קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
6920
0
 


שיטת פלדנקרייז: ללמוד את הגוף

דורית דינור
25/05/2014

הפעלת כוח רב מדי בתנועות יום יומיות או שימוש לא נכון בגופנו, עלולים לגרום נזקים פיזיים שלהם גם השלכות נפשיות. דורית דינור, מורה מוסמכת בשיטת פלדנקרייז, מסבירה למי מתאימה השיטה, באילו מקרים היא מסייעת במיוחד, ואיך טיפול נכון ישפר את אכות חייכם - מנשימה טובה יותר ועד היחס לעצמכם ולסביבה

 
למרות התדמית שיצאה לשיטת פלדנקרייז, כמשרתת בעיקר את הגיל השלישי, היא יעילה מאוד גם לילדים (צילום: Shutterstock)

 

לאופן שבו אנו הולכים, יושבים, זזים ומתנהלים יש השלכה לא רק על הממד הפיזי שלנו ועל איך שאנחנו נראים כלפי חוץ, אלא גם על הממד הרגשי והנפשי. כולנו מבצעים ביום עשרות פעולות המערבות את הגוף, אך רובנו עושים זאת בצורה אוטומטית, מבלי לתת על כך את הדעת. יש אמנם אנשים המודעים יותר לגופם, דוגמת ספורטאים, אשר מטבע עיסוקם ערים לתנועותיהם יותר מאנשים שעיקר עבודתם מתבצעת בישיבה מול המחשב. אבל גם הם עלולים לעתים להפעיל את הגוף בצורה לא יעילה, למשל על ידי שימוש בכוח רב מדי, דבר שבא לידי ביטוי בפציעות ספורט.

מתברר שלמודעות לגופנו ולאופן שבו אנו מזיזים אותו השפעה מכרעת על אכות חיינו, לא פחות. "כולנו משתמשים בגוף, והיום ידוע שאנשים מנצלים חלק קטן מאוד מהיכולת הגופנית והשכלית שלהם, לעומת המשאבים העומדים לרשותם," אומרת דורית דינור, מורה מוסמכת בשיטת פלדנקרייז. "שיטת פלדנקרייז מאפשרת לכל אדם ללמוד את עצמו, להבין דברים לגבי האופן שבו הוא מזיז את גופו. והרי הכלי הכי חזק שיש לנו בחיים הוא עצמנו, כמובן מדובר על המוח שלנו וכל מה שמחובר אליו - נפש, מודעות וכיו"ב".

לאופן שבו אנו מניעים את גופנו יש השפעה גם על הפן הנפשי, ומכאן שחשיבות הלמידה והמודעות לתהליך התנועה רבה. "הידיעה איך להשתמש בגוף שלי תשפיע על האופן בו אני אתייחס לעצמי ולסביבתי," מסבירה דינור. "האם אני מסתכלת על הגוף שלי כמשהו חביב ואהוב, האם אני מתייחסת לעצמי ברוך ובעדינות, או שהיחס לגופי ולעצמי הוא כאל משהו שנוא, יחס אגרסיבי וקשה? בהתאם לכך יהיה גם היחס שלי לסביבה."

בשיטת פלדנקרייז, אותה ניתן לתרגל בשיעורים קבוצתיים או בשיעורים אישיים, נלמדות למעשה אפשרויות נוספות לתנועת הגוף, כך שכל תנועה ניתן לבצע ברכות או בגסות, עם או בלי הפעלת כוח. בתהליך למידה המטופל מבין כי האופן שבו הפעיל את גופו עד כה אינו בבחינת ברירת מחדל - יש אופציות נוספות. "זה תהליך שלוקח זמן, אין פתרונות בזק," מבהירה דינור. "זה כמו ללמוד נהיגה: בהתחלה לא כל כך יודעים איך להשתמש ברכב, וככל שמשתמשים יותר, השימוש הופך משוכלל ויעיל יותר. אצל ילדים אפשר לראות פעמים רבות שימוש בהרבה כוח, כי הם לא יודעים שאפשר לנוע  אחרת.

מטפלים בשיטת פלדנקרייז מציגים מגוון צורות התנהגות, תנועה ויחס לגוף. כאשר אדם נחשף בשיעורים לאפשרויות תנועה נוספות, באפשרותו לסגל לעצמו תפיסה חדשה כלפי תנועותיו הגופניות ויכולותיו המנטליות. 


