קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
14891
0
 


אימון מוחי: נוירופידבק ובעיות זיכרון

מערכת תוכן אתר קליניקה
24/01/2020
ירידה בזיכרון וירידה קוגניטיבית היא אחת מתוצאות ההזדקנות, המאיימת ביותר על אנשים מבוגרים ובני משפחותיהם. התפקוד האינטלקטואלי מאפשר לנו לבצע את המשימות היומיומיות ולחיות באופן עצמאי. הקושי להיזכר עלול להוביל למצבים מביכים כמו שכיחת שם של עמית לעבודה ואף מצבים מסכני חיים, כמו שכיחת נטילת התרופות הקבועות. טיפול בניורופידבק יכול לשנות את פני התמונה - בעזרת אימון קוגנטיבי לאורך מספר טיפולים ניתן להתבגר מבלי לההיפך לסניליים


לזכור פירושו לשלוף את המידע שיש בזיכרון. הזיכרון הוא היכולת של אדם לשמר מידע, ידע, התנסויות ולאפשר את ההמשכיות של החוויות הפנימיות.

עוד לפני שמתבצעת  פעולת ה"שליפה" מן הזיכרון , המידע עובר בדרך כמה שלבים ; תחילה, הוא נקלט על ידי החושים ונברר מתוך אינסוף הגירויים שמקיפים אותנו. בחירתו מותנת לפי תרומתו להישרדותנו. בהמשך הוא עובר תהליך של קידוד והצפנה, ומשווה במקביל עם מידע קיים שבזכרוננו. לאחר שנבחר, הוא מאורגן ומאוחסן בטכניקות שונות בזיכרון. באופן כללי, ככל שיש יותר מוטיבציה לזכור - כך הזיכרון מאוחסן זמן רב יותר. השלב האחרון הוא השליפה - העברת הזיכרון חזרה מהטווח הקצר לטווח הארוך בעת הצורך. הפעולות הללו דורשות אנרגיה רבה ותשומת לב שלעיתים אינה אפשרית בגין כשלים קוגנטיביים או עקב תהליך ההזדקנות.

ניתן לחלק את הזיכרון לפי צורת הקידוד שלו לזיכרון לטווח קצר וזיכרון לטווח ארוך:

הזיכרון לטווח קצר

הזיכרון לטווח קצר חשוב מאוד לתהליכי החשיבה. מדובר במן מדף שעליו מונח חלק מהמידע שזקוקים לו כדי לחשוב. הוא בעל יכולת תפוסה מוגבלת- הקיבולת שלו היא בערך שבע פריטים.

אחד העקרונות העיקריים בזיכרון לטווח קצר הוא תשומת לב לפרטים שרוצים לזכור. משום שתשומת ליבינו ויכולת הקליטה שלנו הם סלקטיביות, בעיות זיכרון נובעות לעיתים מחוסר תשומת לב לגירויים בסביבה.

הזיכרון לטווח קצר משמש אותנו בדרך כלל לאחסון מידע לפרקים קצרים, לשימוש כזיכרון עבודה לחישובים ופעולות מנטליות וכמובן כתחנת מעבר לזיכרון הארוך טווח.

השכחה בזיכרון הקצר תעשה כתוצאה מדעיכה - כאשר עובר זמן מסוים לאחר שהמידע אוכסן בזיכרון, אנחנו שוכחים אותו. או כאשר נכנס מידע חדש לזיכרון לטווח קצר, ואז המידע הישן נשכח.

הזיכרון לטווח הארוך

בזיכרון לטווח הארוך מאוחסנים פרטי מידע שהתקבלו בחושים השונים. לחושים תפקיד משמעותי בהבנת המידע הנקלט, למשל בעת קריאת טקסט, הזיכרון החושי קולט קווים וצורות בלבד, והזיכרון לטווח ארוך הוא זה שמבהיר כי מדובר בתבניות מוכרות בעלות משמעות צלילית ושפתית. הקידוד של הזיכרון לטווח ארוך הוא קידוד של משמעות - אנו זוכרים את משמעות המילים או את תוכנן.

