קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
5245
0
 


סינוסיטיס – התמודדות בדרכים טבעיות

גילי פינצ'וק
02/07/2014
סינוסיטיס הינה דלקת שנוצרת בעקבות הצטברות ליחה בחללים בגולגולות (סינוסים). הדלקת מופיעה בדרך כלל לאחר מחלות ויראליות, אך יכולה להופיע גם באופן כרוני. ישנן דרכים טבעיות שיכולות לסייע לנו להיפטר מהליחה ולחזק את המערכת החיסונית כמו צריכת מזונות נוגדי ליחה, שימוש בצמחי מרפא משקמי ריריות או שמנים אתרים מקלי נשימה.
מה היא סינוסיטיס?

סינוסיטיס, ובעברית: דלקת הגתות (סינוסים), הינה מצב דלקתי של הריריות המצפות את הסינוסים. הסינוסים הם חללים הנמצאים בגולגולת ומתנקזים אל חלל האף. דלקת בסינונים נגרמת עקב ייצור מוגבר של ריר, או עקב היצרות או חסימה בדרכי הניקוז, הגורמות להצטברות של ליחה בחלל הסינוסים. הליחה ה'תקועה' מהווה קרקע נינוחה להתרבות מזהמים שונים.
לרוב, הסינוסיטיס מופיעה לאחר מחלות נגיפיות (ויראליות), כמו הצטננות או שפעת, ובדרך כלל חולפת לאחר מספר ימים. אך קיימת גם סינוסיטיס מתמשכת (כרונית), וזו עלולה להימשך שבועות ואף חודשים.  

גורמים אפשריים לסינוסיטיס כרונית

אלרגיה (למזון או לגורמים סביבתיים), דלקת שיניים או צמיחת שיניים, עישון, מחלות מערכת הנשימה (כגון אסתמה וציסטיק פיברוזיס) והפרעות במבנה האנטומי של הסינוסים, העלולות להפריע לניקוז תקין שלהם (כתוצאה מניתוח בפנים, מסטייה של מחיצת האף, מפוליפים וכד').

סינוסיטיס יכולה להיווצר בכל אחד מארבעת הסינוסים שבדופן הגולגולת, והתסמינים האופייניים שלה (כאב ולחץ), כמו כאבי ראש, כאבי שיניים, כאבים מעל ללחיים או מסביב לעיניים, יופיעו בהתאם למיקום הסינוס המודלק. עוד תסמינים נלווים אפשריים הם אף סתום, נזלת צמיגה בעלת גוון צהוב-ירוק (בדרך כלל בסינוסיטיס חריפה), טפטופים תכופים מהאף (בדרך כלל בסינוסיטיס כרונית), שיעול, ריח רע מהפה וירידה בחוש הטעם והריח. תסמינים כמו חום גבוה, צמרמורות וכאבים, רגישות ונפיחות בסינוסים, גם כן עלולים להופיע, אך הם בדרך כלל מגיעים בשלבים מתקדמים של סינוסיטיס חריפה.

כיצד הטיפול הנטורופתי מסייע בסינוסיטיס?

אמר הרמב"ם "יהיו מזונותייך תרופותייך", ואכן כך! המזונות שאנו צורכים משפיעים על תהליכים שונים בגופנו, כמו לדוגמא היווצרות של ליחה או היווצרות של דלקת. לכן חשוב מאוד להקפיד על תזונה נכונה ולצרוך בתפריט היומיומי מזונות שיסייעו לנו להיפטר מהליחה ויחזקו את פעילות מערכת החיסון.

איזה מזונות מומלץ לצרוך?


בשני המצבים (הכרוני והאקוטי) מומלץ לכלול בתפריט היומי כמויות גדולות של נוזלים כמו מים, מרקים וחליטות של צמחי מרפא או של מיצים טבעיים, אשר עוזרים לפרק את הליחה המצטברת ולהוציאה אל מחוץ לגוף. חשוב לשלב מזונות שעוזרים בייבוש הליחה ובהוצאתה החוצה, כמו שיבולת שועל, שום, בצל, צנון, קולורבי ונבטי אלפלפה, דבש, עלים ירוקים, פאפיה, אפרסמון ומשמש. כמו גם, חשוב לשלב גם מזונות נוגדי דלקת, כמו בצל לבן, בצל סגול, שום וג'ינג'ר.
גם ירקות המכילים רכיבים תזונתיים (קרטנואידים), כמו ירקות ירוקים עליים וירקות כתומים כמו בטטה, גזר ודלעת, חיוניים לבריאות מערכת הנשימה ומסייעים בחיזוק פעילותה של מערכת החיסון.

ממה מומלץ להימנע בסינוסיטיס?


מומלץ מאוד להגביל או להימנע ממזונות מגבירי ליחה, כמו חלב ומוצריו, פירות הדר, בננות, בוטנים וסוכר, וממזונות אשר מעודדים תהליכי דלקת, כמו סוכר, חלב ומוצריו, אלכוהול ומזונות מעובדים ותעשייתיים. גם ירקות ממשפחת הסולניים כמו תפוח אדמה, עגבניות, פלפל וחציל עלולים לקדם תהליכים דלקתיים ובמקרים רבים מומלץ אף להימנע מהם.

