קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
4526
0
 


להקל על בטן נפוחה אחרי ארוחת חג עם רפואה סינית

מערכת תוכן אתר קליניקה
17/04/2019
בטן נפוחה, כבדות וצרבות מופיעים פעמים רבות בתקופת החגים לאחר ארוחות החג השונות. במרבית המקרים יש תחושה של כבדות, נפיחות, קשיי הירדמות ובחילות –  כולם תסמינים של הסינדרום הסיני 'תקיעות מזון'. תמיד כדאי להפחית בכמות, אבל אם כבר אכלתם המון ואתם מרגישים כבדים – איך ניתן להקל על הגוף באמצעות טיפול טבעי ורפואה סינית?


ארוחות החג הן תמיד הזדמנות נהדרת לשבת בחיק המשפחה ולאכול מכל המאכלים הנהדרים שהדודות והסבתות הכינו - מנות מיוחדות, שבדרך כלל מזדמן לאכול אותן רק פעם בשנה. רובנו לא יכולים לעמוד בפיתוי, ואוכלים עוד ועוד מהמנות הטעימות, אך בסוף הארוחה מרגישים תחושה רעה - מלאות ונפיחות בבטן, כבדות ולעיתים אף בחילות, צרבת ורגורגיטציה. תמיד כדאי לנסות להמנע מלהגיע למצב זה, אבל חברים אם אתם כבר שם - בלי לחץ, לרפואה הסינית יש את הכלים לעזור לכם


בטן נפוחה – האבחנה הסינית

סימפטומים של מלאות ונפיחות בבטן, כבדות, בחילה, צרבת או רגורגיטציה שמופיעים לאחר אכילה של ארוחות גדולות נובעים מהסינדרום הסיני המכונה 'תקיעות מזון'.

למעשה, 'תקיעות מזון' מתרחשת כאשר כמות האוכל שאנו אוכלים גדולה מהיכולת של מערכת העיכול להתמודד איתה. ואז המזון 'נתקע' במערכת העיכול ופוגע בזרימת הצ'י שלה שבאופן טבעי היא כלפי מטה. כתוצאה מכך הצ'י זורם בצורה הפוכה, ומתבטא בכל הסימפטומים שהוזכרו.

מצב זה יכול להתרחש באופן חד-פעמי אקוטי, או באופן כרוני. כאשר מערכת העיכול (הטחול והקיבה ברפואה הסינית) לא מאוזנת אנרגטית, או כאשר יש חולשה לאורך זמן של הקיבה והטחול, זרימת הצ'י שלהם חלשה ופגועה, ואז תקיעות מזון יכולה להפוך לאורח קבוע והסימפטומים יופיעו באופן כרוני.

ככל שמערכת העיכול פגועה יותר והטחול והקיבה חלשים יותר ברמה האנרגטית, תקיעות מזון תתרחש בתדירות ובעוצמה גבוהים יותר, ואנשים אלו יהיו מועדים יותר להרגשה רעה אחרי ארוחות.

אכילה מופרזת מסוכנת לאיזון הצ'י

באופן כללי, ניתן להסתכל על שיווי המשקל שקיים בין חוזק מערכת העיכול והאיזון האנרגטי של הטחול והקיבה לבין כמות המזון שאנו אוכלים. על כן, במצבים קיצוניים וממושכים של חוסר איזון, הזרימה הטבעית של הצ'י מאוד משובשת וגם כמויות קטנות ביותר של מזון יגרמו לסימפטומים של תקיעות מזון.

שיווי המשקל הזה מסביר גם מדוע אצל אנשים שהטחול והקיבה שלהם מאוזנים ברמה האנרגטית יכולה להתרחש תקיעות מזון - אכילה מופרזת של מזון יכולה לשבש את פעילות מערכת העיכול באופן אקוטי, לפגוע בזרימה הטבעית של הצ'י במערכת העיכול ולגרום למצב חד פעמי של תקיעות מזון עם כל הסימפטומים האמורים. כאמור, ברפואה הסינית נתייחס למצב זה כאל מצב אקוטי וחד פעמי, להבדיל מהמצב הכרוני.

