קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
3110
1
 


לקסיקון משלים - מונחי יסוד ברפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
09/10/2013
מה זה צ'י, מהי תורת היִין והיאנג וכיצד פועלת הרמדי? צוות קליניקה עושה סדר בעולם המושגים
    יין ויאנג: מושגים מרכזיים ברפואה הסינית המתארים ניגודים משלימים ומייצגים בבני אדם חלוקה לשני טיפוסים עיקריים: קרים וחמים (Shutterstock)

 

בשנים האחרונות תופסת הרפואה המשלימה מקום נרחב לצד הרפואה הקונבנציונלית בארץ ובעולם, והמונח "רפואה אינטגרטיבית", המשלב בין שתי הגישות, כבר מזמן לא נטע זר. שיטות טיפול רבות בתחום נשענות על יסודות הרפואה הסינית העתיקה, והציבור הכללי גם הוא כבר מכיר כמה וכמה מונחים מתורת המזרח הרחוק. אך מהו המקור ההיסטורי של המונחים ומהי משמעותם? לפניכם מספר מושגי יסוד בעולם הרפואה המשלימה:


יין ויאנג - מושגי מפתח ברפואה הסינית, המתארים ניגודים משלימים המצויים בכל תהליך המתרחש ביקום, ואיחודם מסמל את האיזון בטבע. הפירוש המילולי של היין (YIN) הוא "הצד החשוך של הגבעה", והוא מתקשר ללילה, לקור, לעדינות, לפסיביות ולנשיות. הפירוש המילולי של היאנג (YANG) הוא "הצד המואר של הגבעה", והוא מתקשר ליום, לחום, לאקטיביות ולגבריות.

 

על פי הפילוסופיה הסינית, העולם מתחלק ליין וליאנג, כאשר האחד אינו מתקיים בלעדי האחר: בכל יין יש יאנג, ולהפך - בדומה לכל כוחות הטבע. כך למשל, גם בלילה החשוך מאיר הירח וזורחים הכוכבים. סמל היין והיאנג מייצג זאת בצורה מושלמת: מעגל החצוי לשני חלקים הנמצאים בתנועה, האחד שחור והשני לבן, כאשר בחלק השחור יש נקודה לבנה, ובחלק הלבן יש נקודה שחורה.

 

עוד בקליניקה:

כיצד בוחרים מטפל מקצועי>>

רפואה משלימה: בעיות נפוצות>>

טיפול משלים לא מקצועי: דעו את הסכנות>>

 


היין והיאנג מייצגים ברפואה הסינית גם את בני האדם, והחלוקה העיקרית היא לטיפוסים קרים וחמים. אנשי היין (הטיפוסים הקרים) נחשבים לחלשים ועדינים יותר וסובלים מקור, ואילו אנשי היאנג (הטיפוסים החמים) הם תזזיתיים ואנרגטיים יותר, ולרוב חם להם.


היין והיאנג מהווים פעמים רבות את הבסיס לאבחון מחלות בשיטת הרפואה הסינית. בעיות ותופעות שונות בגוף האדם עשויות להתבטא, על פי הרפואה הסינית, בעודף או בחוסר של יין או יאנג. כך למשל, גיל המעבר אצל נשים מתאפיין לרוב בחוסר יין (האנרגיה המקררת).


מזון מקרר, מזון מחמם - בהתאם לחלוקת כוחות הטבע על פי הרפואה הסינית לניגודים משלימים של יין ויאנג, גם למזונות יש אנרגיה מקררת או מחממת, ובהתאם לכך- השפעה על גופנו ועל האנרגיה שלנו. אין הכוונה כאן לטמפרטורה שבה מוגש המזון, אלא לאנרגיה המקורית שלו. בין המזונות הנחשבים מקררים ניתן למנות ירקות כגון חסה, מלפפון ואבוקדו, פירות כגון אבטיח, בננה ואגס, או חליטות תה של נענע ומנטה.

