קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
13270
0
 


פתרונות הרפואה המשלימה לדיכאון

מערכת תוכן אתר קליניקה
23/01/2014

ארגון הבריאות העולמי צופה כי עשרים שנה מהיום מחלת הדיכאון תהפוך למחלה השכיחה ביותר. הרפואה הקונבנציונלית מציעה תרופות פסיכיאטריות, ואילו לרפואה המשלימה דרכים טבעיות להתמודדות עם המצב, הנחשב לחוסר איזון אנרגטי. מה מציעה כל שיטה וכיצד מתבצע הטיפול? על כך במאמר שלפניכם

כ-15%-20% מהאוכלוסייה המערבית סובלים או יסבלו מדיכאון בשלב כלשהו בחייהם. מדובר באחת התופעות השכיחות בתחום הנפש, עד כי ארגון הבריאות העולמי חוזה, כי בעוד שני עשורים היא תהפוך למחלה החמורה ביותר (כך שיותר אנשים יחלו בדיכאון מאשר בכל מחלה רפואית אחרת). התופעה שכיחה יותר פי שתיים בקרב נשים, בין היתר גם בגלל התסמונת המוכרת של דיכאון אחרי לידה.

עולם הרפואה המערבי מספק רשימת סימפטומים, ומאבחן כחולה בדיכאון מי שמופיעים אצלו בין ארבעה לחמישה תסמינים מתוך הרשימה, הכוללת בין היתר תחושת עצב וחוסר אונים, שינוי קיצוני במשקל, עייפות ורצון תמידי לישון, אבדן עניין בתחביבים, הפרעות בשינה או מחשבות אבדניות.

דיכאון, איך יוצאים מזה? טיפול יעיל בתופעה מתבסס על שילוב
בין הרפואה הקונבנציונלית למשלימה (צילום: Shutterstock)

 

הטיפול הקונבנציונלי למחלה כולל תרופות פסיכיאטריות, שפעמים רבות מעוררות תופעות לוואי לא נעימות, ולעתים ניתנות בשילוב פגישות עם איש מקצוע (פסיכולוג או פסיכיאטר). הטיעון הנפוץ ברפואה המערבית לגורם לדיכאון הוא חוסר איזון כימי במוח. ברפואה המשלימה, המתייחסת לאדם כמכלול של גוף, נפש ורוח, חוסר האיזון מתורגם לתקיעות אנרגטית: מצב של עודף או חוסר אנרגיה (ולעתים אף שניהם). על כן מטרת הטיפולים ברפואה המשלימה היא להביא את האדם לאיזון, כדי שיוכל לחוות הרמוניה, רוגע ותחושת שלווה. מה מציעים הטיפולים בשיטות השונות?

רפואה סינית: טיפול שמתמקד בכבד, בטחול ובכליות

ברפואה הסינית, לאחר תשאול ואבחון מקיף של המטפל, מתקבלת תמונת מצב עדכנית לגבי מצבו של המטופל: האם הדיכאון נגרם ממצב של עודף או חוסר אנרגיה? במצב של חוסר, התחושה הכללית היא של עייפות, חוסר אנרגיה וחוסר מוטיבציה, והרגשות השליליים תופסים את מקומם של הרגשות החיוביים והמניעים. במצב של עודף, הכוונה היא שקיימת אנרגיה - אבל היא חסומה. התחושה היא שיש רצון שמתקשה לבוא לידי ביטוי מעשי. "נקודות הדיקור שעליהן פועל טיפול נגד דיכאון יהיו לרוב אלה המייצגות את הכבד, את הטחול ואת הכליות, איברים המתקשרים לרמת האנרגיה בגוף," מסבירה הד"ר רויטל שבי, רופאה מומחית ברפואה סינית. "אם מדובר בדיכאון סביבתי בלבד, נשתמש בנקודה פופולרית להרגעה ולהורדת מתח ולחץ, הנקראת Pc6, וממוקמת קרוב לפרק כף היד. זו נקודה שמשמשת לדיקור בכל טיפול חרדה, לחץ ומתח נפשי, או מחשבות ועצבנות יתר."

את הדיקור משלבים עם צמחי מרפא, ולעתים עם תזונה מתאימה. כך למשל קפה, שוקולד וגבינה צהובה הם מוצרים שכדאי להוריד לגמרי מהתפריט לסובלים ממצבי מתח או חרדה, ולחלופין מומלץ לצרוך פירות הדר ומזונות עשירים בוויטמין C, שעלול להיפגע כתוצאה ממצבי מתח או דיכאון ממושכים. מזונות על בסיס קמח לבן וסוכר לבן כדאי להפחית, שכן הם אינם תורמים לחוזקה של מערכת העצבים, וגם אלכוהול עלול להגביר דיכאון.

מנגד, כדאי לשתות כמה שיותר תה צמחים כמו קמומיל, נענע, לואיזה או פסיפלורה, שידועים כתורמים להרגעת הגוף והנפש, וכן לצרוך חלבונים כמו קטניות (חומוס, עדשים, שעועית יבשה וכיו"ב), עוף נטול שומן, ביצים, אגוזי מלך וזרעים (דוגמת גרעיני דלעת וחמנייה), שמעלים את רמת האנרגיה בגוף. מחקרים בעולם מצביעים על יעילות הטיפול ברפואה הסינית נגד המחלה, כך שגם ארגון הבריאות העולמי אישר את הטיפול בדיקור סיני למצבי דיכאון.

