קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1007
1
 


הפסקת צהריים בבי"ס יוצרת דפוסי אכילה לקויים?

מערכת תוכן אתר קליניקה
25/08/2014
אכילה מהירה מדי ומבלי ששמים לב לכך היא הרגל שכיח הן בקרב מבוגרים והן בילדים. מחקר חדש מצא כי ארוחת הצהריים בבתי הספר עלולה לפתח דפוסי אכילה לקויים בקרב ילדים בעקבות משך הארוחה הקצרצר, כמות האוכל שצורכים והאכילה בקבוצות סועדים גדולה. מדוע יש חשיבות גדולה לתכנון הפסקת הצהריים? כל התשובות בכתבה שלפניכם


סגנונות האכילה של בני האדם הם שונים ומגוונים. יש סועדים שמתחילים מהר ומסיימים לאט, כלומר שמהירות האכילה אצלם הולכת ופוחתת עם הסעודה, וישנם סועדים שאוכלים בקצב קבוע. ידוע כי מהירות האכילה מהווה גורם משמעותי בפיתוח דפוסי אכילה לקויים. בהפסקת הצהריים של תלמידים באנגליה ושוודיה התגלה כי חלוקת הזמן של הפסקת הצהריים והאכילה הקבוצתית בקפיטריה משפיעה על הרגלי התזונה של הילדים.

משך ארוחת הצהריים –  קצר מידי?

בבתי ספר רבים, הפסקת הצהריים היא הפסקה שמוקצה לה זמן מוגבל, שמנוהל על ידי הילדים עצמם. הזמן המועט והאפשרות של הילדים לחלק את הזמן בין מפגשי חברים למשך הארוחה מוביל לכך שילדים רבים נאלצים לאכול במהירות. במחקר חדש שפורסם בשנת 2012 במגזין הרפואי BMC התגלה כי משך הארוחה גורמת לשיבוש בדפוסי האכילה וצריכת הכמות האוכל של הילדים.

שני מחקרי גישוש שנערכו על ידי חוקרים משוודיה ומאנגליה ניסו לבדוק כיצד משפיע משך הארוחה בצהריים על דפוסי אכילה בריאים. הבדיקה נערכה על ידי מדידת משך זמן האכילה של קבוצת תלמידים בקפיטריה, לצד בדיקה של מהירות האכילה וכמות צריכת המזון בסעודה של תלמיד בודד בכל פעם.במהלך המדידות שערכו החוקרים בזמן הפסקת הצהריים בעשרה בתי ספר (לגילאי חטיבת ביניים ותיכון), נמדד משך הארוחה של 100 תלמידים באמצעות שעון עצר. התלמידים ישבו בחבורות של כ-10 תלמידים בכל קבוצה.

משך האכילה שנמדד על ידי החוקרים היה שבע דקות בממוצע לכל ילד, כאשר שאר ההפסקה נוצלה להמתנה ולדיבורים.

שרית יין, דיאטנית קלינית, נטורופתית והרבליסטית קלינית, מדגישה את חשיבותה של ארוחה איטית: "ארוחה איטית ומאוזנת תטיב עם הרגלי האכילה של הילד ותשפיע על תהליך המטובילזם וכפועל יוצא גם על דפוסי אכילה לקויים".

בנות אוכלות לאט, בנים אוכלים מהר

לאחר שנקבע משך האכילה הממוצע בחבורת תלמידים, החליטו החוקרים לתאר את הרגלי האכילה בשני מצבים: עם לחץ של זמן וללא לחץ של זמן או חברה - לשם כך נמדד גם קצב האכילה כשהתלמידים אכלו בחדר נפרד.

מבין כל הנבדקים, השתתפו בניסוי הנוסף כ- 30 בנים ובנות שנמדדו בקצב האכילה ובכמות האוכל שצרכו. המדדים נבחנו על ידי מוניטור אכילה ממוחשב, שהגדיר לתלמידים במקביל כמה זמן נשאר להם לאכול את ארוחתם. כך ניתן היה לשרטט בקרב התלמידים את הרגלי האכילה שלהם לפי משך הארוחה וכמות הצריכה, לבד ובקבוצה.

בין הממצאים בלטה העובדה כי בעוד באופן כללי בנות אכלו כמעט אותה כמות אוכל כמו הבנים, משך האכילה אצלן היה מעט ארוך יותר ובקצב איטי יותר בהתחלה.

מי שאוכל לבד –  אוכל לאט

מבדיקת משך זמן האכילה נמצא כי באופן כללי הן בקרב בנים והן בנות גם יחד - נמשכת אכילה לבד זמן רב יותר משמעותית  מזמן האכילה בקבוצה. בנוסף, בזמן האכילה הקבוצתית בקרב הבנות – גדלה מהירות האכילה גדלה ב-183%,  בעוד שבקרב הבנים - מהירות האכילה גדלה ב-166%.

עוד בקליניקה:
תזונה נכונה לילדים לפי הנטורופתיה>>
הפרעות קשב וריכוז- תזונה נכונה יכולה לעשות את ההבדל>>
ההפסקה הגדולה- תזונה בריאה בבית הספר>>

אוכלים ברבים –  אוכלים יותר

מבדיקת נושא כמות האוכל, נמצא כי כמויות האוכל שנצרכו היו יחסית דומות בקרב הבנים והבנות בזמן האכילה לבד. לעומת זאת, בזמן הארוחות הקבוצתיות בקרב הבנות נשארה הכמות כמעט ללא שינוי, בעוד בקרב הבנים כמויות האכילה גדלו משמעותית.

בנוסף לחשיבות האכילה האיטית, מוסיפה יין כי מומלץ להקפיד על ארוחה שתיערך מול השולחן, ללא כל הסחות דעת כמו צפייה בטלוויזיה, התעסקות בטלפון או במחשב. יין ממליצה על הגשת מנת צהריים מאוזנת שמכילה את כל אבות המזון ומזמינה בנראותה. בנוסף מציינת, כי חשוב לתכנן הפסקה של מינימום של 20 דקות לטובת הארוחה כולה, תוך הקפדה על לעיסה מממושכת.

אם כן, מצביעים ממצאי המחקרים על החשיבות הגדולה לתכנון הפסקת ארוחת הצהריים. מן המחקר יוצא כי יש לדאוג לפרק זמן ארוך דיו שמיועד לאכילה בלבד וכן כי יש להתייחס לתכנון מרחב הקפיטריה באופן שיאפשר אכילה אישית ככל שניתן.   

מאת: אלון משרקי, רפלקסולוג בכיר.


הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  לצערי אני אוכלת ככה כל יום
  רעות אביב
  20/08/2014
  hrtfhgfhgf אין לי זמן בעבודה ואני אוכלת מול המחשב- נראה לי שאני באמת אתחיל לייצר הפסקות יזומות ואשים לב מה אני אוכלת וכיצד.
  תודה.
  יופי של כתבה :-)
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  לצערי אני אוכלת ככה כל יום
  20/08/2014
  אין לי זמן בעבודה ואני אוכלת מול המחשב- נראה לי שאני באמת אתחיל לייצר הפסקות יזומות ואשים לב מה אני אוכלת וכיצד.
  תודה.
  יופי של כתבה :-)
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"