קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
6433
0
 


לא על הריטלין לבדו - הפרעות קשב וריכוז בראי הרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
09/12/2013

רפואה סינית, רפלקסולוגיה ושיטות אחרות ברפואה המשלימה מציעות פתרונות נוספים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. כל הפרטים במאמר שלפניכם

"קוצים בטוסיק" הוא מונח שזכור לנו מצעירותנו, מונח שהודבק לילדים תזזיתיים במיוחד שנחשבו לרוב למפריעים סדרתיים. בשנים האחרונות החליף את הביטוי מונח מקצועי יותר: הפרעת קשב וריכוז, או בלועזית ADD/ADHD - במקרה שההפרעה כוללת היפראקטיביות. מדובר בהפרעה נוירולוגית, והגורם הבולט בה גנטי. ההפרעה יכולה להתבטא במספר היבטים: קושי בהפניית תשומת הלב לגורם שאליו צריך להפנות את הקשב, נטייה להסחת דעת, קושי לשמור על ריכוז לאורך זמן, היפראקטיביות או בעיות ארגון, שלרוב ישפיעו לרעה על ההשגים בלימודים.

 

פעמים רבות ועקב אבחון לא מספק, התרופה הפופולרית המוצעת היא ריטלין, בעלת תופעות לוואי לא נעימות כגון דיכוי תיאבון, הסתגרות, אפטיות ואף דיכאון. בשל כך, הורים רבים מעדיפים לפנות לפתרונות אחרים, לאור תופעות הלוואי השליליות של התרופה ופעמים רבות מוצאים את מבוקשם ברפואה המשלימה.

הטיפול המשלים מתמודד עם תופעות הלוואי: אפטיות, הסתגרות
ואפילו דיכאון (צילום: Shutterstock)

 

שיטות הטיפול השונות מציעות דרכים טבעיות להתמודדות עם ההפרעה, אך מבקשות להצטייד מראש במצרך אחד - סבלנות. בניגוד לתרופה הקונבנציונלית שהשפעתה מיידית, הטיפול המשלים אורך זמן רב יותר (מספר שבועות) עד שהוא מניב תוצאות נראות לעין. אולם מרגע שהוא מתחיל לפעול, השפעתו ארוכת טווח.

הרפואה הסינית מציעה שילוב תזונה, צמחי מרפא ודיקור לטיפול. לטיפול לוקח כשמונה שבועות עד שמתחילים לראות תוצאות, "ואז גם ניתן להפסיק את הריטלין, במקרה שמבצעים את הטיפול בנוסף לנטילת התרופה," טוענת הד"ר רויטל שבי, רופאה מומחית ברפואה סינית. "במקרים של הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות, כשמדובר בילד שהמחשבות שלו נודדות וקשה לו להתרכז, הטיפול יתבצע בעיקר על הטחול והכליות ולעתים גם על הלב," מסבירה שבי. "אם ההפרעה כוללת גם היפראקטיביות, האיבר שמעורב בטיפול יהיה הכבד, והדיקור יעבוד על איבר זה. גם הצמחים שיינתנו במקרה זה יהיו צמחים להרגעה." מבחינת תזונה, ממליצה שבי להוריד מתוקים, פחמימות פשוטות ומזונות מטוגנים, ולהוסיף חלבונים לתפריט.

הד"ר ורד מיוחס מאיר, מטפלת במגוון שיטות ברפואה המשלימה, מציינת שני צמחי מרפא כתורמים להפחתת התסמינים של ההפרעות : PASSIFLORA - לצמח הפסיפלורה תכונות מרגיעות מתח ונדודי שינה, והוא נמצא כיעיל מאוד לטיפול בחוסר שקט ובעצבנות; MELLISA - צמח בעל תכונות מרגיעות ונוגד חרדות (יש להתייעץ עם מטפל מוסמך טרם לקיחת צמחי מרפא).

רפלקסולוגיה - "דרך כפות הרגליים אפשר לעשות בית ספר לכל ילד"

ההומאופתיה מציעה מאות סוגי רמדי (תרופות הומאופתיות) לטיפול, בהתאם לבעיה הספציפית של הילד. "ההומאופתיה מטפלת יפה בהפרעות קשב וריכוז, ובכלל בבעיות של חוסר שקט," אומרת ההומאופתית יפעת פליישון. "במקרה והורים אינם מוכנים לוותר על הריטלין, לתרופה ההומאופתית יש יעילות רבה בהפחתת תופעות הלוואי של הריטלין, ביניהן הסתגרות, דיכאון וחוסר תיאבון," היא מוסיפה. ההומאופת יואב פנחס, מומחה להפרעות קשב וריכוז, מספר כי לטיפול נכון, שניתן על ידי הומאופת מוסמך, יש 90% סיכויי הצלחה. הדגש בטיפול נכון הוא על אבחון ותשאול מקיף, והמטרה היא לרדת לשורש הבעיה. "בניגוד לריטלין, התרופה ההומאופתית לא באה לשים פלסטר על הבעיה," הוא אומר. לאחר התשאול המעמיק מותאמת הרמדי המדויקת, וגם לתדרוך נכון של הסביבה של הילד יש חלק חשוב בהצלחת הטיפול: ההורים והמורים מקבלים הדרכה כיצד לפעול, תוך התחשבות ורגישות למצבו של הילד. השימוש בתרופה ההומאופתית נע בין חצי שנה לשנה, והטיפול הסביבתי חייב להימשך זמן רב יותר. את התוצאות, מעיד פנחס, ניתן לראות לאחר מספר חודשים.

