קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
6795
2
 


עייפות כרונית? להתמודד עם התסמונת בעזרת הרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
29/01/2014

בעבר כינו אותה "מחלת היאפים", היום היא המחלה של החיים המודרניים. על הגורמים, התסמינים, ושיטות הטיפול המשלימות של תסמונת העייפות הכרונית

תסמונת העייפות הכרונית או תסמונת התשישות הכרונית (בלועזית:CFS – Chronic Fatigue Syndrome) היא תופעה המאפיינת את אורח החיים המודרניים: קצב החיים המהיר, ריבוי משימות, סביבת עבודה לחוצה, מזון מהיר ומתח נפשי אינם עושים חסד עם הגוף, והוא עלול להגיב בעייפות כרונית בלתי מוסברת.

כפועל יוצא, התסמונת - שכונתה בשנות השמונים "מחלת היאפים" - תוקפת בעיקר צעירים בגילאי 20-40, שאורח החיים שלהם אינטנסיבי ועמוס.

התסמונת שכיחה יותר בקרב נשים מאשר גברים, ומאופיינת בתשישות פיזית ומנטלית הנמשכת לתקופה של חצי שנה לפחות, שאינה נגרמת כתוצאה ממאמץ, ואינה באה על סיפוקה לאחר מנוחה או חופשה. התופעה מלווה בתסמינים נוספים, כגון כאבי ראש, כאבי שרירים, חום נמוך, פגיעה בזיכרון ובריכוז, רגישות לאור, רגישות בבלוטות הלימפה ואף דיכאון.

פעמים רבות הלוקים בתסמונת מדווחים על תחושה הדומה לשפעת אלא שבניגוד לשפעת, העייפות הכרונית עלולה להימשך שנים.

עייפות כרונית: נורת אזהרה של הגוף לאורח חיים עמוס ולחוץ

 (צילום: Shutterstock)

 

כאמור, אחד הגורמים המרכזיים לתסמונת הוא אורח חיים עמוס, מלווה במתח נפשי מתמשך ותזונה לקויה. יש מצבים של תסמונת העייפות הכרונית, שנגרמים מסיבות אחרות: מתת-פעילות בלוטת התריס, מאנמיהמפיברומיאלגיה (דאבת שרירים) או ממחלות כרוניות, המלוות בתרופות מחלישות. יש להבחין בין תסמונת העייפות הכרונית לבין "מחלת הנשיקה", שמאופיינת אף היא בתשישות כרונית, אך נגרמת כתוצאה מחיידק בגוף, וניתנת לזיהוי בבדיקת דם.

הרפואה המערבית ניצבת חסרת מענה מול מצבים של תסמונת העייפות הכרונית, שאינה נגרמת כתוצאה ממחלה מחלישה, והפיתרון שמציעה הרפואה המערבית הוא מנוחה כוללת. הרפואה המשלימה מתייחסת לגוף ולנפש האדם כאל מכלול, ורואה בתסמונת נורת אזהרה של הגוף. המגוון הרחב של טיפולים המשלימים, מתבסס על גישה זהה: טיפול בשורש הבעיה ולא בתסמינים, תוך התאמת טיפול אישי לכל מטופל, על פי מצבו ואורח חייו.

 

 

עוד בקליניקה:

שירותי רפואה משלימה בבתי החולים>>

פתרונות הרפואה המשלימה לדיכאון>>

תוספי תזונה - למה זה טוב?>>עייפות כרונית: חולשה בצ'י הטחול

הרפואה הסינית מתייחסת לתסמונת העייפות הכרונית כמחסור יין (האנרגיה הקרה), עם עודף לחות. לרוב מדובר בתקיעות או במחסור בצ'י (אנרגיית החיים) הטחול או הכבד. כשהתסמונת נמשכת מספר שנים, תופיע גם חולשה בצ'י הכליות. כל אלה מחלישים את המערכת החיסונית של הגוף, ועל כן דורשים טיפול לחיזוקה.

שיטות הרפואה הסינית נחשבות ליעילות מאד לטיפול בתסמונת העייפות הכרונית, והן משלבות דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימה. הדיקור יעבוד על נקודות הדיקור שעל פני המרדיאנים (ערוצי האנרגיה) המייצגות את הטחול, את הכבד ואת הכליות, בהתאם למצב המטופל ולמשך התסמונת. הטיפול בצמחי מרפא לרוב יכלול כמה סוגים של צמחים, מהם תורכב פורמולה, שתתואם באופן אישי למטופל על ידי מטפל מוסמך ולאחר אבחון.

