קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
6621
0
 


רפואה משלימה: בעיות נפוצות

מערכת תוכן אתר קליניקה
29/09/2013

הרפואה המשלימה, בניגוד לזו הקונבנציונלית, מטפלת באדם החולה ולא במחלה, ועל כן כל שיטה יעילה לטיפול במגוון רחב של בעיות. קיימות מספר מחלות שכיחות שהמטפלים השונים נתקלים בהן. באלו מדובר וכיצד מתמודדת כל שיטה עם הבעיה? המומחים מספרים

כאשר אדם חולה פונה לרפואה הקונבנציונלית, הוא מחפש את הרופא המתמחה במחלה הספציפית. רופא אף אוזן גרון, רופא עור, גניקולוג ושאר מומחים מספקים מענה לבעיות בתחומם.

 

הדבר שונה בעולם הרפואה המשלימה, כיוון ששיטות הטיפול מתמקדות באדם החולה, ולא במחלה או בסימפטומים שלה. בהתאם לכך, מספר אנשים הסובלים מבעיה דומה יקבלו טיפול שונה גם אם פנו לאותו המטפל. ובכל זאת, קיימות בעיות שכיחות יותר שבהן נתקלים המטפלים בשיטות השונות.

 

במאמר זה ריכזנו עבורכם את הנפוצות ביותר, כפי שבאו לידי ביטוי מצד המומחים של 'קליניקה':

מיגרנה: בעיה כרונית שכיחה הניתנת לטיפול באמצעות מספר שיטות משלימות
(צילום:Shutterstock)


רפלקסולוגיה - הרפלקסולוג שמואל זיידל מספר, כי פונים אליו מטופלים בעיקר לאור בעיות כרוניות, לעתים כאלה שלא נמצא להן מזור ברפואה הקונבנציונלית. "זה מתחלק לשניים," הוא מסביר, "יש מחלות, כמו פרקינסון ואלצהיימר, שהטיפול מביא להצלחה במידה מסוימת, שכן היא לא פותרת את הבעיה, אלא מקלה על תסמינים ומביאה לשיפור באכות בחיים. למחלת הפרקינסון, למשל, יש מקרים בהם החולים מתקשים ללכת, והרפלקסולוגיה עוזרת להם בצורה ניכרת.

 

 

עוד בקליניקה:

כיצד בוחרים מטפל מקצועי?>>

שירותי רפואה משלימה בבתי חולים>>

טיפול משלים לא מקצועי: דעו את הסכנות>>

 

 

במקרים של פגועי הלם קרב, הטיפול מקל על הנפגעים כך שהם ישנים טוב יותר בלילה, רגועים יותר, ולעתים מפחיתים את מינון כדורי ההרגעה שהם לוקחים," אומר זיידל. מן הצד השני קיימות בעיות כרוניות כמו מיגרנות, בעיות במערכת העיכול או תסמונת קדם וסתית, שכיחות גם הן בקרב המטופלים ברפלקסולוגיה. "כל אדם מגיב בצורה שונה לרפלקסולוגיה ומנצל אחרת את הטיפול," מחדד זיידל. "בסופו של דבר מדובר בריפוי טבעי, הגוף מרפא את עצמו בעזרת הטיפול. זה לא אני שמרפא את המחלה, ולכל אדם יש יכולת ריפוי עצמית שונה. אחד הדברים שרפלקסולוג מומחה צריך לדעת, זה ללמד ולהכשיר את הגוף להפיק את מירב התועלת מהטיפול."


הומאופתיה- ההומאופתית יפעת פליישון מציינת כי מגיעים אליה לטיפול בשיטה אנשים בעלי כל קשת הבעיות, אך בעיקר כאלה שלא מצאו מענה הולם ברפואה הקונבנציונלית לבעיה חוזרת ונשנית. כך, למשל, ההומאופתיה מטפלת במקרים של דלקות אוזניים חוזרות בקרב ילדים, שלא באו לידי פתרון דרך שימוש באנטיביוטיקה; בעיות נשימה כמו אסתמה או ברונכיט, ובעיקר מחלות עור. "התרופה ההומאופתית לא באה לטפל במחלה הספציפית, אלא להביא את האדם לריפוי עצמי כך שהמחלה לא תחזור שוב," מדגישה פליישון. "אם האנטיביוטיקה מטפלת בחיידק, ההומאופתיה עוסקת ביכולת הריפוי ובחיזוק הגוף בהתמודדות עם המחלה."