מצב כרוני של חולשה ותקיעות מזון יכול להוביל גם להצטברות 'חום עודף' במערכת העיכול, דבר שכול להתבטא בהבל פה מסריח, עצירות או יציאות לא סדירות, וכן ביציאות מסריחות.
 

עוד בקליניקה:
וירוס קיץ: להתמודד עם וירוס בטן בדרכים טבעיות>
להגן על הגוף - איזה מזונות "מזהמים" את גופינו ומהם דרכי הניקוי?>
בעיות המערכת העיכול? נסו שיאצו>הטיפול הסיני במצב הכרוני – דיקור וצמחי מרפא

כאשר מדובר במצב כרוני הטיפול הסיני יתמקד בעיקר בדיקור ובפורמולות צמחים סיניות. מטרת הטיפול תהיה חיזוק ואיזון אנרגטי של מערכת העיכול, ושיכלול גם שיפור והחזרה של התנועה הטבעית של הצ'י של מערכת העיכול, שהיא כלפי מטה.

במקביל לפעולות אלו, הדיקור הסיני ופורמולות הצמחים יטפלו גם בטיהור החום שהצטבר במערכת העיכול. עצם טיהור החום העודף יסייע גם הוא להחזרת זרימת האנרגיה למסלולה וכיוונה הטבעיים.


טיפול במצב האקוטי – טיפול בסגנון חמצמץ

במצבים אקוטיים מטרת הטיפול הסיני הוא הסדרת תנועת הצ'י של מערכת העיכול בצורה הכי מהירה והכי יעילה.

הכבד הוא האיבר ברפואה הסינית שאחראי על תנועת הצ'י בגוף בכללותה, ובפרט על איכות התנועה וכיווני התנועה של הצ'י בגוף. הטעם המיוחס לכבד הוא הטעם החמוץ, לכן לא מפתיע שלאחר ארוחה כבדה נהוג לשתות מים חמים עם פלח לימון על מנת להקל על העיכול.

הטעם החמצמץ מעודד את הכבד להיכנס לפעולה, ומסייע לו להסדיר את התנועה הכללית בגוף וותנועת הצ'י של הקיבה כלפי מטה ובכך להקל על העיכול. זו גם הסיבה שכאשר יש בחילה נהוג לאכול לימון: בחילה היא ביטוי לשינוי הצ'י של הקיבה כלפי מעלה, במקום כלפי מטה באופן טבעי. גם במקרה הזה, החמיצות מעודדת את הכבד להסדיר את התנועה והכיוון הכללי של הצ'י בגוף.

בנוסף ללימון, מומלץ להוסיף לחליטה קליפת קלמנטינה, שעל פי הרפואה הסינית משמשת כצמח מרפא להסדרה ואיזון של מערכת העיכול.

לכל המטפלים ברפואה סינית>

עידוד הנעת הצ'י בעזרת הליכה

כאמור, תקיעות מזון יוצרת האטה ופגיעה בכיוון התנועה של האנרגיה במערכת העיכול, ולכן חשוב לגרום להנעה יזומה של הצ'י בגוף. אחת הדרכים הפשוטות לעשות זאת היא הליכה - פעילות אירובית בכלל והליכה בפרט, תורמות לפעולה חלקה יותר של הנעת הצ'י בגוף - התנועה החיצונית מהדהדת פנימה ומעודדת תנועה פנימית של האנרגיה והסדרת הכיוון של התנועה. לכן, לא בכדי הליכה מתונה אחרי ארוחה מסדירה את העיכול ומסייעת לו ויוצרת תחושה טובה בייחוד לאחר שאכלנו יותר מדי אוכל. מומלץ ללכת לפחות 20 דקות לאחר ארוחות גדולות כדי להסדיר את תנועת הצ'י ולעודד את תנועת המעיים.

נכתב בשיתוף: יעל גבינט
הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"