קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2536
0
 


גמגום ורפואה סינית

מערכת תוכן אתר קליניקה
25/05/2014

למרות ההתפתחות המדעית והטכנולוגית במאה ה- 21, תופעת הגמגום עדיין לא קיבלה מענה ופתרון. מחקר חדש ופורץ דרך ברפואה הסינית, מנסה להתחקות בצורה רחבה ואינטרדיסציפלינרית אחרי המקור לגמגום ואולי אף לנסות לתת לו מענה.

ראשית, לפני שננסה להבין את הקשר בין גמגום לרפואה סינית, ננסה להבין כיצד כל אחת מסוגי הרפואה (מערבי וסיני) מגדיר הפרעה זו.

 

לפי ספר האבחנות הפסיכיאטריות של איגוד הפסיכיאטרים בארה"ב ( DSM IV - Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), גמגום מוגדר כהפרעה בשטף הנורמאלי ובתבנית הזמן של הדיבור (באופן לא מתאים לגיל הנבדק), המתרחשת בתדירות גבוהה ובעלת אחד או יותר מהמאפיינים הבאים: חזרות על הבהרות וצלילים, צלילים ארוכים, קריאות ביניים, מילים שבורות (לדוגמא: עצירה בתוך מילה), חסימות שקטות או בעלות קול (עצירות מלאות או ריקות במשפט), גיבוב דברים (החלפת מילה על- מנת להימנע ממילה בעייתית), חזרה על מילים חד הברתיות (לדוגמא: מה מה מה נשמע). 
 

התופעה מפריעה באופן שוטף להישגיים אקדמיים, תעסוקתיים או השתלבות חברתית. חומרת הגמגום נוטה להשתנות במצבים חברתיים שונים, והיא יכולה להחמיר במצבים, שבהם קיים לחץ תקשורתי גבוה (כגון: דיבור מול קהל או דיבור עם דמות סמכותית). למרות הדעה הקדומה, לא נמצא כל קשר בין גמגום לבין רמת האינטליגנציה של הפרט המגמגם. [DSM-IV, 1994].


שכיחות הגמגום באוכלוסייה מוערכת בכ-1%. בגיל הרך כ-20% מהילדים מציגים סימפטומים של גמגום. הופעת הגמגום אופיינית מגיל שנתיים עד ארבע, וכ-80% מהילדים המגמגמים צפויים להחלים מהגמגום, לרוב לאחר תקופה של התפתחות דיבור תקינה (Yairi & Ambrose, 2005).


הטיפול המקובל בדיבור כיום הינו טיפול על ידי קלינאי תקשורת. הפנייה תעשה בדרך כלל בגיל הרך, על-ידי ההורים או המערכת החינוכית, לאבחון שטף הדיבור. העבודה על עיצוב שטף הדיבור הינה אינטגרטיבית וכוללת עבודה קוגניטיבית התפתחותית במקביל לעבודה טכנית.


יש להפריד בין טיפול בילדים לבין טיפול במבוגרים. ילדים קטנים הנמצאים בתהליכי רכישת מיומנויות השפה, ספק אם חוסר השטף בדיבורם הינו גמגום, וייתכן כי מדובר בקושי זמני בארגון השפה. הטיפול במבוגרים הינו מורכב יותר, שכן מדובר בבעיה כרונית החקוקה הן בתודעתו של המטופל ותפיסתו את גמגומו, והן בהרגלי הדיבור אותם סיגל לעצמו במהלך השנים.


לפי הרפואה הסינית המסורתית, רוב ההפרעות והמחלות של האדם הן תוצאה של אוסף פקטורים רחב, המערב גוף ונפש וכי לא ניתן להפרידם. אבחנת הפתולוגיה נגזרת מסימפטומים אינדיבידואליים וסובייקטיביים לפרט ומערבת פקטורים נוספים מעבר לאלו הסימפטומטיים, כגון: תזונה, השפעות אורגניות, סטרס והשפעות סביבתיות. אבחנת המטופל נגזרת מפרמטרים סיניים, כגון: דופק סיני, לשון ואבחנת גוף ועקרון הטיפול נגזר מכך.


בשל קו הדמיון שנוצר בתפיסת המטופל בשני סוגי הרפואה, הרואות עין בעין את המטופל כמכלול של גוף ונפש, ניתן למצוא את החיבור בעבודה משותפת בטיפול בגמגום.