 

כאמור, קיימת שכיחות רבה בהומאופתיה גם למקרים שונים של מחלות עור וביניהן פסוריאזיס, אסתמה של העור, יבלות ויראליות ופטרת. "כשמגיעים אחרי שנים של טיפולים קונבנציונליים, הטיפול ההומאופתי ייקח זמן רב יותר," מסבירה פליישון. "לעומת זאת אם מגיעים עם מודעות, עוד לפני שהמחלה הגיעה לקצה שלה, סיכויי ההחלמה יהיו גבוהים יותר." מחלות עור, וזו עמדה שנפוצה גם בקרב הרפואה הקונבנציונלית, הן פעמים רבות ביטוי של הגוף למצבים נפשיים קשים, כמו מתח, לחץ או חרדה. "כוח הריפוי תמיד יעדיף שהאדם יוציא את המחלה מהגוף דרך המערכת הכי פחות מסוכנת עבורו, ובדרך כלל זה מתבטא בפריחה על העור, לעתים גם בדלקות אוזניים," מדגישה פליישון. "כשמטפלים בעזרת אנטיביוטיקה, למעשה מחלישים את הגוף והמחלה נכנסת יותר פנימה, כך שקשה יותר להוציא אותה."

 

גם בבעיות של אקנה מטפלת ההומאופתיה, ולדברי פליישון "ההומאופתיה עובדת הפוך מהרפואה הקונבנציונלית, על ריפוי ולא על דיכוי," ועל כן פעמים רבות פותרת בעיות אחרות שצצות לצד הבעיה שעמה הגיע המטופל. "היה לי מקרה של נערה שסבלה מאקנה קשה, ולאחר אבחון מקיף התאמתי לה רמדי, שסייעה לה גם להתמודדות עם בעיות חברתיות שהיו לה ועם מצבי דיכאון".


דיקור סיני: בעיות כרוניות, בעיות במערכת העיכול ואלרגיות


רפואה סינית - גם הפונים לרפואה הסינית מגיעים לרוב עם בעיה כרונית. "כל מה שקשור לבעיות בדרכי הנשימה מאוד שכיח, וגם כאבי ראש ומיגרנות," אומרת הד"ר רויטל שבי, רופאה מומחית ברפואה סינית. "דיקור סיני מאוד יעיל במצבים כרוניים, כשהבעיות הכי שכיחות הן בעיות במערכת העיכול, אלרגיות ומחלות חורף." גם ברפואה הסינית, ככל שההיסטוריה הרפואית של החולה כוללת בתוכה יותר ויותר תרופות קונבנציונליות, הטיפול המשלים יהיה ארוך יותר. "אני ממליצה לכל מי שלא מצא מענה ברפואה הקונבנציונלית לבעיה שלו, להגיע לרפואה הסינית," אומרת שבי. "אפילו במקרים שלפני ניתוח, פעמים רבות הרפואה הסינית מונעת את הצורך בניתוח."


פלדנקרייז - הבעיות השכיחות של מטופלי שיטת פלדנקרייז הן כאבים בגב, בצוואר או בעיות ברכיים. "מגיעים אלי אנשים שקשה להם להתכופף, שמרגישים לא גמישים מספיק," מספרת דורית דינור, מורה מוסמכת בשיטה. "כיוון שטיפולי פלדנקרייז משפיעים על כל המערכות בגוף, אנשים שהגיעו עם בעיה פיזית מספרים אחרי סדרת טיפולים על שיפור בשינה בהשפעת הטיפולים, על ריכוז ועל שיפור במערכת הנשימה."


עיסוי - על פי רוב, אנשים פונים לשיטות העיסוי השונות עקב בעיות שרירים: כיווץ, מתח בשריר או כאבי גב. "עיסוי שוודי נותן מענה לתופעות של שחרור כיווצים ומתח והזרמת דם מהירה יותר, אבל הוא אינו עיסוי טיפולי," מבהיר אבי בחט, מעסה ומטפל בשיטת פאולה. "החידוש מתחיל במקום שבו העיסוי הופך לטיפול, דוגמת טווינה, רולפינג, טרייגר ושיטות נוספות, שחלקן פועלות על איזון המערכת הגופנית והדרכת המטופל איך לייצב את גופו," מסביר בחט. "בעוד שהמעסה יודע לשחרר שרירים מכווצים של מטופל, הוא לא מלמד אותו לשחרר את השרירים בעצמו, ובטרייגר למשל כן עושים את זה. מדובר בתהליך למידה של המטופל".

 

מחפשים מטפל ברפואה משלימה? למאגר המטפלים המוסמכים של קליניקה, לחצו כאן>>

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"