קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
9998
0
 


חמשת היסודות ברפואה הסינית - איזה טיפוס אתם?

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/05/2018

תורת חמשת היסודות המרכיבים את מעגל החיים, היא מודל מרכזי ברפואה הסינית. כאשר כל היסודות נמצאים באיזון, האדם ישרה בהרמוניה, ויוכל להסתגל בקלות לסיטואציות משתנות ולדינמיות החיים והיקום. מה מייצג כל יסוד ומה קורה במצב של חוסר איזון? במאמר שלפניכם תוכלו לגלות איזה טיפוס אתם

על פי התורה הסינית, חמישה יסודות (אלמנטים) מייצגים את כל האפשרויות הקיימות בטבע, באופי האדם וביקום: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים.

 

על פי גישה זו, כל הקיים בטבע מושפע מהקשר האנרגטי הקיים בין שמיים לארץ, ומחמשת היסודות בנוי מעגל החיים; כל יסוד מזין את היסוד הבא אחריו. בכל דבר בטבע ובכל אדם קיימים חמשת היסודות, כאשר התנועה של מעגל היסודות מחזורית ומתמדת, ומסמלת את תהליכי החיים של האדם. 

 

היא באה לידי ביטוי בעולמו הרגשי והגופני, וכאשר יש חוסר איזון בין האלמנטים, הדבר יבוא לידי ביטוי גם בחוסר איזון נפשי או פיזי באדם.  

 

תאוריית חמשת היסודות היא מודל מרכזי ברפואה הסינית מהווה פיתוח של היין והיאנג (אנרגיה קרה ואנרגיה חמה המשלימות זו את זו). מה מייצג כל יסוד ואיך הוא בא לידי ביטוי באדם?

 

עוד בקליניקה:

הרפואה הסינית מטפלת בדלקות בדרכי השתן>>

טיפוס חם או קר - איזה מזון מתאים לך?>>

רפואה סינית: לרדת באמצעות האוזן>>

 

יסוד העץ: ממוקם בין המים לאש, משויך לכיוון מזרח, לעונת האביב ולצבע הירוק.
טיפוס עץ לרוב מאופיין בפנים רזות, במבנה גוף צר וארוך ובקול חזק. מדובר באדם נחוש, קופצני, תחרותי, נוטה לכעוס ולאבד סבלנות בקלות, כישרוני בתחומי המדע והאמנות. האיבר הדומיננטי אצלו הוא הכבד, הקשור ברפואה הסינית לרגשות קיצוניים או מודחקים. כאשר יש חולשה וחוסר איזון ביסוד העץ, האדם עלול להרגיש תסכול, תשישות, כעס וחוסר יכולת להתמודד מול שינויים בלתי צפויים.

יסוד האש: ממוקם בין העץ לאדמה, משויך לכיוון דרום, לעונת הקיץ ולצבע האדום. 

טיפוס אש לרוב מאופיין בעגלגלות באזור הבטן והאגן, בראש קטן ובפנים מחודדות. מדובר באדם אנרגטי, אופטימי, נדיב, תקשורתי, אוהב ריגושים ונוכחות של אנשים. אדם יצירתי שמושך אליו תשומת לב, מסמר כל אירוע. האיברים הדומיננטיים אצלו הם הלב, המסמל את החיות והמעי הדק, המסמל הפרדה בין עיקר לטפל (שכן הוא מפריד בין המזון שנשאר בגוף לבין הפסולת). כאשר נוצרת חולשה וחוסר איזון ביסוד האש, האדם עלול להיכנס לדיכאון. האש בעיניו תכבה, הוא יחוש ירידה במוטיבציה, ועלולה להיווצר נטייה להתבודדות ולהסתגרות.

יסוד האדמה: ממוקם בין האש למתכת, מושפע מכל ארבעת הכיוונים ומזין אותם, משויך לעונת המעברים (בין העונות) ולצבע צהוב-כתום.
טיפוסי אדמה לרוב יהיו שמנמנים, בעלי גוון עור צהבהב, מבנה ראש גדול, כפות ידיים קטנות ופנים מרובעות. מדובר בטיפוס אימהי, דואג לסביבה, מאזן, נוטה לגלות אמפטיה לאחרים. טיפוס סופג ומכיל, יציב, בעל יכולת למידה, מפשר בין ארבעת היסודות, איש בית. האיברים הדומיננטיים אצלו הם הטחול, הקשור לאיסוף ולריכוז והקיבה, המקושרת להזנה ולבנייה. כאשר יש חולשה וחוסר איזון ביסוד האדמה, תהיה נטייה לחוסר פעילות ולהשמנה, היעדר תחושת יציבות, דאגנות יתר ותחושת ריקנות.


יסוד המתכת: ממוקם בין האדמה למים, משויך לכיוון מערב, לעונת הסתיו ולצבע לבן-אפור.

טיפוסי מתכת לרוב יהיו בעלי פנים חיוורות וכתפיים צרות. מדובר בטיפוסים חדים בעלי יכולת ניתוח גבוהה, כוח רצון חזק, בעלי משמעת שאוהבים כללים וגבולות. אחראים, ביקורתיים, נוקשים, מסודרים ואוהבי אסתטיקה. האיבר הדומיננטי אצלם, לפי הרפואה הסינית, הוא הריאות, הקשורות לשליטה. כאשר יש חולשה וחוסר איזון ביסוד המתכת, תהיה נטייה לכפייתיות, לקיבעון, לתחושת אי סדר ולקושי בביצוע החלטות, שיובילו לביקורת עצמית קשה ולאכזבה.


יסוד המים: ממוקם בין המתכת לעץ, משויך לכיוון צפון, לעונת החורף ולצבע שחור-כחול.

טיפוסי מים לרוב מאופיינים במבנה גוף עגול, בראש ובבטן גדולים, ולרוב נראה אצלם כהות באזור העיניים. מדובר באנשים שקטים וסגורים, אשר פעמים רבות נחשבים למסתוריים. סתגלניים, ביישנים, רגישים, מחפשים אחר האמת, טיפוסים עמוקים שחוקרים את הנפש של עצמם ומחפשים תשובות. האיברים הדומיננטיים אצלם הם הכליות ושלפוחית השתן, השולטים על המים בגוף. כאשר יש חולשה וחוסר איזון ביסוד המים, האדם ינבור בעברו, יחווה פחד, יתקשה לזרום עם החיים ויהיה מסוגר בתוך עצמו.


המצב הרצוי הוא זה שבו כל חמשת היסודות מאוזנים, וכאשר אין דומיננטיות של יסוד מסוים על פני האחר. כאשר כל היסודות נמצאים באיזון, התנועה המחזורית של חמשת היסודות תשמור על זרימה והרמוניה, והאדם יוכל לחוש רוגע, ולהשתנות בהתאם לשינויי הטבע, עונות השנה והסיטואציות בחייו. למעשה, הרמוניה בין כל חמשת היסודות מבטיחה חיים בהרמוניה ובשלווה עם הטבע, עם היקום ועם כל הסובב אותנו.

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"