אחד הצמחים הפופולריים לטיפול בתסמונת הוא הג'ינסנג, צמח קוריאני הפועל לחיזוק צ'י הגוף. צמחים נוספים היעילים לטיפול בתסמונת העייפות הכרונית הם אוניה דה גאטו - הפועל לחיזוק המערכת החיסונית; ג'ינקו בילובה - לשיפור הזיכרון והריכוז; מאקה - צמח מעורר ומחזק, בעל השפעה ממריצה.

כיוון שתזונה קלוקלת היא אחד הגורמים לתסמונת העייפות הכרונית, חשוב להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת. על פי הרפואה הסינית, יש להימנע ככל האפשר ממזונות שמכניסים אנרגיה ריקה לגוף, כגון סוכרים, פחמימות פשוטות (קמח לבן), ומזונות מעובדים, מטוגנים ותעשייתיים. כמו כן מומלץ להוציא מהתפריט מזונות שמעוררים לחות המחלישה את הטחול, כגון מוצרי חלב. כיוון שפעמים רבות תסמונת העייפות הכרונית מזוהה עם מחסור באנרגיית היין, כדאי להפחית במזונות מקררים, כגון אבטיח, אצות ועגבנייה, ולצרוך כמה שיותר מזונות מחממים, כגון בטטה, גזר וכרוב. בנוסף, מומלץ לצרוך מזונות המחזקים את הכבד כגון ארטישוק וסלק, ולהפחית בחלבון מן החי (דוגמת בשר). יש להוסיף לתפריט כמה שיותר ירקות מבושלים, חלבון מן הצומח (קטניות ודגנים מלאים, אגוזים, שקדים), ותה ירוק.

הלוקים בתסמונת העייפות הכרונית סובלים פעמים רבות ממחסור בוויטמינים ובמינרלים. על כן מומלץ, בהתייעצות עם מטפל מוסמך ולאחר בדיקת דם לגילוי חוסרים, לצרוך תוספי מזון של ויטמינים ומינרלים, ובעיקר ברזל, מגנזיום וחומצות אמינו, התורמות לבניית החלבונים בגוף.


עצימת העיניים היא גם נפשית

גם ההומאופתיה יכולה לסייע להקלה על התסמינים של עייפות כרונית, לאחר אבחון המטופל והתאמת רמדיס (תרופות הומאופתיות) בהתאם למצבו ולאורח חייו. על פי הגישה ההומאופתית, המקור לתסמונת רגשי: פעמים רבות אנשים שלוקים בתסמונת העייפות הכרונית הם אנשים שמתקשים לומר "לא" לסביבה, אנשים שנוטים לקחת על עצמם מטלות רבות מדי, ועצימת העיניים עקב העייפות הכרונית שתוקפת אותם משולה לעצימת עיניים נפשית, מול המתח והעומס הנפשי שהם שרויים בו. לעתים מקור התשישות הכרונית הוא טראומה נפשית או פיזית מהעבר. מטפל הומאופתי ניגש לטיפול בתסמונת בשיחה עם המטופל, על מנת להבין את אורח חייו ועברו, את תפיסותיו ואת גישתו לחיים.

טיפולי מגע יעילים אף הם לטיפול בתסמונת העייפות הכרונית: מטפל שיאצו יפעל בלחיצות על הנקודות בגוף המייצגות בעיקר את הטחול, את הכבד ואת הכליות, להזרמת הדם והאנרגיה החסומה, במטרה לעורר ולהמריץ את הגוף.

טיפול רפלקסולוגי יפעל לאיזון הגוף ולהמרצת הדם דרך לחיצות בכפות הרגליים, הראי של הגוף. במצבים של תסמונת העייפות הכרונית, כפות הרגליים יהיו במצב יין: קרות ורפויות, ואף רגישות לכאב. מצב זה יכול להעיד על תחושת תסכול או חוסר סיפוק, שמחלישים את הכבד ואת הטחול, וכתוצאה מכך - את כלל המערכת החיסונית. הטיפול הרפלקסולוגי יתמקד בשורש בעיית העייפות הכרונית, בהתאמה אישית למטופל. בדרך כלל המגע יהיה ממריץ ומחייה, במטרה להמריץ את הדם ואת האנרגיה בגוף, ולעתים המטופל יהיה אקטיבי בזמן הטיפול, ויתבקש ללחוץ את כפות רגליו כנגד מגע המטפל. זאת על מנת להחזיר למטופל את תחושת האקטיביות לחייו, את היזמה ואת המוטיבציה לפעול. 

