קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
3671
0
 


דלקת בכף היד | טיפול טבעי בכאבי מפרק כף היד | אוסטאופתיה

גיא בראל
26/09/2018
כאב במפרק כף היד או אף דלקת בכף היד היא בעיה שרבים סובלים ממנה לאחר שמבלים לא מעט שעות ביום בפוזיציה אחת - כאשר האצבעות מתקתקות על מקלדת המחשב. על אף תמימותה של הפעולה, בפעילות ידנית חוזרת ונשנית טמונה סכנה - פגיעה במנהרת שורש כף היד. תסמונת המנהרה הקרפלית, שמעוררת תחושות עקצוץ באצבעות וכאבים בשורש כף היד, ניתנת לטיפול טבעי ללא כל התערבות כירורגית. מהי אוסטאופתיה, כיצד היא יכולה לסייע בדלקת בכף היד ואיך צלקת מניתוח קיסרי יכולה לגרום לכל כך הרבה כאבים?


תופעות של נמלול או קהות באצבעות כף היד, כאב חד בשורש כף היד ואף בכתף, בצוואר או בחזה עלולים להעיד על פגיעה עמוקה במנהרת שורש כף היד – היא תסמונת המנהרה הקרפלית. בעוד והטיפול המומלץ הוא ניתוח באלחוש מקומי, האוסטאופתיה מציעה אלטרנטיבה אחרת.


אוסטאופתיה – נעים להכיר


האוסטאופתיה אמנם משתייכת לרפואה המשלימה, אך אינה עוד שיטה או טכניקה – אלא פילוסופיה, ואולי משום כך כה קשה להסבירה במספר מילים. הטיפול האוסטאופתי מבוסס על ידע נרחב באנטומיה, בפיזיולוגיה, בפתולוגיה ובביומכניקה של גוף האדם.

הטיפול הייחודי שמתמקד במערכת השרירים והשלד, המפרקים והשרירים רואה בגוף כשלם שתלוי בכל חלקיו. אבי האוסטאופתיה, אנדרו טיילור סטיל, מנה מספר עקרונות שמהווים את בסיס תפיסתה של האוסטאופתיה:

מבנה ותפקוד – הולכים ביחד
כפי שכל מכשיר דיגיטלי תלוי בתפקוד מיטבי של החלקים ובמיקום המדויק שלהם - כך גם גוף האדם. הארכיטקטורה של הגוף ובריאותו מבוססת על הקשר הנכון בין המבנה והתפקוד של הגוף. האוסטאופת ידאג שכל ה"חלקים" יהיו במקומם ויעבדו כראוי, על מנת לאזן את הגוף.

החזרת התנועתיות הטבעית של הגוף
גוף האדם הוא דבר דינמי; הדם זורם ומעביר חמצן לתאים, הלב פועם, בית החזה מתרחב והאיברים הפנימיים ממשיכים לתפקד עם כל נשימה. לכל מבנה או איבר קצב משלו, שתורם לפעילות התקינה של הגוף. הטיפול האוסטאופתי מזהה את האזורים החסומים, משחרר את הלחצים ובעיקר מחזיר את התנועתיות הטבעית לגוף.

להתייעצות עם אוסטאופתים מומחים- לחצו כאן>>


הגוף כשלם
בגוף האדם, לא קיימת מערכת אחת שמתפקדת באופן עצמאי ונפרד. הכל מחווט ומקושר באמצעות מערכת הדם (ההובלה), מערכת העצבים ומערכת הפאסיה. האחרונה, היא שמאחדת את הגוף כולו - תומכת ומשמנת את כל השרירים, איברים, עצבים וכלי הדם. במקרי טראומה, הפאסיה תידחס, תתכווץ ותאבד את גמישותה - מה שיגרום למתח רב בצד אחד של הגוף. מתח שכזה ישפיע באופן ישיר כל על המבנה ועל התפקוד של הגוף. לדוגמא, צלקת אחרי ניתוח או זיהום רציני עשויה למשוך אליה את השרירים מכל הכיוונים ולמנוע תפקוד נכון של מבנים מרוחקים שאינם קשורים ככל הנראה. הטיפול האוסטאופתי יתמקד בשחרור הלחץ מהפאסיה.

הגוף מרפא את עצמו
האוסטאופתיה מכירה ביכולת הגוף לרפא את עצמו ולכן הטיפול האוסטאופתי סובב כולו אחר מציאת הבעיה, טיפול ושחרור החסמים וכן העברת המשך עבודת הטיפול דווקא לגוף עצמו.

