קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
9389
1
 


סוכרת: יש דרכים משלימות להתמודד עם המחלה

מערכת תוכן אתר קליניקה
14/11/2013

מחלת הסוכרת נגרמת בשל הפרעה בייצור ההורמון אינסולין או בקליטתו בגוף. כיצד מתייחסים לסוכרת ברפואה הסינית, איזו תזונה מומלצת, ומדוע החולים זקוקים כל כך למגע, במיוחד בכפות הרגליים?

מחלת הסוכרת (בלטינית:Diabetes mellitus  – שתן מתוק) מתאפיינת בעלייה ברמת הסוכר (גלוקוז) בדם, כתוצאה מהפרעה בהפרשת אינסולין (הורמון המשוחרר מהלבלב ואחראי על ויסות רמות הסוכר בדם). בישראל קיימים כחצי מיליון חולי סוכרת, מספר הנמצא בעלייה מתמדת. קיימים שני סוגים מרכזיים של המחלה: סוכרת סוג 1 - סוכרת נעורים (IDDM), וסוכרת סוג 2 - סוכרת מבוגרים  (NIDDM), המחלה השכיחה יותר.

 

סוכרת נעורים נוצרת בהפתעה ותוקפת צעירים, בדרך כלל עד גיל 40, ללא קשר למשקל גופם. סוכרת מבוגרים מופיעה בהדרגה, לרוב תוקפת אנשים מעל גיל 40, הסובלים גם מעודף משקל. (קיימים שני סוגים נוספים ומשניים של סוכרת: סוכרת היריון, המאפיינת כ-5% מהנשים בתקופת ההיריון, וחולפת ברוב המקרים לאחר הלידה, וסוכרת משנית, הנוצרת בעקבות הפרעות הורמונליות, מחלות שונות כמו מחלת לבלב, תת-תזונה או הפרעות אחרות, שגורמות לעלייה ברמת הסוכר בדם).

 
משתפים פעולה: דיקור סיני יעיל בשילוב התרופות הקונבנציונליות,
וכן בשילוב צמחי מרפא ותזונה מתאימה (צילום: Shutterstock) 

 

ירידה ברמת האינסולין בדם (כאשר הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין) גורמת לסוכרת נעורים, עקב חוסר ויסות של רמת הסוכר בגוף. בעקבות זאת, חולי סוכרת נעורים תלויים בהזרקות אינסולין באופן קבוע. התנגדות לאינסולין בדם עקב רגישות להורמון, מעוררת את מחלת הסוכרת מסוג 2, שכן במקרה כזה נאלץ הגוף לייצר כמות גדולה יותר של אינסולין, וכתוצאה נחלשים תאי הבתא שבלבלב, האחראים לייצור ההורמון. התרופות הניתנות במקרה זה נועדות לשקם את תאי הבתא. לשני סוגי הסוכרת סימפטומים דומים, אך גורמים שונים: הגורמים לסוכרת מבוגרים גנטיים (אם מישהו במשפחה חולה סוכרת, עולה הסיכוי לחלות), משקל עודף או תזונה לקויה. הגורמים לסוכרת נעורים פחות ברורים, אך גם עליהם ניתן למנות גורמים גנטיים, ומחסור חמור בוויטמין D.


הסימפטומים המלווים את שני סוגי הסוכרת, כאמור, זהים: צמא ורעב מוגברים, מתן שתן מרובה, עור יבש או מגורה, חולשה כללית וירידה במשקל. סוכרת מבוגרים עלולה לגרום לסיבוכים, עקב פגיעה בכלי דם קטנים, מה שעלול לגרום למחלות לב, לאנמיה, לבעיות ראייה, לשטפי דם במוח ולכאב נוירופטי, כאב עצבי המתאפיין בתחושות צריבה ונימול בעיקר בכפות הרגליים, תופעה שאף זכתה לשם "נוירופטיה סוכרתית".

 

 

עוד בקליניקה: כאב נוירופטי בראי הרפואה המשלימה


סוכרת: חולשה בצ'י הטחול והלבלב


ברפואה הקונבנציונלית מטפלים בסוכרת באמצעות טיפול תרופתי ושינוי בתזונה. ברפואה הסינית האיברים המקושרים למחלה הם הלבלב והטחול, הקשורים למערכת העיכול ולייצור דם בגוף. ברוב המקרים, אצל חולי סוכרת קיימת חולשה בצ'י (אנרגיה) של האיברים האלה, וכן מחסור באנרגיית היין בגוף, בעיקר בכליות (האנרגיה הקרה). בראייה הסינית, חולשה בצ'י הטחול נגרמת אגב דאגנות רבה ומחשבות יתר הגורמים ללחץ ולמתח נפשי. בנוסף, על פי הראייה הסינית תזונה לקויה, המכילה כמות רבה של מזונות מתוקים ושומניים וכן משקאות אלכוהוליים, פוגעת בצ'י הקיבה והטחול. ירידה באנרגיית היין של הכליות עלולה להיגרם כתוצאה מלחץ, חוסר שינה, עבודה מוגזמת או מחלה כרונית.


כיוון שמחלת הסוכרת משליכה על שאר האיברים בגוף, מחלישה את המערכת החיסונית, מעוררת כאב עצבי ואף עלולה לפגוע בכליות, טיפול בדיקור סיני יתמקד גם בשילוש האיברים כליות-טחול-לבלב, וגם בנקודות דיקור להפחתת הסימפטומים הנלווים, ולחיזוק כללי של הגוף ושל המערכת החיסונית.


