קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1643
0
 


גיל ההתבגרות: כיצד הרפואה הסינית תעזור?

מערכת תוכן אתר קליניקה
16/06/2015
גיל ההתבגרות הוא תקופה לא קלה, הן לגופו והן לנפשו של המתבגר. הרפואה הסינית, שכל תורתה מבוססת על איזון הגוף-נפש, מציעה גישה טיפולית שעוסקת לאורך הדרך בתפר העדין שבין ההפרעות הגופניות להפרעות הנפשיות של המתבגרים


גיל ההתבגרות הוא במידה רבה כמו רפואה סינית – תופעות רבות שמאפיינות אותו שלובות גוף ונפש, והכל ביחד מאפיין את הגיל המיוחד והקריטי שבו האישיות ותפיסת העולם מתעצבת בנפרד מההורים ומהזהות המשפחתית. אם תוסיפו לכך את העובדה שגיל ההתבגרות כבר בימינו הרחק מעבר לגבולות 18-12, תבינו למה לרפואה הסינית יש מענה למחלות ובעיות שונות הנוצרות במהלך ההתבגרות המינית והפיזית המואצת של ילדיכם.


גיל ההתבגרות המורכב  

גיל ההתבגרות מתבטא לא רק בהתפתחות הגופנית-מינית, אלא גם בהגדרת תפיסת העולם של המתבגר מבחינה קוגניטיבית ורגשית, ויחסיו עם החברה והמסגרות שבהן הוא גדל ומחויב להן. הלחצים עליו גדולים, הדחפים מבפנים המתנגדים ללחץ זה גדולים לא פחות, והתוצאה היא תקופה מתוחה שיכולה להתאפיין בתנודתיות גדולה רגשית ומנטלית. מכיוון שכל שינוי כזה בא לידי ביטוי גם פיזית, מובן למה הטיפול בבני נוער לפי הרפואה הסינית יתייחס גם לדרך הביטוי שלו בכל תחום.

בעולם המודרני העצמאות הממשית נדחית כמה שנים, ואצלנו בישראל זה אף מחכה עד תום השירות הצבאי. ברור שייוצר מתח בין האינדיבידואליות ועיצוב האישיות של בני הנוער לבין הצורך והכורח לציית לכללי הבית, מערכת החינוך, הצבא, המוסכמות החברתיות ועוד לצאת מכך בשלום. מתח זה עלול לגרום לחוסר איזון ולעורר את התופעות הפסיכולוגיות הלא רצויות גם פיזית.

הרגישות שלהם לפרטיות שלהם מובנת, אולם התמרדות מוחלטת והתנערות ממעקב אחריהם עלולות לגרום לכם להחמיץ נטייה להתמכרות או לפיתוח הרגלים לא רצויים כדרך התמודדות, כמו עישון ושתייה, שימוש באלימות או פעילות מינית ללא זהירות מפני מחלות מין וכניסה להריון בלתי רצוי.

יש להוסיף לכך את העובדה שגיל ההתבגרות המינית הוא גם הגיל שבו מאבחנים לראשונה בעיות שונות בהתפתחות – גדילה תקינה של איברי הגוף והשלד, ליקויים אורתופדיים, צמיחה לגובה לפי הנתונים הגנטיים, התבגרות מינית ללא הפרעות במערכת ההורמונאלית, פגמים מכניים במערכת הרבייה ואיברי המין, תופעות שונות הייחודיות לגיל הנעורים כמו פצעי בגרות ובעיות עור ושיער שיש לעקוב אחריהן כדי לוודא שאינן סימפטומים לבעיות פנימיות. כל הבדיקות והמעקבים האלה מחייבים שיתוף פעולה של המתבגר והבנה גדולה למצבו, וכאמור, לפעמים זהו הקושי העיקרי.

לכל המטפלים ברפואה סינית>>

הרפואה הסינית כדרך חיים של הקשבה והכלה של המתבגר

הרפואה הסינית ככלל מתבוננת במטופל מכל צד ובוחנת בו כל פרט ברגישות יתרה, כדי לא להחמיץ אף סממן. ההקשבה להם סבלנית ואמפתית, והמטפל חייב לרכוש את אמונו של המתבגר כדי להבטיח התייצבות סדירה ושיתוף פעולה עם ההנחיות להצלחת הטיפול. כל זאת, מבלי לוותר על הצבת גבולות שיבהירו למתבגר שאם הוא אכן רואה בעצמו מבוגר עליו לקחת אחריות על חייו והתנהלותו, ולשתף פעולה בדרך להחלמה ולתיקון האיזון גוף-נפש.

לפי הרפואה הסינית גיל ההתבגרות מאופיין על ידי יסוד האש, כוח יאנגי. גם הפעילות ההורמונאלית המאפיינת את הנוער, במיוחד בגלל ההתבגרות המינית, קושרה למרידיאנים של האש, ובעיות ההתנהגות שלהם המתבטאות במרידות נגד המסגרת נתפסות כשיח בין יסוד האש לבין יסוד המתכת. זהו המקום לחזק אותם כדי לפתור בעיות אכילה הגורמות לדימוי עצמי נמוך, הפרעות שינה והסתגלות חברתית, נטייה לדיכאון ולמצבי רוח – הכל מתקשר לכוח החיוניות של האש, וזה מה שהרפואה הסינית מטפלת בו בגיל זה. בני נוער שיהיה להם פחות כוח חיוניות יהיו אלה שיטופלו בגלל חוסר באש ועודף של יין.

הרפואה הסינית תדאג גם לתזונה שתעזור להפרעות המערכת ההורמונאלית, להזנה נאותה של העור והשיער, השלד והרקמות הצומחים במהירות רבה בבת אחת בגיל זה, כדי לוודא התפתחות תקינה. אנחנו יודעים שבגיל זה הנוער נוטה לקיצוניות בתזונה – או שהיא לקויה מאוד ונשענת על מזון מהיר וחסר ערכים, או שהם נוטים לקיצוניות השנייה – הפרעות אכילה כמו אנורקסיה, בולמיה, או הקפדה מוגזמת על משטר דיאטה נצחי שעלול לפגוע בצורה חמורה בהתפתחות שלהם ובמטבוליזם. לכל מי שנוטה דווקא בגיל זה להתמרד בתזונה ולבחור בצמחונות או בטבעונות, וזאת תופעה נפוצה המאפיינת את החיפוש העצמי, יש לדאוג להשלמת החוסרים דווקא כשהמוח והגוף זקוקים לאבות המזון במלואם.

 

נכתב ע"י: אסף מור, מטפל מוסמך ברפואה סינית ודיקור

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"