קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
19445
0
 


המרגיע הלאומי: צמחי המרפא שנלחמים בחרדה

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/03/2020
השקט הביטחוני עדיין לא שב למחוזותינו ותופעות של לחץ וחרדה עלולות להופיע אצל כל אחד מאיתנו. לגימה מחליטת ולריאן משחררת, הפצת ריח הלבנדר בחדר המוגן ורחצה באמבטיה עם שמנים ארומטיים - הם רק חלק מהדרכים הטבעיות שיעזרו לנו להרגע
שגרת היום יום שלנו עמוסה, מתוחה ורוויית חרדה גם בימים שהמצב הביטחוני בישראל אינו  רגיש כמו בשבועות האחרונים. התחושה שאסון עלול לקרות לנו או לקרובים אלינו יכול לתקוף אותנו בכל מצב. שליטה בנשימה נכונה ושימוש בצמחי מרפא יכולים לסייע לנו להחזיר את השלווה ולהפחית את רמת החרדה.

החרדה הינה מנגנון הגנה של הגוף הפועל במצבי לחץ או סכנה ועלול לגרום למצוקה רגשית ופגיעה בתפקוד היומיומי. הטיפול הקונבנציונלי בחרדה כולל נטילה של תרופות, כאשר השפעותיהם לעין ארוך אינן תמיד ברורות. בעוד שצמחי המרפא אינם מתיימרים להתחרות ברפואה המוכרת, הם ידועים כאלטרנטיבה טובה וטבעית בכדי להישאר רגועים

נשימה נכונה ועמוקה מסייעת לרוגע ושלווה. עוד לפני שאנחנו משתמשים בצמחי מרפא, עלינו קודם כל לדעת כיצד לשלוט על הנשימה -  "החוליה המקשרת בין הגוף לנפש וגם זו שמקשרת בינינו לבין העולם החיצון על ידי חילוף של אנרגיות", מסבירה  ד"ר ורד מיוחס מאיר, מומחית לנטורופתיה ורפלקסולוגיה.

"נשימה נכונה הינה נשימה דרך הבטן - בזמן השאיפה יש למלא את הבטן ולא את בית החזה. נשימה אל הבטן מאפשרת לסרעפת  לרדת למטה ולריאות להתפשט לשטח גדול יותר. האוויר החודר אל כל פינה בריאות ומאפשר חילוף גזים - גם מהנודיות הקטנות ביותר. בזמן הנשיפה יש לכווץ את הבטן - אז הסרעפת עולה כלפי מעלה ודוחפת בכוח את האוויר החוצה", מסבירה ד"ר מיוחס מאיר.

אחרי שלמדנו לנשום, נוכל לאפשר לצמחי המרפא לעשות את שלהם. לצמחי המרפא סגולות מוכחות לטיפול במצבי חרדה ולחץ: לגימה מחליטת צמחים, הפצה של שמנים אתריים מרגיעים עם מבער, רחצה באמבטיות עם שמנים ארומטיים הם רק חלק מהאפשרויות הטבעיות להרגע.


לכל המטפלים בלחץ וחרדה>>

צמחי המרפא המרגיעים


בבונג - קמומיל (Chamomile)


משלושת הסוגים של צמח הבבונג, הידוע והנפוץ מכולם הוא הבבונג (קמומיל) הגרמני, שמשמש ברפואה מזה אלפי שנים. עשבונאים בני זמננו, זיהו בשמן המופק מהצמח מרכיבים שמרגיעים את מערכת העצבים המרכזית ואת מערכת העיכול ואף מאיצים החלמה.
מעבר להרגעה ברמה הנפשית, הקמומיל משמש לטיפול בעוויתות בטן, גזים וקיבה לא שקטה, כיבים, עוויתות וסת, נדודי שינה, קדדת, בעיות בשלפוחית השתן. כגרגור, לדלקת חניכיים וכאבי גרון. בנוסף, יכול להקל בשימוש חיצוני על נפיחות וכאבי פרקים, כוויות שמש, חתכים ושריטות כאבי צמיחת שיניים, דליות וטחורים.

כיצד ניתן להשיגו?

ניתן להשיג כתה מוכן, טינקטורה (מיצוי אלכוהולי המופק מהצמח), שמן אתרי ופרחים מיובשים או טריים.

איך להשתמש בבית?