שכחה מזיכרון לטווח ארוך נובעת ממספר גורמים :

כשלים בשליפה. יכולים לנבוע מבעיות ברמזי השליפה או מהדחקה. פרויד טען שישנם דברים שאנו מעדיפים לא לזכור (בדרך כלל זכרונות שגורמים לנו לחרדה), ולכן אנו נדחיק את הזיכרון למקום שממנו הוא לא יוכל להישלף. היפנוזה או טיפול פסיכולוגי עשויים לעזור לנו להיזכר בדברים אלו.

אובדן מידע בשלב האכסון. שכחה מסוג זה עלולה לנבוע מפגיעה בהיפוקמפוס או מדעיכה של הזיכרון.

עקומת השכחה. על פי התאוריה של הרמן אבינגהאוס, בני אדם שוכחים כמחצית מהידע החדש שרכשו תוך ימים עד שבועות ספורים. בשעות הראשונות השכחה מהירה יותר ובשעה הראשונה אף ניתן לשכוח עד 60%. כעבור כ-30 יום זוכרים רק 10%. כמו כן, הירידה בזיכרון של הידע נמשכת עד שהיא מגיעה לרמה מינימאלית, שממנה לא ניתן יותר לרדת.

ישנם גורמים המשפיעים על עקומת השכחה ביניהם העוצמה או חשיבות הידע הנרכש; צורת הצגת הידע וגורמים פיזיולוגיים כגון עייפות, מתח ולחץ. חזרה על ידע בתהליך השכחה מאפשרת להקטין את השכחה.

לכל המטפלים בבעיות זיכרון>>

הזדקנות המוח – תפקוד המוח תלוי בנו     

תהליך הזדקנות נורמלי מתאפיין באיבוד פונקציונאלי מתמשך של תפיסה, ריכוז, זיכרון ועוד. מרבית המבוגרים חווים אובדן פונקציות קוגניטיביות באופן א-פתולוגי, אך כזה שמשפיע על איכות החיים -  המכונה "התדרדרות קוגניטיבית קשורה לגיל". התדרדרות זו נגרמת כתוצאה משילוב של שינויים פיזיים במוח המתבגר והשפעות שליליות על פלסטיות המוח.

מחקרים בנושא פלסטיות המוח הראו שהמוח הינו גמיש ואדפטיבי בכל גיל, ושיש ביכולתו להמשיך להסתגל ולשפר תפקודים קוגניטיבים, לאורך כל תקופת החיים. כלומר, תפקוד המוח בגיל מבוגר תלויה בנו - בכמות ואיכות האימון שנקדיש למוחנו.

במהלך העשורים האחרונים, מספר מחקרים התייחסו לדינמיקה של ירידה קוגניטיבית הקשורה להזדקנות. נכון לעכשיו ישנה סברה כי המקור העיקרי לירידה קוגניטיבית במקרים שאין הפרעה נוירולוגית או פסיכיאטרית ברורה, הוא שינויים תת קליניים (כאשר ישנו חשד למחלה שטרם פרצה), וסקולריים (שינויים הקשורים בצינורות דרכם זורמים נוזלי הגוף) ונוירולוגיים, העשויים להימשך מספר שנים לפני שאפשר לזהות ההפרעות. ההשפעה המזיקה של השינויים האלה שונה מאדם לאדם, בהתאם לחוסנו של המוח, המכונה גם "המלאי הקוגניטיבי" של האדם.

 המלאי הקוגניטיבי של האדם

המלאי מתייחס לרעיון שיש קשר בין הדעיכה הביולוגית לדעיכה הקוגניטיבית. הוא מתייחס גם לעובדה שאנשים שונים הם בעלי עמידות שונה להזדקנות טבעית ולפגיעה במערכת הנוירוקוגניטיבי.

כרגע אין קונצנזוס על אלו מאפיינים בדיוק צריכים להיכלל בתוך גבולותיו של המושג ,אבל רוב החוקרים מסכימים ש"המלאי הקוגניטיבי" כולל את המאפיינים הקשורים בחיווט במוח, היכולת להשתמש ברשתות עצביות שונות על מנת להשיג תוצאות דומות והרמה האינלקטואלית או החינוכית של האדם.

