קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2713
0
 


כשהאש ממשיכה: טיפול בחרדה בעזרת הומאופתיה

ליאת טלר
25/08/2014
בימים אלה המדינה כולה שרויה תחת השפעת המלחמה ואנשים רבים חשים לחץ וחרדה.  ההומאופתיה רואה במלחמה גורם חיצוני חזק המשפיע על כלל האוכלוסיה כמו מגפת שפעת. באמצעות רמדי (תרופה הומאופתית) ניתן לרפא תופעות סטרס נפשיות וגופניות כמו ירידה בתאבון, תשישות ואפילו חוסר רצון לעבוד ולתפקד


לחץ וחרדה הן תופעות המאפיינות התמודדות עם מצבי מאבק הישרדותיים. בימים בהם האש מסרבת להיעלם ממחוזותינו, כל אדם נשאר עם המאבק ההישרדותי והסטרס הפנימי שלו.  במקרים אלו, התגובה למצבי לחץ תשתנה מאדם לאדם.

התגובה הטבעית של הגוף במצבי דחק מכונה כתגובת "הילחם או ברח". את הביטוי שלה ניתן לזהות בלוחמים הששים להצטרף למלחמה, באזרחי עוטף עזה שמגיבים בגבורה וגם באותם תושבים שבוחרים להתפנות מחשש להיפגע. אולם מה קורה כאשר איננו מסוגלים לבחור באחת משתי האפשרויות?

ביטויי חרדה – מחוסר שינה ועד מחלות אקוטיות

תגובות חרדה יבואו לידי ביטוי הן בתסמינים גופניים והן בתסמינים פסיכולוגים: נדנודי שינה, תשישות, עצבנות יתר, פחדים, חוסר רצון לעבוד ולתפקד, דפיקות לב מואצות, סיוטי לילה, חשש להיות לבד, הרטבת לילה (בקרב ילדים) ואפילו הופעת מחלות אקוטיות. ההיסטוריה מלמדת אותנו כי מצבי איום קשים משפיעים על המערכת החיסונית שלנו. לא מעט מגפות התפרצו אחרי מלחמות קשות, כתוצאה מהיחלשות ההתנגדות החיסונית של האוכלוסייה כולה עקב הסטרס הממושך.

מהי ההומאופתיה?

הומאופתיה היא תורת ריפוי  הוליסטית הרואה במחלות ובכאבים ביטוי לחוסר האיזון בגוף ובנפש. הטיפול ההומאופתי הקלאסי יעשה על ידי התאמת רמדי (תרופה המבוססת על מרכיבים טבעיים ונרקחת על ידי רוקח הומאופתי מוסמך (לתסמינים שעלו אצל החולה.
 
באשר לאיומים על הגוף והנפש, ההומאופתיה הקלאסית מתייחסת לאיום חיצוני חזק המשפיע על כלל האוכלוסייה - כמו למגפה. במקרים אלו, כמו במגפת שפעת לדוגמא, יתעוררו סימפטומים דומים אצל כולם - חום, צמרמורות, נזלת ושיעול. כמו כן, יש מאפיינים למגפה מסוימת. למשל כאבי שרירים או כאבי עצמות, רעד, נטייה לפתח דלקות ריאות עם שיעול דמוי שעלת הגורם לחנק או עם שיעול נבחני וישנה האפשרות לסבול דווקא מנטייה לפתח שלשולים והקאות.
לאיפיונים אלה נתאים תרופה הומאופתית הנקראת רמדי שתעזור לחלק גדול מהחולים בשפעת זו. מדוע לא תעזור אותה רמדי לכולם? כיוון שלאחר שבחנו את הסימפטומים המאפיינים את כלל האוכלוסייה, אנו מסתכלים על הפרט ואיך אותו מפגש של שפעת X עם התורשה והרגישות שלו יבוא לידי ביטוי אצלו.

למשל אדם שיש לו רגישות במערכת העיכול - יפתח סימפטומים ביתר קלות במערכת זו. אדם שיש לו רגישות במערכת הנשימה , בגרון או באוזניים - יפתח סימפטומים ביתר קלות באזורים הללו. גם התגובה הרגשית לשפעת כמו חרדה, עצבנות, בכיינות, אדישות לא תאחר להגיע.
בחינת הפרט תצביע בהרבה מהמקרים על הרמדי ההומאופתית העיקרית שבחרנו למגפה ובחלק מהמקרים על מספר מצומצם של רמדיס אחרות.

לכל המטפלים בחרדה>>

הומאופתיה וחרדה

כמו בשפעת, גם במצבי חרדה הנגרמת מגורם חיצוני חזק המשפיע על כלל האוכלוסייה כמו מלחמה, נחפש בשלב הראשון רמדי המאפיינת את הסימפטומים שעלו בכלל האוכלוסייה.

במקרי חרדה שלאחר המלחמה, אחת הרמדיס הבולטות העשויות להתאים למצב היא ה"אקוניט". הרמדי שמופקת מצמח האקוניט,  מתאימה בעיקר למצבים בהם האדם שרוי במצב חרדה עם תחושה של מוות מתקרב, בהלה והלם. במצבים אלו המטופל יסבול בדרך כלל מלחיים ועפעפיים סמוקים, ירידה בתאבון, פחד להישאר לבד, קושי להירדם, חלומות על מוות ואף לחץ בחזה עם דפיקות לב מוגברות.

עוד רמדי שעשויה להתאים למצבים אלו היא ה"ארניקה". זוהי רמדי המיועדת למצבי הלם המלווים בפציעת חבלה יבשה. במקרים אלו, מרבית הפצועים יטענו שהכל בסדר אצלם ואינם רוצים שיתקרבו אליהם ואלו יהיו ההתוויות לרישום רמדי זו.

רמדיס אחרות יתאימו לתופעות כמו רעד, חוסר תחושה, אדישות, אובדן הכרה, אלימות והזיות.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם הומאופת קלאסי מוסמך לגבי הטיפול.


עוד בנושא:
המרגיע הלאומי: צמחי המרפא שנלחמים בחרדה>>
טיפולים משלימים להורדת לחצים>>
על שמנים בסיסיים ושמנים אתריים>>


הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי ליאת טלר, לאורך שנות עבודתי ליוויתי מאות תינוקות, ילדים ומבוג...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"