קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
5764
0
 


זה יפני או סיני? דיקור יפני – יש דבר כזה

מערכת תוכן אתר קליניקה
17/02/2013

כשהיפנים גילו את הדיקור הסיני, הם עשו את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב: שדרגו אותו. באמצעות שילוב של אלמנטים מהמערב, תוך התבססות על הפילוסופיה הסינית, נולדה שיטת טיפול משולבת היעילה בעיקר לבעיות אורטופדיות, נוירולוגיות ובעיות עיכול. במה הדיקור היפני שונה מהסיני ובאילו בעיות הוא מטפל? חלון הצצה לשיטה היפנית

דיקור יפני הוא שיטת טיפול ברפואה היפנית, שהתפתחה מהדיקור הסיני. היפנים נחשפו לדיקור סיני במאה החמישית לספירה, אז הגיעה שיטת הטיפול הסינית ליפן, ומאז שכללו אותה היפנים כך שתתאים יותר לצרכיהם.

 

קיימים מספר הבדלים ברורים בין דיקור סיני לדיקור יפני, שמתחילים עוד בשלב האבחון: בעוד שהדופק והלשון הם הגורמים הדומיננטיים לאבחון מצבו של המטופל ברפואה הסינית, בדיקור היפני מאבחן המטפל את הבעיה באמצעות חוש המישוש, על פי רוב באזור הבטן.  

שיטת דיקור זו נקראת KMI של קיקו מצומוטו, והיא הנפוצה לטיפול גם בארץ.

 

על פי הדיקור היפני, בבטן, בעיקר באזור הטבור, 

נמצא מרכז האנרגיה בגוף (צילום: Shutterstock)

 

לשימוש בחוש המישוש ככלי לאבחון יש נגיעה היסטורית: מתוך כוונת הממשלה לדאוג לאוכלוסיית העיוורים במדינה, מי שטיפל ברפואה היפנית לאורך השנים היו העיוורים, בעלי חוש מישוש מפותח, ועד היום רבים מהמטפלים במדינה שייכים לאוכלוסייה זו.

 

באמצעות המישוש מרגיש המטפל האם קיימת הצטברות מתח או לחץ בנקודות מסוימות בגוף המטופל, האם אזורים מסוימים רגישים למגע, מתוחים או כואבים. עיקר המישוש מתבצע באזור הבטן, שכן על פי הדיקור היפני שם נמצא מרכז האנרגיה בגוף (ברפואה היפנית האזור נקרא Hara), ואם לדייק עוד יותר- ממש באזור הטבור, אזור ניתוק האדם מאמו בצאתו לאוויר העולם. פעולת המישוש מחפשת למעשה את התגובה למגע באזורי הרפלקס: בגופנו קיימים אינספור רפלקסים, ועל סמך מישוש המטפל באזור הבטן המשופע ברפלקסים, הוא מגלה האם והיכן יש חסימות אנרגיה, ומתאים את נקודות הדיקור הנחוצות לשחרור החסימות. (ברפואה הסינית אנרגיית החיים הזורמת בגוף נקראת צ'י, ברפואה היפנית היא נקראת קי).


אך כאן לא נגמר השוני בין הדיקור היפני לסיני: בדיקור היפני משתמש המטפל במחטים דקות ועדינות יותר מאלה שמשתמש בהן המטפל הסיני, ולשם כך הוא נעזר במוליך, שמסייע לו להחדיר את המחטים בצורה מדויקת לנקודה הרלוונטית (את המוליך פיתח סוגיאמה וואיצ'י, מטפל יפני עיוור). בנוסף, הדיקור היפני עמוק פחות מהמקבילה הסינית, והמחטים בקושי מורגשות על העור. כחלק משכלול הדיקור הסיני על ידי הרפואה היפנית, משתמש המטפל היפני בעזרים שונים בעת הדיקור, על מנת לגרות לתגובה את אזור הרפלקס. כך, למשל, המטפל עושה שימוש בחימום המחטים (בעיקר באמצעות צמח המוקסה).

 

דיקור ראש: לא מה שחשבתם

 

הרפואה היפנית מתמודדת בהצלחה עם מחלות שונות, והפופולריות ביותר למענה בשיטת הדיקור היפני הן בעיות אורטופדיה; כאבי ראש, מיגרנות ושאר בעיות נוירולוגיות; כאבי גפיים המלווים בתחושת נימול; בעיות עיכול ובעיות הורמונליות.
בדומה לשיטת הדיקור הסיני, גם הדיקור היפני בשיטת ה-KMI מתבסס על שחרור חסימות בערוצי האנרגיה (מרדיאנים), ועל עידוד כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.

 

אסכולה נוספת של דיקור יפני היא YNSA , שיטה אותה פיתח הדר' טושיקטסו ימאמוטו, נוירולוג יפני, הפועלת על דיקור הקרקפת. בשתי שיטות הדיקור, KMI ו-YNSA, האבחון מתבצע על סמך מישוש אזור הבטן ומציאת תגובות הרפלקסים, אך ב-YNSA כאמור, נקודות הדיקור נמצאות על הראש (ומיוצגות באזור הבטן). גם כאן מדובר באותן מחטים דקות ועדינות, והדיקור מתבצע באופן שטחי בלבד. כאב? לא אצל היפנים.

למרות שהמחטים בקושי מורגשות, הדיקור היפני בשיטת ה-YNSA יעיל במיוחד לטיפול בבעיות כרוניות, כגון כאבי שרירים, בעיות במערכת הנשימה או כאבי אוזניים.


לסיכום, הדיקור היפני מכיל את התפיסה הסינית המסורתית, ונשען כמוה על ערוצי האנרגיה ועל שחרור חסימות, במטרה להביא את הגוף לאיזון פיזי ונפשי. אך יחד עם זאת, הוא מהווה שדרוג לשיטה המסורתית, מקיים אלמנטים מהעולם המערבי, ומציג תפיסה משולבת של מזרח ומערב.

 

קריאה נוספת:

 

כאב נוירופטי בראי הרפואה המשלימה >>

 

שירותי רפואה משלימה בבתי חולים >>

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "דיקור יפני"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"