גם הרפלקסולוגיה מתמודדת עם הבעיה. "דרך כפות הרגליים אפשר לעשות בית ספר לכל ילד," אומר הרפלקסולוג שמואל זיידל. "כפות הרגליים קשורות לתחושות שלנו, וזה נתיב טיפול שאינו מאיים." לדבריו, קליטת המידע הרב שמציף אותנו דרך העיניים והאוזניים, עלולה לעתים להוות מעמסה. את הצפת המידע מאזנת הרפלקסולוגיה דרך כפות הרגליים, המהוות חיבור לשורש, לאדמה. "במקרה של הפרעת קשב וריכוז, פחות חשוב איפה לוחצים בכף הרגל, אלא הדגש הוא יותר איך לוחצים," מסביר זיידל. "."

שיטת פלדנקרייז, העובדת על מודעות לגופנו ולאופן שבו אנו זזים, יעילה אף היא לטיפול. "לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אין רק בעיה של קשב – לרוב יש להם גם בעיה פיזית בגוף, לא נוח להם בתוך הגוף שלהם," אומרת דורית דינור, מורה מוסמכת בשיטת פלדנקרייז. השיטה מלמדת את הילדים כיצד להרגיש נינוחים ורגועים בתוך הגוף, ומראה להם צורות שונות לישיבה, ליציבה, להליכה וכיו"ב. "השיטה מלמדת אותם אפשרויות נוספות לתנועה, כי ילדים שלא נוח להם בגופם, אינם מכירים מציאות אחרת, הם לא יודעים שאפשר אחרת," מסבירה דינור, וממליצה להורים להיות קשובים לתלונות של ילדיהם. "פעמים רבות ילדים מתלוננים על כאבים בגב או ברגליים, וכמבוגרים אנחנו מתייחסים לכך בביטול, כי לא יכול להיות שלילדים קטנים כואב הגב, אבל יש ילדים שאכן כואב להם, וזה מתבטא בהיפראקטיביות או בהפרעות קשב וריכוז."

הידרותרפיה נגד ההפרעה: מגע המים תורם לרגיעה ולתחושת ביטחון

לשיאצו ולשיטות העיסוי השונות יש השפעה מיטיבה, שכן עצם המגע התומך מחזק את בטחונו של הילד ותורם לרגיעה, שלרוב חסרה לילדים הסובלים מ-ADD ובעיקר מ-ADHD. הלחיצות והמתיחות שמופעלות בשיאצו עובדות על איזון האנרגיות, ועל שחרור חסימות על פני ערוצי האנרגיה (מרידיאנים). במצבים של בעיות קשב וריכוז, העיסוי עובד בעיקר על הטחול ועל הכליות. במקרים של היפראקטיביות, הלחיצות יעבדו על שחרור האנרגיה באזור הכבד.

לחיזוק תחושת הרוגע, מומלץ להוסיף שמנים אתריים לעיסוי. ניתן להשתמש בשמנים גם על ידי הוספתם לאמבטיה או באמצעות הרחה. ד"ר ורד מיוחס מאיר מציעה מספר שמנים התורמים להרגעה, ויעילים במקרים של הפרעת קשב וריכוז: סנדלווד- שמן הפועל להרגעה נפשית ופיזית, ילנג ילנג- תורם להפחתת מתח, לבנדר- מרגיע ומשקיט, יסמין- אנטי דכאוני.

הידרותרפיה היא שיטת מגע נוספת שיעילה להתמודדות, שכן היא משלבת מים בטיפול. המים תורמים מאוד לרגיעה ולתחושת ביטחון. טיפול בהידרותרפיה על ידי מטפל מוסמך יעיל לתחושת העצמאות של הילדים הסובלים מההפרעה, לחיזוק הדימוי העצמי והגופני שלהם ולהקניית שקט. למים תכונות מרגיעות, עוטפות ומכילות, וכטיפול משלים ההידרותרפיה יעילה בעבודה על האלמנטים הקשים לילד הסובל מההפרעה, ביניהם הקשבה למטפל ומילוי אחר הוראות.

טיפול בפרחי באך, טוענת הד"ר מיוחס מאיר, נמצא כיעיל מאוד. הטיפול מותאם לאחר ריאיון אישי ומקיף והתבוננות במטופל, ומסייע לו להגיע למצב של איזון דרך הרובד הנפשי. מיוחד מאיר מציינת מספר דוגמאות לפרחים יעילים להפרעה: IMPATIENS - יעיל נגד חוסר סבלנות ולטיפוסים מתוחים; WILD OAT - יעיל במקרים של חוסר מיקוד וקשיי ריכוז; WALNUT - יעיל מאוד להרגעה; SCLERANTUS - יעיל במקרים של חוסר החלטה, חוסר ריכוז וחוסר מנוחה.

לסיכום, טיפולי הרפואה המשלימה עומדים בזכות עצמם, בכל הקשור להפרעת קשב וריכוז, או להוות טיפול משלים לטיפול התרופתי, ופעמים רבות גם לתרום להפחתת תופעות הלוואי של הריטלין. כך או כך, טרם טיפולי הרפואה המשלימה בהפרעה, חשוב לזכור שבניגוד לטיפול הקונבנציונלי, ההשפעה אולי אינה מיידית אך הטיפול יורד לשורש הבעיה, ועל כן תוצאותיו נשמרות לאורך זמן.

 

עוד בקליניקה:

הפרעות קשב וריכוז: כיצד מאבחנים את הבעיה?>>

טיפולים משלימים להורדת לחצים>>

מיתוסים על רפואה משלימה: נכון או לא נכון?>>

 

מחפשים מטפל המתמחה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז? לרשימת מטפלים מוסמכים, לחצו כאן>>


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"