קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
17068
0
 


טינטון - טיפול טבעי בצפצופים באוזניים וסחרחורות

מערכת תוכן אתר קליניקה
26/09/2018

טינטון (טיניטוס באנגלית) או כפי שרבים מרגישים כצפצופים באוזניים, היא תופעה מעיקה שעלולה לשבש את איכות החיים. מצלצל מוכר? במאמר שלפניכם תמצאו את הגורמים לטינטון, שיטות טיפול טבעיות שיסייעו לסובלים ממנה, וגם כמה טיפים חשובים לשיפור איכות החיים למי שסובל מצפצופים באוזניים.

רבים מאיתנו שומעים צפצוף באוזניים לאחר בילוי במסיבה רועשת במיוחד, או לחלופין - בשהייה במקום אטום ומבודד מרעשים. אצל רובנו הצפצוף ייעלם ברגע שנחזור לסביבה הרגילה, אך אצל חלק מהאוכלוסייה מדובר בשגרה יום יומית מעיקה. תופעת הצלצול באוזניים נקראת בעברית טינטון (Tinnitus), וסובלים ממנה בין 13-17 אחוזים מהאוכלוסייה; אחוזים בודדים מדווחים על פגיעה ממשית באכות החיים.

 

כשמדברים על טינטון לרוב מתכוונים לצלצול, אך קיים מנעד רחב של צלילים. השכיח ביותר הוא שריקה או צפצוף מתמשכים. הטינטון יכול לבוא לידי ביטוי גם כנשיפה המושמעת בתוך האוזן, כתקתוק וכיו"ב, והוא מתייחס תמיד לצלילים שהאדם חווה בתוך הראש - צלילים אלה אינם חיצוניים, ולכן גם אף אדם פרט למי שחווה אותם, אינו מסוגל לשמוע אותם הצלצולים.

האוזן הפנימית אחראית על שיווי המשקל בגופנו. צפצוף או רעש אחר שאינו
נגרם מקולות חיצוניים, מעידים על חוסר איזון או על חוסר תקשורת
(איור: Shutterstock)

סובלים מטינטון? הימנעו מקפה ומסיגריות

 

הטינטון שכיח יותר בקרב גברים מאשר נשים ויכול להתעורר בכל גיל, אולם מדובר בתופעה שמחריפה עם השנים. בגיל מבוגר מתעוררות בעיות טבעיות במערכת השמע, מה שמעלה את הסיכויים לתופעת הטינטון. באופן טבעי, גם לקויי שמיעה נוטים לסבול יותר מהתופעה.

 

הרפואה המערבית מציינת מספר גורמים לתופעת הטינטון:


• חשיפה לרעש חזק ומתמיד (ייתכן גם במקום העבודה), או פגיעה במערכת השמע;


• מחלות אוזניים כגון דלקות, טרשת אוזניים, זיהומים;


• חסימה בתעלת האוזן עקב הצטברות שעווה;


• גידולים באוזן;


• בעיה בבלוטת התריס;


• נטילת תרופות מסוימות על בסיס קבוע, הגורמות לתופעות לוואי וביניהן טינטון (על תרופות אלה נמנות אספירין ואנטיביוטיקה, למשל);


• מחלות לב ובעיות בכלי הדם, לרבות מצב של חוסר דם (אנמיה);


• בעיות במפרק הלסת (מקרין על זרימת הדם לאוזן);


כולסטרול גבוה;


• גידול במוח או ניתוח ראש;


• תזונה לא נכונה המעוררת מיגרנה (מזונות כמו שוקולד וגבינה ידועים כמעודדי מיגרנה, שעלולה להתבטא גם בטינטון);


• סיגריות ועודף קפאין, העלולים לעורר את תופעת הטינטון.

 

מי שסובל מטינטון קשה - ומדובר, כאמור, באחוזים בודדים באוכלוסייה - עלול להיתקל גם בתופעות לוואי שנגרמות מהצפצופים התמידיים, ביניהן בעיות שינה, דיכאון וחרדות. טינטון נחשבת לבעיה שקשה לטפל בה, הן בעולם המערבי הן בשיטות הרפואה המשלימה, אך ניתן בהחלט להקל על התסמינים, ובמקרים מסוימים אף להעלימם. הטיפול הקונבנציונלי לתופעה נעשה על פי רוב באמצעות תרופות. ומה קורה בעולם הרפואה המשלימה?

צלצול באוזניים: עודף או חוסר אנרגיה

הרפואה המשלימה רואה בטינטון מצב של חוסר איזון בגוף. האוזן הפנימית היא האחראית על שיווי המשקל בגופנו, וכאשר היא שומעת צפצופים או רעשים אחרים שאינם נגרמים מקולות חיצוניים, הדבר מעיד על חוסר איזון או על חוסר תקשורת.


חוסר איזון יכול להתבטא בעודף או בחוסר אנרגיה (צ'י), שנגרם כתוצאה מרגשות קיצוניים כגון חרדה, מתח, כעס, לחץ או דיכאון. גם תזונה לא נכונה גורמת לירידת אנרגיה, ועל המזונות שנחשבים בתור "שודדי אנרגיה" ברפואה הסינית נמנים מזונות מטוגנים, שומניים ומעובדים.

