קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
13973
0
 


מהם המרדיאנים?

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/04/2013
במרכז הרפואה הסינית עומדים המרדיאנים, ערוצי אנרגיית צ'י שמאפשרים לחיים לזרום באופן טבעי בגופנו. במאמר זה נבקש להסביר מהם אותם ערוצי אנרגיה אשר מהווים את הבסיס לשיטות טיפול שונות

הרפואה הסינית מזהה מחזור אנרגיה שדרכו עוברת אנרגיית הצ'י דרך הגוף. על מנת להבין את הרעיון שמאחוריי זרימת אנרגיית הצ'י דרך המרדיאנים, דמיינו ערוצים אלו כאפיק נהר שדרכו זורמים מים המזינים את גדות הנהר שבו הם זורמים. אם היינו מציבים סכר באמצע האפיק, זרימת המים הייתה נעצרת ומשפיעה על הנהר כולו. נכון הדבר לגבי אנרגיית הצ'י והערוצים האנרגטיים בהם היא עוברת. כאשר הצ'י נחסם, כלל הגוף מושפע מעצירתו של מחזור האנרגיה שמניע אותו. באמצעות עבודה נכונה עם מרדיאנים ניתן לחדש את הזרם. לרוב ערוצים אלו נקשרים לדיקור סיני, אולם הם מסייעים גם לטיפולי שיאצו, עבודה עם צמחי מרפא ועוד.

 

המרדיאנים מלווים את הרפואה הסינית כבר מאות שנים, ומהווים מושג בסיס עבור המטפלים באמצעותה. כיום ידוע על כעשרים ערוצי אנרגיה – שניים עשר סטנדרטיים ומרכזיים יותר, ושמונה נוספים אשר התווספו במאה השש העשרה. במקור הם נקשרו לדיקור סיני (אקופונקטורה), כאשר נקודות הדיקור נבחרו על פי מיקומם. בזמן שקיימות חילוקי דעות על כמות נקודות הדיקור הקיימות (ההסכמה הכללית היא על 360, אולם יש הגורסים שיש מעל ל600), אין עוררין על כך שהן נבחרו על פי המרדיאנים.

 

קריאה נוספת:

שירותי רפואה משלימה בבתי חולים>>

זה יפני או סיני? דיקור יפני - יש דבר כזה>>

רפואה סינית: לרדת במשקל באמצעות האוזן>>

 

כל אחד משניים עשר הערוצים הסטנדרטיים מגיב לאיבר אחר בגופנו בהתאמה, ומקושר אליו באופן ישיר. שניים עשר אלו נחלקים לקבוצות של יין (YIN) ויאנג (YANG), מושגים ברפואה הסינית המתארים שני קצוות ונולדו בהשראת מחזוריות הטבע. היין והיאנג שואפים לאזן ולהשלים אחד את השני, על אף שהם ניגודיים זה לזה.

 

בובת מרידיאנים ונקודות הדיקור (צילום: Shutterstock)

 

בנוסף לכך, מאופיינים שישה מרדיאנים של הזרוע, והשישה האחרים מאופיינים כמרדיאנים של הרגל, אם כי בפועל השפעתם נפרשת על פני כל הגוף. אלו של הזרוע הנקשרים ליין הם הריאות, הלב וקרום הלב. אלו של הזרוע הנקשרים ליאנג הם המעי הגס, המעי הדק והתלת מחמם (מרדיאן ייחודי משום שאין לו מקבילה פיסית באנטומיית האדם המערבית, כלומר, מדובר במושג שאינו גשמי). אלו של הרגל הנקשרים ליין הם הטחול, הכליות והכבד, ואלו של הרגל הנקשרים ליאנג הם הקיבה, כיס המרה ושלפוחית השתן.

 

השמונה הנוספים אינם נקשרים באופן ישיר לאיברים פנימיים, אך נחשבים לבעלי חשיבות מיוחדת שכן הם נתפסים כמאגר של אנרגיה שאינה מנוצלת. מבין שמונת אלו בולטים המרדיאנים ששמם Governing Vessel וה Conception Vessel, זאת משום שהם כוללים נקודות דיקור ייחודיות להן, עצמאיות ושונות מהשניים עשר הקלאסיים. השישה הנוספים חולקים נקודות דיקור עם המרדיאנים הסטנדרטיים.

 

על פי הרפואה הסינית זרימה לא נכונה של אנרגיית צ'י הופכת את האדם לפגיע וחשוף למחלות. חידוש הזרימה באמצעות עבודה נכונה עם המרדיאנים, מהווה דרך לשיפור בריאותנו הכללית, בין אם היא נעשית בעזרת דיקור, שיאצו או טיפולי רפואה סיניים אחרים המסתמכים על תאוריית בסיס זו.

 

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"