציית לכלליה. הרפלקסולוגיה האינטראקטיבית מנסה למצוא לה פתרון מתחום הרפואה המשלימה כדי להגביר את יכולתם להיות חלק מהמערכת ולתפקד בה.


תסמונת במחלוקת – קשיים אמיתיים

מקורה של התסמונת הוא בהפרעה נוירו-ביולוגית הגורמת להפרעות בהעברת מסרים בין תאי העצב על ידי הדופמין. הדופמין, מוליח עצבי במוח, מווסת את קבלת האותות במערכת העצבים ולכן ההשלכות על עיבוד הנתונים והתגובה להם קשות. ילדים מאובחנים לוקים בכמה או בכל בתופעות המאפיינות את הקשת של ADHD: קשיי קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. קשב וריכוז חיוניים לקבלת מידע מהסביבה על ידי החושים, קליטתם ועיבודם במוח על מנת להפיק התנהגות חברתית תואמת.

אצל ילדים היפראקטיביים הקלט שונה במידה משמעותית משום שהפילטרים שלהם קולטים עודף מידע שאינו מסונן במוח, או שאינם מאתרים אותו כלל. משום כך, הילד ההיפראקטיבי מגיב בצורה מוגזמת או לא מגיב כלל לגירויים שאנשים רגילים מגיבים להם במידה נאותה. אם לא יווסת הקלט יתקשו הילדים להבין את המסרים ההתנהגותיים, המילוליים והלא מילוליים שמדריכים את האנשים הנורמטיביים, ולכן המשובים שיקבלו יהיו קשים ושליליים, אם מילדים אחרים, אם מהוריהם ואם מאנשי מערכת החינוך.

הקושי שלהם לעמוד בדרישות מערכת החינוך בשל הקושי להתרכז בלמידת החומר ולעמוד במטלות, נוסף לקושי החברתי שלהם ויוצר אצלם דימוי עצמי נמוך שמוטמע בהם בגיל צעיר ומלווה אותם כל חייהם. מכאן נובע, שאם לא יטופלו ילדים כאלה בגיל צעיר ככל האפשר, חייהם יהיו רצופים בכשלים ותבוסות שיקשו עליהם להפוך למבוגרים עצמאיים, מלאי ביטחון עצמי המסוגלים לדאוג לעצמם ולהגשים את שאיפותיהם.


רפלקסולוגיה קואורדינטיבית לילדים היפראקטיביים

בתקופה שבה ההורות מאופיינת במודעות גוברת לשונות וקבלה של ילדיהם, גובר הרצון לסייע להם ולפתור או להקל על מאפייני התסמונת ככל האפשר. אולם היצע הטיפולים העומד לרשותם מעורר מחלוקת משום שלא כל הילדים מגיבים טוב לטיפול תרופתי, והתרופות עצמן הולכות ומאבדות מהפופולריות שלהן. נוספת לכך ביקורת על ריבוי של אבחונים הנותנים את התחושה שלמערכת החינוך ואנשי מקצוע נוח יותר לתייג ילדים מאשר להתמודד עם השוני הספציפי שלהם, ולכן לא מנסים להתאים להם תכנית עבודה סובלנית, הקשובה יותר לצורכיהם. מכיוון שהתסמונת נוגעת ומשליכה על הקשר שבין הגוף והנפש ותפיסת העצמי של הילד, מוצעת להורים הערניים גם שיטת הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית לטיפול בילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, כפי שהשיטה רואה אותם. 

רפלקסולוגיה קואורדינטיבית לוקחת מהרפלקסולוגיה הרגילה, בין היתר, את המטרה לחזק את הקשר בין הגוף של המטופל לרגליו, ותוך כדי כך להגביר את הקשב והמודעות שלו לעצמו ולסביבתו. מכיוון שזהו היסוד שיש לעבוד עליו גם אצל ילדים היפראקטיביים, יש לעקוף אצלם את הערוצים הלא מתפקדים וליצור אצלם קשב אחר בדרך הוליסטית, כזו המתייחסת לגופם ולאופן קליטת המידע השונה אצלם. בשיטה זו מתייחסים גם למכלול התחושות והקליטה של המטפל עצמו מהמטופל, ולכן תכנית העבודה ספציפית מאוד לילד ולמאפייניו, ואינה נצמדת לתבניות קבועות.


עוד בנושא:
בלי ריטלין: מטפלים בליקויי למידה בשיטת אלבאום>>
הפרעת קשב וריכוז - תזונה מתאימה יכולה לעשות את ההבדל>>
לא על הריטלין לבדו - הפרעות קשב וריכוז בראי הרפואה המשלימה>>


הנגיעה היצירתית והמפתיעה בילד מבפנים, דרך כפות הרגליים

במגע הרפלקסולוגי מרפים את הגוף ומלמדים את המטופל להרגיש את גופו ולהיות ער לכאביו. הכאבים המתעוררים בזמן לחיצה על נקודות רגישות מפרישים את האנדורפינים הנחוצים לשיכוכם. תוך כדי קשב מלא הילד הלומד להתחבר לגופו דרך רגליו, לומד להתמודד עם כאב המסמן את עודף המידע הנקלט על ידי חושיו. ההפרעות בקליטה החושית גורמות לחוסר ההקשבה לגופו שלו ולעולמו הפנימי, ומשום כך הילד מאבד גם את הקשר ה"נורמטיבי" עם העולם החיצון. ההרפיה, החיבור המחודש, חיזוק יכולת הריפוי העצמית של הגוף והתחושה הטובה שמקבל הילד על ידי שליטה בגופו משפרים את יכולותיו לקלוט מידע ולעבד אותו לצרכיו.

הילד ההיפראקטיבי שמאובחן ככזה משום שלא בטוח שהמערכת החינוכית הקונבנציונלית מתאימה לו כלל, נמצא בטיפול רפלקסולוגי בכיתה טיפולית מסוג חדש לגמרי, שבה המטפל עוקף את הקשיים דרך כפות הרגליים, ומצליח להעביר מסרים לא מילוליים ולא מודעים לילד תוך כדי חידוש וחיזוק ההקשבה והריכוז שלו לעצמו. זוהי כיתה שמתאימה עצמה לילד ולא להפך, ובכך מגבירה את המוטיבציה ואת הקליטה שלו תוך כדי סינון הגירויים החיצוניים והגברת הקשב הפנימי.

כשהילד מבין סוף סוף באיזה מרחב הוא נמצא, הן הפנימי והן החיצוני, הוא יכול להתחיל להתייחס אליו לגבולות שלו. זהו מצב חדש שנלמד בצורה אינטואיטיבית ולכן גם מוטמע בו יותר, מה שמעודד אותו להשתמש בגוף שלו נכון ולהפעיל את חושיו בדרך אחרת, מודעת ויצירתית יותר.

הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי שמואל זיידל, מטפל ברפלקסולוגיה ויו"ר לשעבר של איגוד הרפלקסולוגים ה...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"