קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
4604
0
 


את מה משלימה הרפואה המשלימה?

מערכת תוכן אתר קליניקה
25/12/2013

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשיעור הפונים לטיפולי הרפואה המשלימה, שכשמם כן הם: משלימים את טיפולי הרפואה הקונבנציונלית. גם בתי החולים וקופות החולים כבר מכירים בחשיבות הטיפולים המשלימים, ומציעים אותם בסל השירותים שלהם, במה שזכה למונח רפואה אינטגרטיבית. במגע, במחטים או בצמחים  - ‏כל הדרכים לריפוי טבעי

כל שיטות הטיפול ברפואה המשלימה מאמינות שלא איבר מסוים בגוף הוא החולה, אלא‏‏ האדם ע‏‏צמו, ולכן הטיפול הוא באדם ולא במחלה, מתוך מטרה להחזיר את הגוף ואת הנפש לאיזון.

 

הרעיון הוא לטפל בגורם למחלה ולא רק בסימפטום, וזאת דרך עידוד כוח הריפוי הטבעי של כל אדם,‏‏ בצורה המותאמת אישית לכל מטופל דרך אבחון. ההתייחסות לאדם ברפואה המשלימה היא‏‏ כאל מכלול, תוך התחשבות בהיסטור‏‏יה הרפואית שלו, בסגנון חייו ובאישיותו.‏‏


 

עוד בקליניקה:

שירותי רפואה משלימה בבתי חולים>>

הרפואה המשלימה וההתמודדות עם מחלת הסרטן>>

סובלים מבעיות עור? הגורמים והפתרונות המשלימים>>

 

ההבדל המהותי והמשמעותי בין הרפואה המערבית לרפואה המשלימה, הוא בעובדה‏ ‏כי בעוד הרפואה הקונבנציונלית מטפלת ב‏‏סימפטומים של המחלה‏‏, ה‏‏רפואה ה‏‏משלימה ‏‏מחפשת את שורש הבעיה ואת מקור המחלה, אשר פעמים רבות הוא נפשי. במרכז הרפואה המשלימה עומדת האמונה כי האדם הוא שילוב של גוף ונפש, וכי קיים קשר הדוק בין השניים, כך שבעיות פיזיות מושפעות ממצבים נפשיים ורגשיים.  

 

במונח "רפואה משלימה" נכללות שיטות טיפול מגוונות, אשר נועדו להוות טיפול משלים‏ ‏לרפואה הקונבנציו‏‏נלית‏‏, אם כי חלק מהשיטות גם עומדות בזכות עצמן‏‏. שיטות אלה אינן מבוססות על מחקרים מדעיים, אך חלקן נחקרו ונמצ‏‏או ‏‏כיעילות לטיפול ולהקלה בתחלואות ‏‏שונות, וקיימת עלייה משמעותית בכמות המחקרים שנעשים ומתפרסמים בתחום, בארץ ובעולם.


ראוי לציין, כי עד שנות התשעים נקראה הרפואה המשלימה רפואה אלטרנטיבית או הוליסטית (הוליסטי=שלם). בבסיס ההגדרות הללו עמדה התפיסה, כי טיפולי הרפואה המשלימה מהווים תחליף לטיפולים הקונבנציונליים. מאז עבר התחום קפיצת דרך משמעותית, וכיום התפיסה העיקרית היא כי הטיפול משלים את הטיפול הקונבנציונלי, כך שמתקבל טיפול כולל הנקרא טיפול אינטגרטיבי (משולב), להשגת תוצאות מירביות.

 

נמצא כי דיקור סיני מעלה את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות ב-45%. עיסוי רפואי נמצא כמפחית כאב וחרדה: במחקר שבוצע על נשים בהריון שקיבלו עיסוי, נמצא כי הן חוו פחות כאב וחרדה מנשים שלא קיבלו עיסוי, וכן סבלו פחות בזמן הצירים ונהנו יותר מחוויית הלידה עצמה. במחקר אחר, נמצא כי עיסוי מפחית את התסמינים של גיל המעבר אצל נשים, ואף מסייע להן בשמירה על מצב רוח טוב.

 

בנוסף, טיפולי הידרותראפיה נמצאו יעילים עבור חולי טרשת נפוצה: במחקר שבדק את הנושא, דיווחו חולים שעברו טיפול הידרותראפי על הפחתה ניכרת ברמת הכאב שנשמרה לאורך זמן, וכן על שיפורים במוגבלות התנועה וברמת העייפות.


מחלות עור הן דוגמה לביטוי הנפש על הגוף: מצבים נפשיים שליליים, כגון מתח, לחץ או חרדה, עלולים למצוא את הביטוי הראשוני שלהם על העור. פסוריאזיס, אקזמה, אסתמה של העור ואפילו פריחה או גרד, הם פעמים רבות תוצאה של מצב רגשי שלילי, וגם רופאי העור המסורתיים כבר מכירים בקשר שבין השניים. אולם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי עודנו באמצעות משחות שומניות או כדורים, המכילים פעמים רבות סטרואידים, שניתנים במטרה לדכא את הדלקת בעור.

