קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
3094
0
 


ביופידבק - להחזיר את השליטה על הגוף

עדנה טונה
20/10/2013

לחץ דם גבוה, הפרעות אכילה, לקויות למידה או תסמונת טורט הם תוצאה גם של מצב נפשי. באמצעות שיטת הביופידבק לומד המטופל לשלוט על התגובות הפיזיולוגיות של גופו, ולהשפיע לטובה על מצבו הנפשי והגופני. עדנה טונה, מטפלת מוסמכת בשיטה ויו"ר "האגודה הישראלית לביופידבק", מסבירה על יתרונות השיטה, על יעילות הטיפול האינטגרטיבי, ועל החשיבות שבבחירת מטפל חבר איגוד

רבים מאיתנו מכירים את הסימפטומים הפיזיים הנלווים למצבים נפשיים שונים. כך למשל, לחץ דם גבוה עלול להצביע על מתח נפשי רב, ואילו הזעה מוגברת, דופק מהיר, בחילה ובעיות עיכול מלווים, לעתים קרובות, תחושות של פחד וחרדה.

 

תגובות אלה הן תגובות טבעיות של הגוף למצבים נפשיים קיצוניים, אך כאשר אין לאדם כלים לשלוט עליהם, הסימפטומים הפיזיים עלולים להשאיר חותם גם לאחר שהאירוע שגרם למצב הרגשי חלף.


באמצעות שיטת הביופידבק (משוב ביולוגי), המתבססת על תהליך למידה של הגוף וקבלת משוב ביולוגי של תפקודים פיזיולוגיים, לומד המטופל כיצד להחזיר את השליטה על גופו.

 

ייחודה של השיטה הוא שילוב טכניקות הרפיה עם גישות מתקדמות מהמערב, ללא צורך בנטילת תרופות: המטופל מחובר לאלקטרודות בקצות אצבעות כף היד, ובזמן אמת מוצג בפניו מידע אודות התהליכים והשינויים הפיזיולוגיים החלים בגופו.

טיפול בשיטת הביופידבק: יעיל במיוחד במקרים של לקויי למידה

(צילום: Shutterstock)

עוד בקליניקה:

ביופידבק וטיפול בבעיות לחץ דם>>
כיצד בוחרים מטפל מקצועי?>>

לא על הרטלין לבדו - הפרעות קשב וריכוז בראי הרפואה המשלימה>>

 

 

המטופל  מקבל כלים להפעלת המערכות השונות של גופו בצורה שונה ומתוך מודעות, ובכך משפר את פעולתן. מדובר במעגל קסמים חיובי: שיפור בתחושה הנפשית עקב החזרת השליטה לידי המטופל משפיע גם על התחושה הפיזית, ולהפך - שיפור פעולות מערכות הגוף באמצעות תהליך למידה, משפיע לטובה גם על המצב הנפשי.


שליטה בפיזיולוגיה של הגוף לנפש בריאה יותר


"שיטת הביופידבק מתאימה לכולם, גם לילדים, ויעילה לטיפול בקשת רחבה ומגוונת של בעיות, כגון לחץ, פחדים, טראומות, כאבים כרוניים, אסתמה, סוכרת, וגם הפרעות אכילה ובעיות קשב וריכוז", מסבירה עדנה טונה, מטפלת מוסמכת בביופידבק המשמשת כיו"ר א.י.ל.י.ם - "האגודה הישראלית לביופידבק". טונה מטפלת בשיטה המשלבת ביופידבק עם ניורופידבק - קבלת משוב ביולוגי המתרכז בעיקר בפעילות המוח (הקניית תהליך למידה להשגת שליטה על גלי המוח).

 

"אני מאמינה בוויסות ובאיזון התדרים של הפעילות המוחית, כתורמים לשיפור ביצועים ותפקוד הגוף," אומרת טונה. "ברגע שאדם מאזן את הפעילויות הפיזיולוגית של הגוף, כגון הנשימה, ושולט בהן יותר, התוצאה היא גוף ונפש בריאים יותר."


טונה עוסקת בתחום למעלה מ-10 שנים, ומשמשת כיו"ר "האגודה הישראלית לביופידבק" מזה כשנה (לפני כן היתה חברת הנהלה במשך מספר שנים). היא הגיעה לשיטת הטיפול לאחר שלמדה הנדסה כימית בטכניון, והעבירה שיעורים פרטיים לילדים במקצועות המדעים המדויקים.

 

"גיליתי דרך העבודה שלי, שלאנשים שמוגדרים כמחוננים ולאנשים עם לקויות למידה אותן התנהגויות," מספרת טונה. "נשמע מפתיע? שתי הקבוצות הללו פשוט לא בנורמה." בעקבות העבודה עם קבוצות אלה, החלה טונה בלימודי תעודה, קורסים וסדנאות שונים בתחום הטיפול, ביניהם "שיטת דיוויס" לטיפול בלקויי למידה, והתמקצעה בתחום. בהמשך הגיעה ללימודי ביופידבק, מטעם "האגודה הישראלית לביופידבק". מאז היא ממשיכה ללמוד ולהעשיר את הידע שלה בכנסים המתקיימים בארץ ובחו"ל, בתחום הביופידבק והניורופידבק, ואף מתרגלת על עצמה את השיטה.


עד כמה יעיל הטיפול בביופידבק בלקויי למידה?


