קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
11961
1
 


תופעות גיל המעבר והרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
16/01/2014

גלי חום, הפרעות שינה, מצבי רוח קיצוניים ויובש הם רק חלק מהתסמינים שנשים רבות סובלות מהם בגיל המעבר. הרפואה המשלימה מציעה מגוון שיטות טבעיות לטיפול בתופעות, החל מתזונה מקררת ועד חיזוק השרירים הטבעתיים

נשים רבות סובלות מתופעות גיל המעבר, תקופה המתרחשת לקראת גיל 50. ירידה בכמות ההורמונים הנשיים והפסקה הדרגתית של הווסת מלוות בתופעות לוואי לא נעימות, כגון גלי חום ותחושת צמא, צניחת רחם, הפרעות שינה, הקצנת מצבי רוח, עלייה במשקל, יובש וירידה בחשק המיני.

 

על פי הגישה הסינית, בגיל המעבר מתרחשת ירידה ב-יין (Yin), המייצג את נוזלי הגוף, והדבר גורם ליובש ולחוסר איזון בינו לבין היאנג (Yang), האחראי לאנרגיה המחממת בגוף. עודף החום והיובש בגיל המעבר באים לידי ביטוי גם על עור הפנים, שמתחיל להתקמט.

 

דיקור ותזונה סינית

 

סויה: מומלץ לצרוך מזונות עשירים באסטרוגנים צמחיים,

 מאחר ובתקופה זו חלה ירידה בהורמונים הנשיים בגוף

(צילום: Shutterstock)

הרפואה המשלימה מציעה מגוון שיטות להתמודד עם תופעות הלוואי של גיל המעבר, אחת מהן היא הדיקור הסיני. הטיפול בדיקור מבוסס על ערוצי אנרגיה (מרדיאנים) בגוף, אשר זורמת בהם אנרגית הגוף (צ'י), המכונה גם אנרגיית החיים. על פני המרדיאנים פזורות נקודות דיקור, כאשר כל מרדיאן קשור לאיברים שונים בגוף, ובמצבים נפשיים שליליים כגון מתח נפשי, לחץ, פחד או חרדה, הגורמים לחוסר איזון, נוצרות חסימות במרדיאנים וזרימת האנרגיה משתבשת. מחטים עדינות המוחדרות לגוף על פני נקודות הדיקור, גורמות לשחרור החסימות ולזרימת אנרגיה חופשית. דיקור סיני יעיל בתקופת גיל המעבר להחזרת הגוף לאיזון, לעידוד פעילות המערכת ההורמונלית, להרגעת מצבי הרוח המשתנים, לשיפור השינה ולהתמודדות עם גלי חום.


את הטיפול בדיקור מומלץ לשלב עם תזונה נכונה, על פי תורת הרפואה הסינית, המתאימה למצב של ירידת יין. בגישה הסינית גם המזונות מחולקים ליין וליאנג, כאשר מזונות יין הם מזונות מקררים (דוגמת אצות, פירות קיץ, שעועית, מלפפון, חסה), שמסייעים להרגעת הגוף, ואילו מזונות יאנג הם מזונות מחממים (דוגמת גזר, כרוב, בזיליקום וג'ינג'ר). במזונות מקררים אין הכוונה לטמפרטורה שבה מוגש המזון, אלא לאנרגיה הטבעית שלו, כך שמזון קר הוא כזה שמקרר את הגוף, ולאו דווקא מזון ששהה במקרר. בתקופת גיל המעבר מומלץ לצרוך מזונות מקררים או נייטרליים (כגון תפוח עץ ואורז), על מנת לאזן את האנרגיה. כדאי להימנע ממזון מתובל יתר על המידה, שכן התיבול תורם לחימום המזון. קפה נחשב ברפואה הסינית למשקה שמחליש את היין, לכן מומלץ להימנע ממנו. כן מומלץ להימנע מאכילה לפני השינה, שכן היא מכבידה על הגוף ומחלישה את היין.


מזונות נוספים המומלצים להתמודדות עם תופעות גיל המעבר הם מזונות עשירים באסטרוגנים צמחיים, מאחר ובתקופה זו חלה ירידה בהורמונים הנשיים בגוף. בין מזונות אלה ניתן למנות את מוצרי הסויה, סלרי, אגוזים ודגנים מלאים. מזונות עשירים בסידן מומלצים אף הם, ביניהם שקדים וטחינה גולמית. מוצרי חלב לעומת זאת משבשים את ספיגת הסידן בגוף, ואף תורמים להגברת גלי החום, ועל כן מומלץ להימנע מהם.