 

כשמדובר במחלה כרונית חוזרת היא עלולה לפתח עמידות לטיפול שניתן, ומה שיסייע לחולה במצב זה הוא טיפול רפואי משולב באחת או יותר משיטות הרפואה המשלימה, היעילות במצבים של בעיות עור, כגון דיקור סיני, רפלקסולוגיה או הומאופתיה.

 

בקשת הטיפולים ‏‏הרחבה‏ ‏של ‏‏הרפוא‏‏ה המשלימה ניתן למצוא את שיטות הטיפול שמקורן ברפואה הסינית ששורשיה בסין‏ ‏העתיקה לפני 5000 שנה. בין התחומים השייכים לרפואה הסינית ‏‏נמנים דיקור ‏‏סיני, העושה שימוש במחטים דקות על מנת לשחרר אנרגיה חסומה בערוצי האנרגיה בגוף, צמחי מרפא, טווינה (פיזיותרפיה סינית) וצ'י קונג (א‏‏מנות תנועה סינית שנועדה לשפר את זרימת האנרגיה ‏‏בגוף). שיטת טיפול נוספ‏‏ת שמקורה במזרח אסיה היא השיאצו, אמנות טיפול במגע שמקורה ביפן, שיטה שהתפתחה בהתבסס על שיטות הטיפול הסיניות המסורתיות‏‏.


הרפואה הסינית תופסת חלק נכבד בענף הרפואה המשלימה, אך יש שיטו‏‏ת שמקורן באירופה, דוגמת‏ ‏ההומאופתיה, שנחשבת לתחום טיפול נפרד ומ‏‏בוססת על תרופות טבעיות, וכן שיטות שמקורן באמריקה, דוגמת הנטורופתיה (מונח המגיע מהמילה "טבע", אותו קבע ב-1895 ד"ר ג'ון שיל מניו יורק), הפועלת לריפוי טבעי בהתבסס על תזונה, צמחי‏‏ מרפא ופעילות גופנית.‏ שיטות הטיפול ברפואה המשלימה עושות שימוש במגע (כגון‏ רפלקסולוגיה, ‏‏שיאצו, טווינה), דיקור (דיקור סיני), בתזונה טבעית או בצמחים (דוגמת‏ הנטורופתיה). שיטה נוספת היא הביופידבק, טיפול המבוסס על קבלת משוב ביולוגי ‏‏לתגובותיו הפיזיולוגיות של המטופל.‏


בעשור האחרון‏‏ קופות החולים ובתי החולים בישראל אימצו את הגישה המשלימה  אחרי ששנים פעלו המטפלים בשיטות‏‏ המשלימות בעיקר בשוק הפרטי, כך שכיום מתקיימת כאמור רפואה אינטגרטיבית - שילוב של מזרח ומערב. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא בהתמודדות עם מחלת הסרטן ממחקרים שנערכו בנושא, עולה כי 50%-80% מחולי הסרטן פונים בשלב מסוים של מחלתם לטיפולים בתחום הרפואה המשלימה, כגון רפואה סינית, עיסוי, נטורופתיה, שיאצו ורפלקסולוגיה. במחקרים נמצא, כי הרפואה המשלימה תורמת לעמידות החולים בפני הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות, ולהפחתה משמעותית של תופעות הלוואי שמהן הם סובלים.

 

גם בבתי החולים בארץ הבינו את התרומה הרבה של שיטות הרפואה המשלימה לחולי סרטן, ורבים מהם מציעים לחולים שירותי רפואה משלימה בתחום - החל מעיסוי ועד דיקור. בבית חולים איכילוב, למשל, פועל משנת 2008 "המרכז לטיפולי רפואה משלימה אינטגרטיבית" במערך האונקולוגי של בית החולים, המיועד לחולי סרטן בלבד.


לסיכום, פעמים רבות אנשים פונים אל שיטות הרפואה המשלימה, על מנת להשיג טיפול כולל ומקיף לבעיה שממנה הם סובלים, או לחילופין - למצוא מזור למחלה כרונית, שלא הצליחו לה למצוא מענה מספק ברפואה הקונבנציונלית. לרפואה המשלימה שיטות טיפול המבוססות על אבחון אישי, ובהתאם לכך - התאמה אישית של הטיפול למקור הבעיה, להיסטוריה הרפואית של המטופל ולאורח חייו, כך שטיפול מוקדם יותר בבעיה, עשוי לעזור במניעתה או בחזרתה.

 

קריאה נוספת:

כיצד בוחרים מטפל מקצועי?>>

הסדרת מעמד הרפואה המשלימה - תמונת מצב בעולם המערבי>>

טיפול משלים לא מקצועי: דעו את הסכנות>>


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"