 נוירופידבק לשיפור קוגניטיבי

ישנן שתי דרכים בסיסיות למדוד אותות המוח: האחת, באמצעות אותות נוירוכימיכליים – מטבוליים (HEG) והשנייה, באמצעות תדרים בגלי המוח (EEG).

הטיפול בנוירופידבק מסתמכך על אותם אבחונים ומלמד את המטופל לשלוט בפעילות המוחית שלו. הטיפול הוא למעשה גידול ייזום ומכוון של זרימת הדם במוח במטרה להגביר את החמצון באזורים הנדרשים של המוח. התרגול בנוירופידבק מסתמך על ההנחה כי מניפולציה של אותות נוירוכימיכליים יגרמו להשפעות ארוכות טווח על הפיזיולוגיה של המוח ובעקבות כך השפעה על התנהגות המטופל.

הניסיון להגביר את היכולת הקוגניטיבית באמצעות הגברה של חילוף החומרים במוח, מבוסס על הרעיון המקובל - היכולת של המוח לגייס רשתות עיצביות תלויה בכמויות הדם המחומצנות והזמינות שנמצאות באזורי המוח הקשורים לאותה משימה. הרעיון נובע מכך שכמויות הדם נדרשות על מנת לתמוך בדרישות אנרגטיות של התהליך.

מספר מחקרים סיפקו הוכחות שהקושי לפתור משימה קוגניטיבית קשור למידה שבה אדם צריך להגביר את זרימת דם במוח באופן ממוקד. לכן, האימון כדי להגדיל את זרימת הדם במוח עשוי להשפיע על המוח באופן שדומה לזו של מאמצים קוגניטיביים קשים ביותר.

האימון הקוגנטיבי נערך באמצעות משחק מחשב או צפייה בסרט ומבוסס על תגובת המטופל למשוב. על דפוס גלי מוח רצוי יקבל המטופל נקודות כאשר המטרה היא לאסוף כמה שיותר נקודות. המחשב בטיפול זה מסייע לנו למדוד את ביצועו של המטופל במשימות ספציפיות, מאפשר להתאים את רמת הקושי והמשימות לכל מטופל וכמובן כולל תרגולים לשיפור הזיכרון והריכוז ולעיבוד המידע.
 

עוד בקליניקה:
שיפור הזיכרון באמצעות צמחי מרפא>>
עייפות כרונית? להתמודד עם התזמונת בעזרת הרפואה המשלימה>>
נוירופידבק: איך משחק מחשב או צפייה בסרט יכולים לטפל ב- OCD?>>


נוירופידבק למבוגרים - האם זה באמת עוזר?

מחקר שנערך על ידי ופורסמם בכתב העת לפסיכולוגיה יישומית וביופידבק בשנת 2006 מצא כי ב- 93% מהנבדקים המבוגרים שעברו אימונים אינטנסיביים במשך מספר חודשים, היה שינוי משמעותי בתפקודי הזיכרון . למעשה, בני 75 זכו לתפקודי זיכרון המאפיינים את מוחם של בני אדם הצעירים מהם בכמה עשורים. השינויים החיוביים התבטאו בזכירת רשימת קניות, שמיעה צלולה יותר, תחושת עצמאות וביטחון חזקה יותר וכמובן תחושה כללית טובה.

מחקרים נוספים המשיכו ובדקו את השפעתו של הטיפול בניורופידבק בקרב מבוגרים ומצאו כי הטיפול משפר את הפנוקציות הקוגניטיביות למשך טווח זמן ארוך.

אם כך לדעת מדענים, ניתן ואפשרי להתבגר מבלי להפוך לאיטיים או סנילים, כל עוד אנו מוכנים להשקיע מאמץ במניעת התהליך. המוח הינו "מכונה" בעלת יכולות למידה וכמו כל מכונה ישנו צורך לתחזק אותה על מנת שתוכל להמשיך לפעול.

 

נכתב בשיתוף  ד"ר אוולין פרקש

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"