ברפואה סינית האבחון מתבצע בבדיקת הדופק והלשון, והטיפול בתופעת הטינטון יהיה שונה מצלצול לצלצול: יש צפצופים המעידים על חוסר אנרגיה ויש כאלה המעידים על עודף אנרגיה, ומטפל מוסמך יתאים את הטיפול באופן אישי למטופל ולמצבו. ניתן ואף מומלץ לשלב את הטיפול ברפואה המשלימה עם הטיפול הקונבנציונלי, ולהגיע לטיפול כמה שיותר מוקדם, אז ניתן לצפות לתוצאות טובות יותר.

עודף אנרגיה לרוב יתבטא בצלצולים צורמים מאוד הנמשכים לאורך זמן, הם מלווים בכאבי ראש ובקשיי הרדמות. הרגשות המקושרים לעודף אנרגיה ברפואה הסינית הם כעס או פחד קיצוני, והטיפול במקרים אלה יתמקד בכבד. מצב נוסף של עודף אנרגיה הוא הופעת ליחה רבה, בחילות או סחרחורות, שעלול להיגרם מתזונה לא נכונה ומאכילה מרובה של מוצרי חלב. מצב של חוסר אנרגיה יכול להתבטא בצפצופים חלשים יותר, או בצלצול הנשמע כמו המיה, שפעמים רבות ילווה בחולשה כללית. הרגשות המקושרים לחוסר אנרגיה ברפואה הסינית הם עצב או דיכאון, והאיברים שעליהם יתמקד הטיפול במקרים אלה יהיו בדרך כלל הכליות והברכיים.

חוסר אנרגיה מושפע לא מעט גם מפעילות מאומצת. הרפואה הסינית מחשיבה גם פעילות מינית מופרזת לכזו שמחלישה את הכליות, הקשורות לאוזניים, מה שיתבטא בצלצול עמום (מצב של חוסר צ'י באזור האוזניים).

 

עוד מאמרים מעניינים:

פתרונות הרפואה המשלימה לדיכאון>>
מיתוסים על רפואה משלימה: נכון או לא נכון?>>
כיצד בוחרים מטפל מקצועי?>>


שומשום יכול לעזור


כיצד ניתן לטפל בתופעה? הרפואה הסינית מציעה טיפול משולב של דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימה. כאמור, למצבי עודף אנרגיה יותאמו נקודות דיקור שעובדות על הכבד, במטרה להוציא את משם את עודף החום, ולמצבי חוסר אנרגיה יותאמו נקודות שעובדות על הכליות ועל הברכיים, במטרה לחזק את הגוף ולהעלות את האנרגיה באזור האוזניים.

מבחינת תזונה: המלצת הרפואה הסינית, ובפרט במצב טינטון, היא להוריד מהתפריט מזון מטוגן, שומני וכן משקאות אלכוהוליים. לסובלים מעודף ליחה מומלץ להימנע גם ממוצרי חלב. בנוסף, מומלץ שלא לצרוך מזונות שעברו תהליך בישול ארוך, המוסיף חום למזון ועלול לעורר עודף אנרגיה בגוף.

קיימים גם צמחי מרפא שיכולים לסייע לטיפול במצבים של טינטון, לאחר אבחון ובהתאמת מטפל מוסמך, ביניהם jing ling tan להרגעת הכבד, גינקו בילובה וזרעי שומשום.

טיפול רפלקסולוגי עשוי להקל אף הוא על התופעה המציקה, ובדומה לדיקור הסיני, הוא עובד במקרה של טינטון על האזורים הקשורים למצבי עודף או חוסר אנרגיה (הכבד והכליות, בהתאמה), המיוצגים בכף הרגל. גם שיאצו יכול לסייע, והלחיצות בגוף יעבדו על אותם אזורים - במטרה לשחרר חסימות ולהביא לזרימת אנרגיה חופשית ולאיזון כללי.

הומאופתיה מציעה טיפול באמצעות תרופות טבעיות (רמדי) להקלה על תופעת הטינטון, כולל תסמיני הלוואי שלה (עייפות, קשיי שינה, סחרחורות וכיו"ב). פעמים רבות הטיפול ההומאופתי יתמקד במצב הרגשי של המטופל, ויפעל לאיזון רגשות כמו כעס, חרדה, מתח וכיו"ב. רק הומאופת מוסמך רשאי לרקוח רמדי, וזאת לאחר אבחון המטופל והתאמת התרופה הטבעית למצבו ולאורח חייו. 

 

התרחקו ממלח


לסיום, מספר טיפים שיסייעו להקל על תופעת הצפצופים באוזניים:

• המעיטו בצריכת מלח. המלח פוגע בזרימת דם תקינה, ובעיות דם הן בין הגורמים לטינטון;


• המעיטו בצריכת אלכוהול, קפאין וטבק, המעודדים את תופעת הצלצולים באוזניים;


• הקפידו להתרחק ממקומות רועשים במיוחד, או לחלופין - הצטיידו באטמי אוזניים;


• הקפידו לנקות את האוזניים לאחר המקלחת, כדי למנוע הצטברות של שעווה, שעלולה להוביל לטינטון;
 

• עסקו בפעילות גופנית להמרצת מחזור הדם - אך אל תגזימו;


• הורידו את רמת הלחץ: יוגה, תרגילי נשימה, מדיטציה, האזנה למוזיקה, הליכה על שפת הים או כל פעילות אחרת שמרגיעה אתכם, מבורכת.

 

טינטון שכיח יותר בקרב גברים ועישון עלול לעורר הופעתו
 (איור: Shutterstock) 
 

סובלים מטינטון ? התייעצו עם מטפל מומחה לפי שיטת טיפול רצויה>>

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "תופעת הטינטון"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"