איזון זרימת הדם ושחרור הרקמות
תפקוד הרקמות תלוי במערכת הדם והלימפה. במקרי טראומה, הרקמות יתכווצו וזרימת הדם תתעכב או תסטה, מה שעלול להוביל להופעת בעיה רפואית. האוסטאופתיה תשחרר את הרקמות ותאזן את זרימת הדם והלימפה.


מהי תסמונת המנהרה הקרפלית?


תסמונת המנהרה הקרפלית
(Carpal tunnel syndrome) הינה תופעה המאפיינת פגיעה במנהרה שמצויה בשורש כף היד. המנהרה הקרפלית מכילה את הגידים המניעים את האצבעות ואת העצב המידאני, המעצבב את התחושתיות של האגודל, האצבע, האמה ומחצית מהקמיצה.

סימני האזהרה האופייניים לתסמונת זו, יהיו תחושת עקצוץ או קהות ביד (לרוב באגודל ובשלושת האצבעות), כאב חד בשורש כף היד, קושי לסגור את היד או לאחוז בחפצים קטנים ולעיתים אף הצטברות עור יבש והידללות הציפורניים.

רבים מאמינים כי תופעת התסמונת החריפה עם הופעת מקלדת המחשב, שכן אצבעות המתקתקות על המקלדת הן פעילות נשנית שעלולה להעמיס על האזור. אך גם פעילויות ידניות כמו נגינה או הפעלת מכשירים כבדים עלולות גם כן להוביל לפגיעה באזור.


הטיפול האוסתאופטי – לא רק בשורש כף היד


האבחון והטיפול האוסטאופתי לא יסתפק רק בבדיקת חסימות או חוסר תנועה בעצמות הקטנות של שורש כף היד, אלא יעבוד על המרפק, הכתפיים, הצלעות (בעיקר הצלע הראשונה), הצוואר וכן לכל אורכו של העצב בגפה העליונה.
במהלך הטיפול יעשו עיסויים ומניפולציות ידניות שכל מטרתם הוא לשחרר את הגוף כולו מלחץ חסום שמקורו מהפאסיה והשרירים השונים. לשחרור אזור הגב העליון ישנה חשיבות רבה, כיוון שחוסר תנועה בו יגרום ליתר תנועה בצוואר.

כאמור, הטיפול האוסטאופתי מתמקד במספר מערכות בגוף, ביניהן גם מערכת ההובלה. הטיפול האוסטאופתי בתסמונת מנהרת שורש כף היד יכלול  לא רק שחרור של האזורים שגורמים ללחץ מכאני על ה״צינורות״, אלא גם שחרור של האזורים מהם נובעת המערכת העצבים האוטונומית –  זו שקובעת את רדיוס ותפקוד העורקים (אזור חוליות הגב עליון).

בכדי שתהיה זרימת דם ועצבית נכונה לגפה העליונה, השלב הנוסף יכלול אבחון וטיפול בתנוחה. חוסר איזון בשרירי הצוואר או הכתפיים עלול לגרום הן להפרעות בזרימת הדם והן ללחץ על הבראקיאל פלקסוס (העצבים שיוצאים מהצוואר לגפה העליונה).

תנוחה ויציבה נכונה

באופן כללי, עבודה על התנוחה כוללת התייחבות לכפות הרגליים, לעיניים (הגוף תמיד יחפש את הראייה האוריזונטלית) ואחרונה – ללסת. רבים אינם יודעים, אך ללסת השפעה רבה על התנוחה והיציבה.

מקור נוסף שעשוי להשפיע על התנוחה הוא תאמינו או לא – צלקת שלאחר ניתוח. מטופלת שסבלה מכאבים בכתפיים, כאבי ראש ותחושה של נימול ועקצוץ ביד אובחנה כסובלת מתסמונת המנהרה. ההפתעה הגדולה שהתגלה באבחון היתה כי אחת הסיבות העיקריות לסימפטומים היא- צלקת עמוקה בעקבות ניתוח קיסרי. צלקת זו משכה את צווארה כלפי מטה וגרמה לשינויים משמעותיים בתנוחה, באפשרותה להזדקף ובזרימת הדם לגפה העליונה.

במקרים בהם התסמונת תופיע ביד ימין - תעשה עבודה רבה על הסרעפת והכבד.

אם כן, אוסטאופתיה היא פתרון מצויין לאיזון הגוף כולו הן במצבים של כאבים כלליים והן בטיפול בחלק כה ספציפי כמו שורש כף היד.

לאתר של גיא בראל
הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי גיא בראל, אוסטאופת ובעל תואר בפיזיותרפיה מטעם אונ' ברסלו בארגנטינה...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"