"הטיפול בשיטה יעיל מאוד למקרים של לקויי למידה, וקיימים סיפורי הצלחה לא מעטים. אני, למשל, טיפלתי באישה שעלתה לישראל מארה"ב ולא ידעה לקרוא בעברית, וכיום היא מנהלת לשכה בחברת היי-טק. היו לה לקויות למידה, וזה לא שאחרי הטיפול הן נעלמו, אבל היא למדה לשלוט בהן. מקרה נוסף הוא של ילד שהגיע אלי עם דיסלקציה חמורה מאוד, אף אחד בסביבתו כבר לא האמין שיצליח לקרוא. עבדתי איתו בצורה מרוכזת, וביום השלישי לטיפול הוא כבר התחיל לאיית את האותיות ומעט לקרוא."


ציינת שהביופידבק מטפלת גם במקרים של הפרעות אכילה. על מה הטיפול עובד במקרים כאלה?

 

"בהפרעות אכילה כמו בולמיה או אנורקסיה, פעמים רבות המקור הוא רגשי, פסיכולוגי. היתה לי מטופלת שהגיעה עם אנורקסיה, אבל בטיפול גילינו שיש לה לקויות למידה. היא בעלת תואר שני, אבל את כל הלימודים שלה העבירה בשינון החומר בעל פה. במקרה שלה, האנורקסיה נגרמה כתוצאה מלחץ. המקור של תסמינים פיזיים רבים הוא למעשה רגשי.

 

דוגמה נוספת היא תסמונת טורט, שהיא תוצאה של היבט נפשי, כגון הפרעת קשב או היפראקטיביות שניסו לשלוט עליה ולרסן אותה, ובגלל הניסיון הזה היא יצאה החוצה בצורת טורט. בשורה התחתונה, ברגע שמוצאים את המקור לתופעה ועוברים תהליך של למידת התגובות, גם התסמינים הפיזיים ייעלמו, בצורה חלקית או לגמרי, תלוי במידת העצמה שלהם."

 

"רפואה אינטגרטיבית היא היעילה ביותר"

 

טונה מאמינה ברפואה משלימה-אינטגרטיבית (משולבת) כרפואה היעילה ביותר, ומיישמת זאת גם בשיטת הטיפול שלה. "כשאני מטפלת בילדים עם הפרעות קשב למשל, אני מקבלת ילדים שלוקחים טיפול תרופתי של ריטלין," היא אומרת. "אני לא נגד התרופה, אבל אני כן בעד לאמן את הילד ללמוד את התהליכים הפיזיולוגיים של עצמו, כלומר שיידע לאן הוא יכול להגיע גם בלי הטיפול התרופתי. לעתים לאחר הטיפול בביופידבק אפשר להוריד את מינון התרופות. ביופידבק היא שיטת טיפול מתחום הרפואה האינטגרטיבית, והתוצאות האפקטיביות ביותר הן בטיפול משולב. אני אישית נתקלתי בלא מעט מקרים שמטופל היה זקוק לטיפול פסיכיאטרי, ולא היה מודע לכך או שלא פנה לטיפול עקב סטיגמות למיניהן, ולאחר הביופידבק שילב את שני הטיפולים. יש דברים שאני באופן אישי לא הייתי נכנסת אליהם, עניינים שקשורים לפסיכולוג או לפסיכיאטר, ואני מפנה מטופלים לטיפול מהסוג הזה ועובדת בשיתוף פעולה אתם."

 

האם את נתקלת בדעות קדומות לגבי השיטה?


"לא נתקלתי בסטיגמות, אבל אני בהחלט נתקלת בחוסר ידע. קופות החולים בארץ מציעות טיפולי ביופידבק, אבל מדובר בטיפולים קצרים שנמשכים כחצי שעה, פרק זמן שאינו מספיק לטיפול מהסוג הזה. בנוסף, הציוד אינו מספק - המכשור של הביופידבק אינו זול. מצד שני, זה יותר טוב מכלום. היה בהחלט רצוי להכניס את שיטת הטיפול גם לבתי החולים, לחדרי מיון וכיו"ב.

 

"בתור יו"ר האגודה לביופידבק בישראל, פועלת טונה לקידום התחום: "אני רוצה להכניס את שיטת הטיפול לאוניברסיטאות בארץ במסגרת לימודי רפואה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה, ולחשוף את המקצוע בפני כמה שיותר אנשים מהתחום הטיפולי. ברגע שאדם מהתחום הטיפולי ייחשף לביופידבק, הוא יוכל להמשיך ללימודים של שלב ב', ולקבל הסמכה דרך האגודה."

 

כיום, מספרת טונה, ניתן ללמוד את שיטת הטיפול בצורה חלקית גם באוניברסיטת בר אילן, במסגרת קורס המועבר על ידי חבר האגודה. לאחר הקורס יש צורך בהשלמה ובתרגול פרקטיקה במסגרת האגודה. תחום נוסף שטונה פועלת לקידומו כיו"ר האיגוד הוא הפיכת התעודה, שאותה מקבל מי שעמד בכל חובותיו בסיום הלימודים במסגרת האגודה, לתעודה בינלאומית."

 

מה החשיבות של בחירת מטפל דרך האגודה?

 

"יש חשיבות רבה לבחירת מטפל דרך האגודה. לצערי הרב יש אנשים שנחשפו לקורס ביופידבק הכולל מספר שעות, והם מחשיבים עצמם למטפלים ובכך עושים עוול למקצוע ולציבור המטופלים. החברים באגודה עוברים רענון וממשיכים בתהליך למידה מתמיד, והם מחדשים את הידע ואת המכשור שלהם. מעבר לכך, באגודה יש ועדת אתיקה ששומרת מפני התחום הפרוץ הזה."

 

להתייעצות ויצירת קשר עם המטפלת המוסמכת, עדנה טונה, לחצו כאן>>

הוספת תגובה הדפס חזרה

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"