 

בין המזונות הנחשבים מחממים ניתן למצוא ירקות כתומים ואדומים, חומוס ובשר אדום. (קיים גם מזון נייטרלי, שאינו מקרר ואינו מחמם). לטיפוסי היין מומלץ לצרוך מזונות מחממים, ולטיפוסי היאנג - מזונות מקררים (מזון הפוך מסוג הטיפוס, כדי ליצור איזון). חלוקת המזונות לאנרגיה הטבעית שלהם מסייעת אף היא בהתאמת סוג המזון לאדם, במטרה להביאו לאיזון בעת מחלה המעלה או מורידה את רמת היין או היאנג בגוף.


צ'י - מונח שמקורו בתורה הסינית, ופירושו אנרגיית החיים. הצ'י הוא האנרגיה שזורמת בגוף, והכוח המניע את היצורים הפועלים בטבע. על פי התורה הסינית, שאיפת כל יצור חי היא שהאנרגיה תזרום באופן חופשי בגופו, ללא חסימות ומעצורים, במטרה להביא לאיזון אנרגטי בין איברי הגוף, ובכך לאיזון בין גוף ונפש . במקרים שבהם הגוף סובל מחוסר צ'י, מתבטא הדבר בחוסר אנרגיה, בעייפות או בקשיי ריכוז.


מרדיאנים - ערוצי אנרגיה. על פי הרפואה הסינית, את גופנו חוצים מרדיאנים בהם זורם הצ'י, אנרגיית החיים. קיימים 12 מרדיאנים עיקריים, אשר כל אחד מהם מייצג איבר אחר בגוף, ומהם מסתעפים תתי-מרדיאנים. נהוג לחלק את המרדיאנים העיקריים לשישה ערוצי אנרגיית יין ושישה ערוצי אנרגיית יאנג (הזורמים בחלקים שונים של היד והרגל לשאר חלקי הגוף). על גבי כל מרדיאן מצויות מספר נקודות, המהוות נקודות דיקור ומייצגות איבר אחר בגוף. בשל החיבור עם המרדיאנים המשניים, נקודת דיקור על פני מרדיאן מסוים יכולה להשפיע גם על איבר אחר, המיוצג במרדיאן משני.


פעולת הדיקור תתבצע במטרה לשחרר חסימת צ'י באחד או יותר מהמרדיאנים, על מנת להביא לשחרור המעצור ולזרימה חופשית של אנרגיה, המביאה בסופו של דבר לאיזון. גם בשיאצו ובטווינה (פיזיותראפיה סינית) נעשה שימוש במונח מרדיאנים למטרה זהה: על ידי לחיצות מגע בנקודות הפזורות על פני ערוצי האנרגיה, ניתן להביא לשחרור חסימות ולאיזון גוף ונפש.


רמדי - תכשיר הומאופתי. מדובר במקבילה המשלימה לתרופה ברפואה הקונבנציונלית, והיא מופקת מצמחים, ממינרלים או מעולם החי. הומאופת מקצועי הוא מי שמוסמך לרקוח רמדי למטופל, והיא נרקחת במעבדה או בבתי מרקחת הפועלים על פי עקרונות ההומאופתיה הקלאסית. תהליך הפקת הרמדי כולל דילול החומר בתערובת של מים ואלכוהול, ולאחר מכן ניעור על פי טכניקות מדויקות.

 

כל רמדי עוברת מספר רב של דילולים וניעורים, עד לקבלת הדילול הרצוי לטיפול בבעיית המטופל שעבורו נרקחה הרמדי. בהומאופתיה, בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, גם כאשר שני אנשים סובלים מבעיה דומה, הם יקבלו טיפול שונה ומותאם באופן אישי. מינון תהליך דילול החומר וניעורו נקרא פוטנץ, וככל שהוא גבוה יותר (ככל שהחומר עבר מספר גבוה יותר של דילולים וניעורים), כך עצמת הרמדי חזקה יותר.