 

רפלקסולוגיה: הדיכאון מתקשר למערכת הנשימה

גם לרפלקסולוגיה יש מה להציע במקרה של דיכאון. הרפלקסולוג שמואל זיידל מספר, כי הטיפול יעיל במצבי עצבות, דיכאון וחרדות עקב אפקט ההרגעה המתקבל. "לעצמת הלחץ וקצב הטיפול יש משמעות מיוחדת עבור מטופל הסובל מדיכאון" אומר זיידל. "הדבר דומה למוזיקה: יש מוזיקה שביכולתה לשמח אותנו, הכל תלוי בקצב ובמנגינה, ומטפל טוב צריך לדעת איך לנגן את הקצב והעצמה על המטופל." זיידל מוסיף, כי דיכאון מתקשר למערכת הנשימה, ועל כן הטיפול להתמודדות עם דיכאון יתמקד בנקודות מסוימות שמשפיעות על הריאות ועל מערכת הנשימה. "פה לא מדברים דווקא על בית החזה, אלא על איברים אנרגטיים שקשורים לריאות, כמו למשל המעי הגס," הוא אומר. "פעמים רבות הטיפול יתבצע על מספר איברים הקשורים למערכת הנשימה, כאשר לכל צירוף יש כללים אחרים של עצמה, קצב וגירוי".

עיסוי ושיטת פלדנקרייז: משחרר את הגוף מכיווצים מיותרים

גם לשיטות המגע השונות, ובכללן לעיסוי, יש יכולת להרגיע סימפטומים של דיכאון. הטיפול מעודד רגיעה, מפחית לחץ, ומשחרר הורמונים של הרגשה טובה כמו סרוטונין ודופאמין. מעבר לכך, המגע מעודד זרימת אנרגיה בגוף בערוצי האנרגיה, ובכך משחרר אזורים חסומים ומאפשר זרימת דם חופשית, שעל פי גישת הרפואה המשלימה יעילה לאיזון גופני ונפשי.

גם לשיטת פלדנקרייז כשיטת מגע יש יעילות להתמודדות עם מצבי דיכאון. כיוון שהשיטה מלמדת את האדם להביא את תשומת לבו לתנועות גופו, ליציבה שלו, לאופן בו הוא יושב וכיו"ב, האדם לומד לשחרר את גופו, לשחרר כיווצים מיותרים ולהרפות את בית החזה. "במצבי מתח וחרדה, פעמים רבות אנשים אינם מניעים את בית החזה, כך שכל אזור הכתפיים, הגב ולעתים הבטן מכווצים," אומרת דורית דינור, מטפלת מוסמכת בשיטת פלדנקרייז. "המטופלים לומדים בשיעורים כיצד להניע את האיברים האלה, ומקבלים מידע על אופציות חדשות לאופן שבו הם יכולים להניע את איברי גופם, מה שמשחרר הרגלים ישנים וכיווצים מיותרים".

הומאופתיה: תכשירים טבעיים למצבי דיכאון שונים

ההומאופתיה, מציעה תרופות טבעיות לסובלים מדיכאון, אשר נטילתן אינה מפתחת תלות בתכשיר. הרמדי (תרופה הומאופתית) מותאמת אישית למצבו של המטופל, וקיימים מספר תכשירים המתאימים למצבים שונים של דיכאון. כך, למשל, Ignatia מתאימה למצבים בהם המטופל חווה דיכאון ועצב עמוק לאחר מוות של אדם קרוב, או להבדיל - לנשים במצב של דיכאון לאחר לידה. Staphysagria היא רמדי שמתאימה למצבי דיכאון המלווים בכעס רב ובנטייה להיפגע בקלות. פעמים רבות התכשיר יינתן בנוסף לטיפול התרופתי הקונבנציונלי. מובן שיש צורך בהתאמת התכשיר על ידי מטפל מוסמך ולאחר אבחון מעמיק, ואין לראות בדוגמות אלה המלצה כלשהי.

לסיכום, במקרה של דיכאון יש צורך לאבחן על ידי מטפל מוסמך את הגורמים לתופעה. במקרים רבים, הטיפולים שמציעה הרפואה המשלימה יעילים לצד הטיפול הקונבנציונלי, כך שמתקבלת רפואה משולבת. ביכולתן של שיטות הרפואה המשלימה להקל על תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, להפחית את מפלס החרדה והמתח שלעתים מתלווים למצבי דיכאון, ולהחזיר את האדם לאיזון גופני ונפשי, כך שיחוש רגיעה לאחר הטיפול.

 

מאמרים נוספים בנושא:

 

טיפולים משלימים להורדת לחצים>>

 

תופעות גיל המעבר והרפואה המשלימה>>

 

נימול, צריבה ושריפה? כאב נוירופטי בראי הרפואה המשלימה>>


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "פתרונות הרפואה המשלימה לדיכאון"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"