קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
1622
0
 


ערוצי האנרגיה של הגוף: האם הם באמת קיימים?

גבריאל בן שימול
04/08/2014
המרדיאנים הם אבן היסוד של הרפואה הסינית והיפנית, הם מסמלים את מסלולי אנרגית החיים שתמונה בגופינו ובעזרתם ניתן לטפל בכל תחלואות הגוף באמצעות דיקור עם מחטים ולחיצות שיאצו. אך האם הם באמת קיימים?


הרפואה הסינית היא שיטה ריפוי עתיקה, שמבוססת בעיקרה על איזון אנרגיית הגוף והנפש. אנרגיה זו מכונה גם כאנרגיית הצ'י והיא זורמת בגופו של האדם בערוצים שונים שנקראים – המרידיאנים. מדובר ב- 12 מסלולים הפזורים לאורך הגוף, כאשר כל אחד מהם מקושר לאיבר שונה בגוף. על פי הרפואה הסינית, בעיות בריאותיות הם תסמינים לחסימה במרידיאן הספציפי. בדומה לרפואה הסינית, גם בשיאצו בוחנים את המטופל על פי החסימות האנרגטיות בערוצים המקובלים.

השימוש העיקרי בערוצים המרידיאנים יעשה באמצעות דיקור במחטים על פי הרפואה הסינית או בעזרת לחיצות ומניפולציות על פי תורת השיאצו של הרפואה היפנית.

היכן מצויים המרידיאנים?

פריסת המרידיאנים מחולקת ל- 6 ערוצים בידיים, 6 ערוצים ברגליים ו- 2 ערוצים בחלק הקדמי והאחורי של הגב.

מרידיאני הידיים

כאמור, כל מרידיאן שולט על איברים פנימיים בגוף. לדוגמא, מרידיאני היין של היד המצויים בחלקה הפנימי של כף היד מקושרים ללב , מעטפת הלב , ריאות. שלושת מרידיאני היאנג של היד, המצויים בחלקה החיצוני של כף היד מקושרים למעי הגס , לתלת מחמם ולמעי הדק.

מרידיאני הרגליים

מרידיאני היין של הרגל שפזורים לאורך חלקה הפנימי של הרגל אחראים על הכליות , הכבד והטחול. לעומת זאת, שלושת מרידיאני היאנג של הרגל, שבהתאמה מצויים בחלקה החיצוני של הרגל אחראים על שלפוחית השתן, כיס המרה והקיבה.

מרידיאני החוצה הקדמי והאחורי

ערוץ האנרגיה "החוצה הקדמי", חוצה בקו ישר את הבטן במרכז ואילו ה"חוצה האחורי", נמשך לאורך הגב כולו בחוליות עמוד השדרה ובמרכזו.

האם באמת קיימים מסלולים אנרגטיים בגוף?

מסלולי המרדיאנים על פני הגוף אותרו ונרשמו על פי עקרון ה"ניסוי וטעייה" – חיפוש ומישוש בקרב גופם של מטופלים רבים, על ידי מאסטרים גדולים ברפואה הסינית וברפואה היפנית. ביניהם מאסטר מסונגה, המאסטר הגדול לשיאצו, שפיתח את עקרון 12-14 המרידיאנים והשימוש בהם. גם היראטה, מאסטר בתחום השיאצו, מצא "זונים" מקבילים אנרגטית בידיים, ברגליים, בגב, בבטן ובראש והוכיח את הימצאותם (זונים הם סוג נוסף של אזורים אנרגטיים שמכונים המרידיאנים של היראטה).

אם כן, הכוחות הגדולים זיהו את אותם ערוצים, אך האם ניתן לומר שהמסלולים עצמם הם קבועים וידועים? כלומר האם 12- 14הערוצים הם התצוגה הסופית של מסלולי המרידיאנים?

התשובה היא – יתכן שכן ויתכן שלא. אין בידי תשובה חד משמעית , מדעית ובדוקה , אך ישנה התחושה הפנימית שמכווינה את המטפלים.

אנרגיית החיים היא דינאמית , אנרגיה שנעה בחלל הגוף. ברגע שזו נתקלת במכשול, היא תשאף להמשיך ולנוע בדרכים שונות בכדי לעקוף אותו. כלומר, יתכן והמרידיאן עצמו ישנה את מסלולו במעט או יותר או אפילו יחסם. במקרים אלו הטיפול ברובו יעשה באמצעות האינטואיציה, התחושה והרגש של המטפל בעקבות הניסיון והמיומנות המקצועית שרכש.

על המטפלים להמשיך לנסות ולטעות או לתהות ולחפש אחר האנרגיה. הטיפול יביא תוצאות בסופו של דבר אם המטפל ירגיש את תנועת הצ'י בגוף , יפעיל את האינטואיציה, יתבונן פנימה הן לתוך עצמו והן לתוך המטופל, "יקרא" את תנועת האנרגיה ובעיקר יקשיב ויחוש בה .

למעשה הטיפול המקובל מבוסס על המסלולים הקלאסיים של המרידיאנים, אבל כנקודת מוצא "לחיפוש" בלבד – לאחר זיהוי המסלול, על המטפל לחוש ולהרגיש את סטיות הצ'י מהמסלול ולאחר מכן , לשבור או לפתוח את הסטגנציות המפריעות לתנועה ולזרימה החלקה של הצ'י.

עוד בקליניקה:
אומנות הטיפול: הרפואה סינית כרפואה משלימה>>
מהם המרידיאנים?>>
זה יפני או סיני? דיקור יפני - יש דבר כזה>>

שיאצו ודיקור - החזרת הצ'י למסלולו וסילוק המכשולים


החזרת האנרגיה לגוף תעשה בעזרת דיקור סיני בנקודות מתאימות או באמצעות השיאצו – לאחר הלחיצות ופיזור הג'יטסו, יוכל המטפל לחזק ולהטעין את הקיו ובכך לחוש את תנועת אנרגיית הגוף. כאמור, אם המטפלים יהיו נוכחים ורגישים בטיפול ובמקביל יפעילו את ההתבוננות הפנימית שלהם, ניתן יהיה להסדיר את תנועת וזרימת הצ'י.

כל התורה נכתבה על בסיס התבוננות וחקירה ולאחר מכן יישום הידע קומה על גבי קומה. להערכתי האישית, מטפל טוב הוא אחד שממשיך ללמוד להוסיף עוד "קומות" על הידע העיוני שרכש בתחילת הדרך. עם החיפוש, הלמידה והניסוי, ניתן להשיג כישורים ומיומנות טובה יותר ובכך להפוך למטפל בעל השפעה חזקה ומיטבית על בריאות מטופליו. באשר לקיומם של ערוצים - תחושתם של המטפלים בשילוב תוצאות הטיפולים הם הגושפנקא האמיתית.

הוספת תגובה הדפס חזרה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"