 

הרמדי אינה פועלת כתרופה כימית, בשונה מתרופות קונבנציונליות: שאריות המרכיבים הכימיים בחומרים הפעילים ברמדי נעלמות בתהליך הדילול והניעור, והרמדי פועלת על בסיס המרכיבים האנרגטיים של החומר בלבד, ומעוררת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.


הרמדי פועלת על פי עיקרון "ריפוי בעזרת דומה". (מכאן גם שמה של ההומאופתיה: הומאו פירושו ביוונית דומה, ופתוס - מחלה). כך, למעשה, משתמשת ההומאופתיה בתרופה טבעית אשר דווקא מעודדת הגברת הכאב בטווח הקצר, על מנת לגרות את הגוף להתמודד בעזרת כוחות הריפוי הטבעיים שלו עם המחלה, ובכך לטפל בה בטווח הארוך.


אקופונקטורה - דיקור סיני (בלטינית: ACUS פירושו נקודות, PUNCTURA פירושו לדקור), שיטת טיפול מאסכולת הרפואה הסינית, שמקורה לפני כ-5000 שנה. בשיטת הדיקור הסיני, לאחר אבחון אישי, דוקר מטפל מוסמך בעזרת מחטים זעירות ודקות אזורים שונים בגוף המטופל, בהתאם לנקודות הפזורות על פני המרדיאנים (ערוצי האנרגיה). כל נקודה מייצגת איבר אחד בגוף, והדיקור נועד לשחרר חסימות אנרגיה, לעודד את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ולהביא לזרימה חופשית של צ'י, המובילה לאיזון גופני ונפשי.

 

צמחי מרפא - כוללים חלקי צמחים שונים, ומהווים על פי רוב ברפואה הסינית טיפול משלים לשיטת הדיקור סיני. צמחי המרפא מגיעים בדרך כלל מהמזרח הרחוק (הודו וסין), מתימן, ממרוקו וגם מישראל. הם ניתנים על ידי מטפל מוסמך ובמרשם בלבד. טיפול בצמחי מרפא נפוץ בטיפול בבעיות עיכול, במקרים של לחץ דם גבוה, בבעיות גניקולוגיות ובבעיות נשימה. קיימים מאות סוגים של צמחים המשמשים כצמחי מרפא, וברוב המקרים הפורמולה תורכב מצירוף כמה צמחים, לאחר אבחון הבעיה שממנה סובל המטופל ובהתאמה אישית.

 

חמשת היסודות (מכונה גם חמשת האלמנטים או חמש התנועות) - מודל מרכזי ברפואה הסינית, המהווה מודל מפותח של תורת היין והיאנג. על פי התורה הסינית, קיימים חמישה יסודות, המייצגים את כל האפשרויות שיש בטבע, באדם וביקום: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. מחמשת היסודות בנוי מעגל החיים; כל יסוד מזין את היסוד הבא אחריו, וכולם מושפעים מהקשר האנרגטי הקיים בין שמיים וארץ. התנועה בין היסודות מחזורית ומתמדת, ומסמלת את תהליכי החיים של האדם.

 

כאשר יש חוסר איזון בין האלמנטים, הדבר יבוא לידי ביטוי גם בחוסר איזון נפשי או פיזי באדם. לכל אלמנט משויכים איברים שונים בגוף, והשאיפה היא להביא לאיזון בין האלמנטים, כדי שלא יתקיים מצב שבו אלמנט אחד דומיננטי על פני האחר.


קריאה נוספת: חמשת היסודות ברפואה הסינית - איזה טיפוס אתם?>>

 

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא ?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  תרופות ברפואה הסינית אינן הומיאופתיה
  יאיר חילו
  06/04/2014
  hrtfhgfhgf אלה שני דברים שונים לחלוטין.
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  תרופות ברפואה הסינית אינן הומיאופתיה
  06/04/2014
  אלה שני דברים שונים לחלוטין.
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"