הטיפול יעיל בשילוב התרופות הקונבנציונליות, וכן בשילוב צמחי מרפא ותזונה מתאימה - המבוססת על דגנים מלאים, אגוזי מלך (לא קלויים), קטניות, ירקות ופירות שאינם עשירים בסוכר, כגון תפוח עץ או אגס. לחיזוק צ'י הטחול מומלץ לאכול דגנים מבושלים כגון קינואה, שיבולת שועל וכוסמת, ירקות עתירי פחמימות כגון דלעת, בטטה, תפוח אדמה, וכן דגים ועוף כמקור לחלבון. מובן שכל מקרה לגופו, ויש להתייעץ עם נטורופת או עם מטפל ברפואה הסינית, כדי שימליץ על תזונה מתאימה לאחר אבחון אישי.


מבחינת צמחי מרפא, יש מספר צמחים המסייעים לחולי סוכרת, ביניהם Astragalus, המסייע להורדת הסוכר בדם ולחיזוק המערכת החיסונית, ו- Morinda Foliformis לאיזון רמת הסוכר בדם (אין לראות באמור משום המלצה כלשהי, ויש להתייעץ עם מטפל מוסמך טרם השימוש בצמחי מרפא).


הומאופתיה: הסוכרת כסימפטום


בנוסף, מומלץ לחולי סוכרת לצרוך תוספי תזונה, ויטמינים ומינרלים, על מנת לשמור על רמה תקינה של כלי הדם בגוף, דוגמת מגנזיום (תורם למניעת התכווצויות שרירים); אבץ ואשלגן (מסייעים ליצירת הורמון האינסולין); ויטמינים E ו- C, בעלי תכונות של נוגדי חמצון המפחיתים את ההתנגדות לאינסולין בסוכרת מסוג 2; ויטמין B, המסייע להקלה בכאבים עצביים וכן תורם לחילוף חומרים תקין.


גם ההומאופתיה מהווה טיפול משלים לסוכרת, ובמיוחד לסימפטומים המלווים אותה. הומאופת מוסמך יאבחן את הגורמים למחלה, לאחר תשאול ואבחון אישי, כגון לחץ ומתח נפשי, תזונה לקויה וכיו"ב, ויתאים רמדיס (תרופות הומאופתיות) לטיפול בשורש הבעיה. ההומאופתיה, בדומה לשיטות משלימות אחרות, מתייחסת לסוכרת כאל סימפטום, שנועד להתריע מפני הבעיה העיקרית שממנה סובל המטופל.


הרפלקסולוגיה היא כלי יעיל להשלמת טיפול בסוכרת, שכן המגע עצמו מפחית כאב, ולחיצה על הנקודות הנכונות המייצגות את איברי הגוף הרלוונטיים, יכולה להטיב את מצבו של החולה. מעבר לכך, פעמים רבות כפות הרגליים סובלות מכאב עצבי אצל חולי סוכרת. "אין אנשים כאנשי הסוכרת שזקוקים למגע, בטח בכפות הרגליים," אומרת הרפלקסולוגית פנינה אדמון. "בטיפול רפלקסולוגי בסוכרת, אנו לא רק מטפלים בלבלב, אלא מתייחסים גם לסיבוכים עתידיים, כגון פגיעה בכלי דם, ולסימפטומים המלווים את המחלה, כגון כאב נוירופטי, קושי בריפוי פצעים וכיו"ב."

 

הטיפול, לדבריה, מתבסס על הזרמת דם לכפות הרגליים ולאיברי הגוף, בלחיצה על הנקודות המייצגות אותם בכף הרגל, ופועל להרגעת כללית של המטופל. "אחת הסיבות שגורמות לעליות ולירידות ברמת הסוכר היא מצבי לחץ, סטרס," מזכירה אדמון. "הטיפול הרפלקסולוגי מאזן את מערכת העצבים, ומחבר את האדם לגופו ולצרכי הגוף. אנשים רבים חושבים שאם הם הולכים לרופא ולוקחים תרופה, פה נגמרת האחריות שלהם, אבל זה לא נכון. התרופה חשובה מאוד, אבל יש לנו אחריות לשמור על הגוף ולחזקו על ידי תזונה נכונה, ספורט וכיו"ב, ולהמשיך לשמור על איזון גם כשיש מחלה."


לסיכום, שיטות שונות של הרפואה המשלימה יעילות להשלמת הטיפול הקונבנציונלי בסוכרת, להפחתת הסימפטומים הנלווים ולהשריית רוגע, החשובה מאוד בזמן המחלה. הימנעות ממצבי לחץ ופעילות גופנית סדירה, המסייעת לשמירה על רמות הסוכר והכולסטרול בגוף, וכן לשמירה על המשקל ועל מצב הרוח, ישלימו את הטיפול ויעניקו לחולה תחושת אחריות ושליטה על גופו.


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "הדרכים המשלימות להתמודדות עם סוכרת"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  יש פתרון לסוכרת גם בסו ג'וק ב- 12 מפגשים בלבד
  04/02/2015
  hrtfhgfhgf לשיטת ה - סו ג'וק יש פתרון מקיף למחלת הסוכרת באיזון הגוף בהפחתת מדדי הסוכר באופן משמעותי.
  בשיטה זו מטפלים במגוון שיטות על מנת שהגוף לא יתרגל לקבל את מנת הסוכר היומית שלו ממקור אחד ויגרום לגוף לייצ...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  יש פתרון לסוכרת גם בסו ג'וק ב- 12 מפגשים בלבד
  04/02/2015
  לשיטת ה - סו ג'וק יש פתרון מקיף למחלת הסוכרת באיזון הגוף בהפחתת מדדי הסוכר באופן משמעותי.
  בשיטה זו מטפלים במגוון שיטות על מנת שהגוף לא יתרגל לקבל את מנת הסוכר היומית שלו ממקור אחד ויגרום לגוף לייצ...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"