 

עיסוי, הומאופתיה ושיטת פאולה


שיטות עיסוי שונות, בכללן גם השיאצו (לחיצות על הגוף) והרפלקסולוגיה (לחיצות בכף הרגל) יעילות אף הן להתמודדות עם תופעות גלי המעבר. על פי הגישה הסינית, גלי החום ותופעות לוואי אחרות בתקופה זו נובעים מירידה ביין של הכליות. על ידי לחיצות בנקודות המייצגות את הכליות בגוף, ניתן לאזן במידה מסוימת בין היין ליאנג. מעבר לכך, שיטות העיסוי מעודדות רפיון שרירים והרגעת הגוף והנפש, שנחוצים לנשים הסובלות מתופעות לוואי כגון עצבנות או דיכאון בתקופת גיל המעבר.

 

גם ההומאופתיה מציעה דרכים להתמודד עם תופעות גיל המעבר, במטרה לשחזר את האיזון ההורמונלי שאבד. הטיפול ההומאופתי מותאם לכל אישה באופן אישי, ומבוסס על אבחון של מטפל מוסמך והתאמת רמדי (תרופה) לתופעות הלוואי, מתוך הבנת הקשר העמוק הקיים בין הגוף לנפש.

 

שיטה נוספת היעילה להתמודדות עם התופעות הלא נעימות של תקופת גיל המעבר היא שיטת פאולה, הפועלת לחיזוק השרירים הטבעתיים. על פי השיטה, באמצעות כיווץ אחד השרירים הטבעתיים בגוף והרפייתו (סביב העיניים, הנחיריים, השפתיים, האוזניים, פי הטבעת וצינור השופכה), ניתן להשפיע על שריר טבעתי אחר או על איבר פנימי בגוף, ובכך לעודד את יכולת הריפוי הטבעי של גופנו. שיטת פאולה יעילה להתמודדות עם תופעת החלשות שרירי רצפת האגן המאפיינת את גיל המעבר, ותופעות נוספות שנשים לעתים סובלות מהן בתקופה זו, כגון בריחת שתן במאמץ, מתן שתן בתדירות תכופה, צניחת רחם או קושי בקיום יחסי מין עקב ירידה בחשק המיני ותופעת היובש בנרתיק.


לסיכום, בעזרת שיטות הרפואה המשלימה ניתן לעבור את גיל המעבר בשלום, על שלל התופעות הלא נעימות המלוות אותו. הרפואה המסורתית ממליצה לנשים בתקופה זו על נטילת הורמונים, אך אלה פעמים רבות מלוות אף הן בתופעות לוואי לא נעימות, כגון בחילות, דימומים, הקאות וכאבים בשדיים. מומלץ לשלב טיפול בשיטות הרפואה הסינית, ההומאופתיה ושאר השיטות המשלימות, כדי לצלוח את התקופה בצורה טבעית וקלה יותר.

 

קריאה נוספת: טיפוס חם או קר- איזה מזון מתאים לך?  >>

 

מחפשים מטפלים המתמחים בתופעות גיל המעבר? לחצו כאן >>


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "גיל המעבר והטיפולים המשלימים"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  גיל המעבר- מניעה
  06/12/2012
  hrtfhgfhgf גיל המעבר אנו קוטפות וקוטפים, גברים ונשים כאחד, את פרי התנהלותינו. למשל ידוע שנשים אוכלות בשר בגיל צעיר, תסמיני גיל המעבר מתרבים. הדבר החשוב לאילו שבטרום גיל המעבר [כל מי שלא הגיע בתקווה שיגיע] זה לשמ...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  גיל המעבר- מניעה
  06/12/2012
  גיל המעבר אנו קוטפות וקוטפים, גברים ונשים כאחד, את פרי התנהלותינו. למשל ידוע שנשים אוכלות בשר בגיל צעיר, תסמיני גיל המעבר מתרבים. הדבר החשוב לאילו שבטרום גיל המעבר [כל מי שלא הגיע בתקווה שיגיע] זה לשמ...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"