"לאחר מחקר מעמיק בנושא, נתגלה כי קיימת דלות אינפורמציה והתייחסות  לא מספקת או ממוקדת על הפרעת הגמגום בספרות הרפואה הסינית" אומרת חן סוזין, מטפלת ברפואה סינית ומגמגמת בעצמה "רוב הפתולוגיות הסיניות מערבות את הגמגום כסימפטום משני/נלווה לפתולוגיה רחבה יותר. לא קיימת אבחנה סינית מדויקת, מוסכמת וחד משמעית ולא קיימות שיטות טיפול מוגדרות מסודרות. לפי התרשמות קלינית של מטפלים בכירים, אחוז המקרים אשר מגיע לטיפול בדיקור סיני לטיפול בגמגום הינו מזערי. מדובר בעיקר בהורים לילדים מגמגמים הפונים לטיפול, ונרשמות הצלחות פרטניות בהפחתת הגמגום הן בילדים והן במבוגרים".

 

"קיימות מספר עדויות כי נעשה שימוש בדיקור לטיפול בגמגום בסין עם דגש על הסדרת אנרגית הלב והלשון, כמו במאמרו של Maciocia משנת 1989. מספר נקודות בודדו ע"י הרפואה הסינית לטיפול בגמגום והוגדרו לשימוש "כאשר הלשון לא יכולה לדבר "USE THEM PROMPTLY WITH A TONGUE UNABLE TO SPEAK ". מדובר בגישה מהספרות הסינית הקלאסית ויכולה להתפרש כהתערבות בהתפתחות מוקדמת של הבעיה או בתחילת הטיפול עצמו" מספרת סוזין.


"כיום ידוע על מחקר מדעי אחד בלבד, במסגרתו נעשה ניסיון לבחון את יעילות הדיקור על מגמגמים שנערך על ידי ריירנס וקרייג בשנת 1995" אומרת סוזין. במחקר זה, הוחלט לבחון את התיאוריה הסינית הגורסת כי גמגום הוא אי-איזון בין אנרגית הלב והלשון. חמשת הנקודות של מרידיאן הלב, זוהו כנקודות לטיפול בגמגום ובעיות דיבור באופן כללי והיו הנקודות העיקריות לשימוש בטיפולים. לפי הרפואה הסינית, שימוש בנקודות אלו יחזיר את זרימת האנרגיה בין הלב והלשון לסדרה ובכך ישפר את שטף הדיבור. ההנחה הבסיסית הייתה כי שימוש במרידיאן הלב העובר דרך הזרוע, ללב וללשון, משפיע על שרירי הדיבור ובכך ישפר את גמגומם של המטופלים (O'Connor& Bensky, 1990). ממצאי המחקר לא הצביעו על שינוי משמעותי אצל המטופלים לאחר ובמהלך סדרת הטיפולים.


בימים אלו, שוקדת סוזין על מחקר חדש המנסה לבדוק את יעילות הדיקור בטיפול בקרב אוכלוסיית ילדים מגמגמים "מחקר זה הוא תולדה של העלאת שאלות וחקירה בנושא הגמגום ברפואה הסינית, וביצוע של סדרת טיפולים ניסיונית על מספר מצומצם של מגמגמים, שהעלתה את הצורך להמשיך ולבחון את הנושא" מספרת סוזין ומוסיפה "המחקר ישלב עבודה משותפת של רפואה סינית וקלינאי תקשורת תוך שימוש בפרמטרים המדידים של קלינאי תקשורת לבחינת שינויים בגמגומם של הנבדקים".


"השאלות עליהן נבקש לענות במחקר - באספקטים הסיניים ננסה למפות אבחנות או מספר אבחנות ברורות ועקרונות טיפול לעבודה ובאספקטים המערביים ננסה להגדיר קבוצות מטופלים, לאבחן אותן לפי פרמטרים של קלינאי תקשורת ולמדוד את השינויים על הנבדקים באמצעות הקלטות דיבור וניתוחן".


הפרעת הגמגום הייתה ונותרה תעלומה במידה זו אחרת. מחקרים רבים לאורך השנים ניסו לעמוד על טיבה בכל האספקטים השונים וניכר כי קיימת התקדמות בהבנת ההפרעה , תפיסת המטופל ושיטות הטיפול הקיימות היום אצל קלינאי התקשורת. מאידך, עדיין קיים צורך להמשיך ולחקור את הנושא בראי הרפואה הסינית לעומק ולברר האם דיקור סיני אכן יכול להיות כלי מועיל לטיפול למגמגמים ובאילו אספקטים.

 

מחפשים מטפלים בגמגום? לרשימת המטפלים המוסמכים של קליניקה, לחצו כאן>>

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"