עיסוי וטווינה (פיזיותרפיה סינית) הן שיטות מגע נוספות, היעילות להמרצת הדם בגוף ולהרגעת המטופל, שפעמים רבות מצוי בעומס רגשי רב, במתח ובלחץ מיותרים. את העיסוי ניתן לשלב עם שמנים אתריים כגון לבנדר, הממריץ את מחזור הדם.

 

טיפים: כך תמנעו מהתסמונת

בהיעדר מחלה או חיידק זיהומי, שגורמים לתשישות הכרונית, קיימות מספר פעולות שבהן ניתן לנקוט על מנת להימנע מהתסמונת:

 

• הקפידו על פעילות גופנית מתונה, בדגש על פעילות אירובית. פעילות זו ממריצה את הדם ומזרימה חמצן למוח, ואף אחראית לשחרור אנדורפינים, התורמים לתחושה טובה ולשיכוך כאבים.

• הקפידו על שעות שינה ועל מנוחה לגוף. אל תעמיסו עליו פעילויות מסביב לשעון, ומה שאפשר - דחו ליום המחרת.

• בצעו פעילות מרגיעה: הליכה על חוף הים, האזנה למוזיקה, יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך, או כל פעילות אחרת שתסייע לכם להירגע ולהרפות את הגוף ואת הנפש.

• הקפידו על אכילה מסודרת ומאוזנת, ועל ארוחות קלות שלא יכבידו על הגוף. הימנעו מארוחות לפני השינה שיוצרות עומס על הגוף ומחלישות את הקיבה ואת הטחול.

• הפחיתו באלכוהול, בקפאין ובמתוקים, שמעוררים את הגוף לזמן קצר ולאחריו מורגשת "נפילת מתח". את הסוכר אפשר להחליף בדבש (בכמויות מתונות).

• אל תשמרו בבטן. אם יש לכם משהו שיושב על הלב או תחושה שברצונכם לחלוק, שתפו אדם קרוב והפחיתו מעצמכם עומס רגשי. באותה מידה, אל תחששו לומר "לא" ולהציב גבולות לסביבה.

 
מורידים הילוך בשביל הגוף והנפש: הקפידו לשלב פעילות מרגיעה
כחלק מאורח חיים בריא (צילום:Shutterstock)

 

לחיפוש מטפלים מוסמכים המתמחים בטיפולים משלימים בעייפות כרונית, לחצו כאן>>

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "עייפות כרונית"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות:
 • 1.
  מה אפשר לעשות עם עיפות חוזרת בעבודה
  תמר אייזנר
  03/02/2014
  hrtfhgfhgf אני רוב שעות היום בעבודה כמו רובנו אך מרגע שאני חוזרת מארוחת צהרים, אני מתחילה להרגיש עייפה. הורדתי את כמות המזון שאני צורכת וגם את כמות הלחם שאני אוכלת בשביל להרגיש כמה שפחות כבדה ועייפה. זה לא בדיוק...
  צמצם קרא עוד
 • 2.
  עייפות כרונית ברפואה הסינית
  03/02/2014
  hrtfhgfhgf אני רופאה סינית מזה 15 שנים. אני מסכימה עם מה שכתוב בכתבה על הטיפול הסיני בעייפות הכרונית רק יש לציין שעדיין האבחון והטיפול הוא אישי ואינדיוידואלי לכל אחד. פורמולת הצמחים תהייה בהרכבה שונה ממטופל למטו...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות:
 • 2.
  עייפות כרונית ברפואה הסינית
  03/02/2014
  אני רופאה סינית מזה 15 שנים. אני מסכימה עם מה שכתוב בכתבה על הטיפול הסיני בעייפות הכרונית רק יש לציין שעדיין האבחון והטיפול הוא אישי ואינדיוידואלי לכל אחד. פורמולת הצמחים תהייה בהרכבה שונה ממטופל למטו...
  צמצם קרא עוד
 • 1.
  מה אפשר לעשות עם עיפות חוזרת בעבודה
  03/02/2014
  אני רוב שעות היום בעבודה כמו רובנו אך מרגע שאני חוזרת מארוחת צהרים, אני מתחילה להרגיש עייפה. הורדתי את כמות המזון שאני צורכת וגם את כמות הלחם שאני אוכלת בשביל להרגיש כמה שפחות כבדה ועייפה. זה לא בדיוק...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"