עוד נקודה חשובה היא אלרגיה למזונות. פעמים רבות סינוסיטיס כרונית עלולה להיווצר מאלרגיה לסוג מסוים של מזון. המזונות האלרגניים הנפוצים כוללים תירס, חיטה, חלב ומוצרי חלב, בוטנים, חומרים משמרים וצבעי מאכל. התגובה האלרגית יכולה להופיע גם עקב צריכה של מיני מזון אחרים. ב"דיאטת אלימינציה" המבוצעת בעזרת נטורופת, מוציאים את המזון החשוד כאלרגני מהתפריט ומחזירים אותו לאחר מספר ימים, לבדיקת התגובה החיסונית. פעמים רבות, הרחקת הגורם האלרגני עוזרת לפתור את הבעיה ולמנוע את חזרתה.מזונות נוגדי דלקות שמומלץ לצרוך.צמחי מרפא המסייעים לטיפול בסינוסיטיס

קיימים מספר צמחי מרפא לטיפול בסוגים השונים של סינוסיטיס. צמחי המרפא מותאמים באופן פרטני לכל מטופל בהתאם לחומרת התסמינים, ולא פחות חשוב – בהתאם לנטיותיו הטבעיות של המטופל. בסינוסיטיס אקוטית צמחי המרפא העיקריים יהיו אכינצאה, אשר מסייעת להמרצת פעילות מערכת החיסון, וסמבוק שחור, שהוא נוגד זיהומים המכוון למערכת הנשימה העליונה.
בסינוסיטיס כרונית, לעומת זאת, הטיפול יהיה לפי אופי הבעיה. לדוגמא, במקרה של אלרגיה נשתמש בצמחי מרפא נוגדי אלרגיה, כגון סרפד וקערורית (סקוטלריה) סינית, במקרה של חולשה חיסונית נשתמש בצמחי מרפא אשר יחזקו את המערכת החיסונית כגון קדד קרומי (אסטרגלוס) או פטריית ריישי (גנודרמה).

סינוסיטיס, ובעיקר סינוסיטיס כרונית, עלולה לפגוע בריריות של מערכת הנשימה, ולכן חשוב בכל מקרה של סינוסיטיס, לאחר הטיפול בשלב האקוטי, להשתמש בצמחי מרפא משקמי ריריות כגון סמבוק שחור, לחך (פלנטגו), נטופית רפואית (אלתיאה) וטללית עגולת העלה (דרוסרה). צמחי מרפא אלו אפשר לצרוך גם כחליטות ולאורך זמן.

גם שימוש בשמנים אתריים, כגון לבנדר, אקליפטוס ומנטה, עשוי להקל על הנשימה, לרכך את הליחה ולסייע בהוצאתה החוצה. את השמנים ניתן להזליף לתוך מבער לצורך פיזורם בחלל החדר, או לטפטף לתוך קערת מים רותחים ולרכון מעליה בעזרת מגבת העוטפת את הראש ומונעת את 'בריחת' האדים. רצוי לבצע את התהליך האחרון בעיניים עצומות (למניעת גירוי בעיניים) ולחזור עליו מספר פעמים ביום.

מה אתם יכולים לעשות בבית בשביל להקל על התסמינים?
להלן מספר טיפים ביתיים אשר ניתן לבצעם בקלות:

סירופ בצל בדבש

סירופ טבעי לשיעול אשר מסייע לריכוך, לייבוש ולחיטוי מערכת הנשימה. אופן ההכנה: חותכים בצל לקוביות קטנות ומשרים בדבש למשך שעה לפחות (ניתן להניח ליד המיטה למשך כל הלילה). לאחר מכן מסננים את הבצל ונוטלים כ-4-3 כפות ביום. ניתן לשמור את הסירופ למספר ימים בצנצנת סגורה במקרר.

תמיסת מי מלח

חשוב לשמור על היגיינת הסינוסים בעזרת שטיפה קבועה במי מלח. את התמיסה ניתן לקנות בבתי מרקחת כתרסיס, או להכין בבית על ידי המסת כפית מלח בכוס מים.

קומפרס של עלי כרוב ירוק

מכים קלות את עלי הכרוב בעזרת פטיש שניצלים ומניחים על המצח והפנים. הכרוב מסייע בספיחת הנוזלים המצטברים ובנוסף נוגד דלקת.

חליטת זרעי פשתן

להכנת חליטת זרעי פשתן, שמים 2 כפיות זרעי פשתן בכוס מים רותחים ומכסים לרבע שעה, לאחר מכן מסננים ושותים את הנוזל. זרעי הפשתן מסייעים בסיכוך ובהרגעה של ריריות מערכת הנשימה.

 
עוד בקליניקה:

 

 

תמונות: shutterstock

הוספת תגובה הדפס חזרה
נטורופת והרבליסט קליני. חבר לשעבר בצוות היחידה לרפואה אינטגרטיבית במרכ...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"