הדרך הקלה והמומלצת היא בשתיית חליטת תה - מיזגו כ-2 ליטר מים רותחים על 2 כפיות פרחי בבונג יבשים וחילטו במשך 10 דקות. שתו ספל אחד שלוש או ארבע פעמים ביום.

ד"ר מיוחס מאיר, ממליצה לשם במבער תרכובת שמנים אתריים להרגעה כמו לבנדר, נרולי וקמומיל.

תופעות לוואי ואלרגיה לבבונג היא תופעה נדירה. עם זאת, מי שמגלה אלרגיה לצמחים ממשפחת החרציות חייב להיות זהיר בנטילת בבונג.


ולריאן רפואי (Valerian)

שורש הולריאן משמש מזה אלף שנים להרגעה, ומחקרים חדישים אוששו את יעילותו כתרופת הרגעה והרדמה קלה. הצמח מאץ את ההרדמות ומפחית את מספר הפעמים שאנשים מתעוררים בלילות. שלא כמו בארביטוראטים או בנזודיזאזפינים, הצמח לא משאיר אחריו תחושת כבדות ונמנום בבוקר ומאפשר חלומות. השימוש בצמח אינו ממכר והפסקת השימוש לא גורמת לתופעות גמילה.

השימוש בשורש הולריאן מתאים לטיפול בנדודי שינה, חרדות, עצבנות, כאבי ראש, כאבי מעיים, עוויתות וסת.

כיצד ניתן להשיגו?

ניתן לרכישה בצורתו היבשה או בכמוסות, טינקטורות (מיצוי אלכוהולי המופק מהצמח) וסוגי תה אחרים.

איך להשתמש בבית?

גם כאן חליטת התה מומלצת. חילטו 2 כפיות שורש מיובש וכתוש לכל ספל מים רותחים, הניחו לחליטה לעמוד 8 עד 12 שעות. שתו ספל לפני השינה.

תופעות לוואי שאינן דורשות התייחסות מיוחדת יבואו לידי ביטוי בכאבי ראש או קלקולי קיבה קלים העלולים להתפתח. במידה ואתם חשים בתופעות אלו, צמצמו את המינון והודיעו לרופא אם התופעה נמשכת. במידה וכאבי הראש מחמירים, מתעוררת תחושת אי נוחות, בחילה, כבדות בבוקר, או ראייה מטושטשת – יתכן ונטלתם כמות גדולה מדי של ולריאן. גשו לרופא, שקרוב לוודאי ימליץ לכם להפחית את המינון או להפסיק את השימוש כליל.

מידע מיוחד

ולראין ותרופות הרגעה. אין ליטול ולריאן במקביל לתרופות הרגעה אחרות בגלל שאז תיתכן התמכרות.

תגובה אינדיווידואלית. למרבה ההפתעה, אנשים אחדים יכולים לחוות דווקא עירנות ורגישות יתר עקב נטילת ולריאן. על כן, היזהרו בנהיגה בעת השימוש, עד אשר תכירו את תגובתכם.


גנודרמה (Ganoderma)

פטריה המכונה בסין בשם "לינג ז'הי" ובמערב "ריישי"- צומחת בהרי סין. זוהי פטריה נדירה ומוערכת מאוד על-ידי מטפלים סיניים בזכות שפע השימושים שבה. הם משתמשים בה להקלה על בעיות פסיכולוגיות, הפרעות נשימה ואף כיבים. הגנודרמה משמשת לעיתים לחיזוק המערכת החיסונית.

הפטריה תסייע בטיפול בעצבנות, נדודי שינה וסחרחורת, אסתמה, דלקת סימפונות כרונית שמקורה באלרגיה, מערכת חיסונית חלשה, כיבים, גידולים, מחזור דם איטי, הרעלת פטריות.

כיצד ניתן להשיגו?

ניתן למצוא גנודרמה בחנויות מיוחדות, תחת השם ריישי, בתפזורת, כגלולה או כדור, או בתמציות אלכוהוליות. היוועצו במטפל ברפואה סינית לקביעת המינון הנכון. בניגוד לצמחי מרפא סינים רבים אחרים, המטפלים המסורתיים משתמשים בגנודרמה ללא צירופי צמחים אחרים.

מטופלים שנוטלים גנודרמה עלולים לחוות סחרחורת, כאבי עצמות, גרודי עור, יציאות מוגברות או קשות, והופעת פצעונים. במידה והופיע לפחות אחד מהתסמינים, הפסיקו את השימוש בפטרייה.


אזוביון- לבנדר (Lavender)

זהו צמח ריחני שמבשם בגדים ודוחה עש, אך בנוסף לכך, יש לו ערך רפואי. עשבונאים ממליצים על תה אזוביון או על שמן אתרי שלו, המיוצרים שניהם מפרחי הצמח, לטיפול במחלות קלות ונפוצות כגון נדודי שינה, כאב ראש, או בחילה.

עדויות מצטברות מראות שיש לאזוביון השפעה מרגיעה. הוא מקל על חרדות ומשפר את יכולת מערכת העיכול להרגע. הניחוח שמפזר האזוביון נחשב כמעודד תהליכים מנטליים ומסייע בהקלה על דיכאון, בעיקר בשילוב עם צמחים אחרים. כשמנים אתריים ריחניים אחרים, גם שמן האזוביון בעל תכונות אנטיספטיות ומסוגל לחסל מספר חיידקים גורמי מחלות. עשבונאים משתמשים בו לטיפול במחלות עור כגון
פטרייה, כוויות, פצעים ואקזמה.

הלבנדר מתאים לטיפול גם בנדודי שינה, דיכאון, או כאב ראש, בעיקר כאשר הוא נגרם על-ידי מועקה, וגם נגד בעיות עיכול, בחילות, גזים בבטן, עווית מעיים. בנוסף, יכול לסייע נגד כוויות, אקזמה, פצעי בגרות, פטרת קנדידה, גזזת ואומטיזם(שיגרון).

כיצד ניתן להשיגו?

ניתן לקנייה כצמח יבש בתפזורת, כמוסות, שמן, וטינקטורה.

איך להשתמש בבית?

חילטו 1 כפית צמח מיובש למשך 10 דקות בספל מים רותחים. שתו שלוש פעמים ביום. להרגעה, השתמשו במספר טיפות שמן אתרי במי אמבטיה, מירחו על העור להקלה על כאבי שיגרון, או השתמשו במספר טיפול באינהלציית אדים להקלה על שיעולים, הצטננות, ושפעת.
ד"ר מיוחס מאיר ממליצה על הזלפת חמש טיפות שמן לבנדר באמבטיה חמימה.

מידע מיוחד

 אין ליטול שמן לבנדר לשימוש פנימי.

נפית חתולים (Catnip)

עשבונאים משתמשים בפרחי ועלי נפית החתולים, צמח ארומטי ממשפחת המנטה, למעלה מ-2000 שנה. כיום, הוא נחשב כתרופה להקלה על קשיי עיכול, הרגעת העצבים, ושחרור עוויתות שרירים.

פרחי ועלי הנפית יכולים להתאים לטיפול בקשיי עיכול, גזים, מתח, קשיי נשימה, הצטננות, שפעת, גודש סימפונות, חום, כאבי בטן בתינוקות, כאבי וסת ואף לטיפול בחתכים ושריטות.

כיצד ניתן להשיגו?

ניתן להשיג בתפזורת של פרחים ועלים מיובשים, כטינקטורה ובשקיות תה.

איך להשתמש בבית?

מיזגו ספל מים רותחים על שתי כפיות עלים מיובשים וחילטו למשך 10 עד 15 דקות. שתו שלוש פעמים ביום.
נפית החתולים עלולה לגרום לקלקול קיבה. אם אכן כך קורה, הפסיקו את השימוש ופנו לרופא.

מידע מיוחד

היריון. יש להימנע משימוש בעת הריון.

מינונים. ילדים עם עוויתות קוליות יכולים לקבל חליטה חלשה וקרירה. לילדים גדולים יותר או לבני 65 ומעלה, יש להתחיל טיפול במינון מוחלש שניתן לחזק במידת הצורך.


בכדי ליהנות מכל האפשרויות המרגיעות שהטבע מציע לנו , ד"ר מיוחס מאיר ממליצה לבצע הרפיה של מספר דקות ביום למספר פעמים ביום. "כדאי פשוט לשבת ולשמוע מוזיקה תוך כדי לגימת חליטת צמחים של תה פסיפלורה, שמיר, קמומיל , לבנדר . כמה דקות בלי לחשוב על כלום זה מרגיע, מקרקע וממריץ".

תמונות: dollaphotoclub
הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"