טיפול יעיל לתינוקות עם בעיות התפתחותיות

אנשים מגיעים לטיפול פלדנקרייז כאשר הם סובלים מכאב מסוים בגוף, אך דינור ממליצה על השיטה גם למי שאינם סובלים מכאבים, כדרך של התבוננות בגוף ולמידתו. "השיטה מתאימה לכולם: צעירים ומבוגרים, בריאים וחולים," היא אומרת. "שיטת פלדנקרייז לא מרפאת מחלות, אלא עוזרת לאנשים לשפר את התפקוד שלהם. כשאדם מתנהל בצורה יעילה יותר מבחינה גופנית, זה משפיע לא רק על מערכת השלד אלא על כל המערכות האחרות: מערכת הנשימה, מערכת העצבים והמוח." כדוגמה לכך היא מציינת אנשים שמגיעים עם כאבי גב, למשל, ומדווחים אחרי השיעורים שגם השינה שלהם השתפרה. "הרבה אנשים מפעילים מאמץ גדול במקומות שלא צריך, והם אפילו לא יודעים שהם מתאמצים", ממשיכה דינור. "זה בא לידי ביטוי במתח שרירים ובמתח נפשי. לאנשים כאלה קשה להירדם בלילה, ובשיטת פלדנקרייז הם לומדים תרגילים של תנועה עדינה מאוד, שיכולים לעזור להם להוריד את המתח. וכשהמתח יורד, השינה מגיעה."

למרות התדמית שיצאה לשיטה, כמשרתת בעיקר את הגיל השלישי, דינור מספרת כי היא יעילה מאוד כבר לתינוקות. "את אוכלוסיית התינוקות אני מחלקת לשתי קבוצות," אומרת דינור. "הקבוצה הראשונה היא תינוקות שמתפתחים כראוי. במקרים כאלה ההורים מגיעים עם התינוק כי הם סקרנים לדעת איך התינוק מתנועע, הם באים כדי ללמוד ולהבין על ידי התבוננות בתינוק איך הוא זז, ועל ידי כך מגיעים לתובנות ומקבלים חיזוקים להתפתחותו התקינה. מעבר לכך, דרך הפלדנקרייז ההורים לומדים אפשרויות נוספות למגע בתינוק."

הקבוצה השנייה היא תינוקות הסובלים מבעיה התפתחותית. "יש תינוקות הפגועים מכל מיני סיבות: נולדים עם מומים, יש להם בעיות עצביות וכיו"ב, וההתפתחות שלהם מתעכבת," מסבירה דינור. "במקרה כזה יש מקום להתערב. בפלדנקרייז אנו מאמינים שהעבודה נעשית לא רק על הגוף אלא גם על המוח, ובגלל שהמגע בשיטה הוא ייחודי, כי הוא לא רק נעים כמו ליטוף אלא מגע שמגיע עד השלד, הוא מעביר כוח לתינוק." דרך המגע הייחודי של השיטה, התינוק לומד לעשות פעולות שלבד אינו מצליח לעשות בצורה אוטומטית. "יש לטיפול פלדנקרייז הצלחה רבה על תינוקות עם בעיות התפתחות," אומרת דינור. "במקרים של תינוקות בעלי שיתוק מוחין רואים שיפור של ממש, כמו תינוקות שהגיעו אלינו כשהם לא זוחלים והתחילו לזחול, ובהשפעת הטיפול הם גם בוכים פחות."

"ילדים עם בעיות קשב וריכוז לומדים להירגע בתוך הגוף"

הטיפול בשיטת פלדנקרייז יעיל מאוד גם לבעיות קשב וריכוז, וגם כאן - דרך טיפול בתנועת הגוף משיגים את התוצאה הרצויה של שקט ורגיעה, התורמים לריכוז. "אחת המחשבות היא שלילדים עם בעיות קשב וריכוז יש רק בעיה של קשב, אבל זה לא נכון," מסבירה דינור, "אלה ילדים שלרוב יש להם גם בעיה פיזית בגוף. וברגע שילד לומד להיות רגוע ושקט בתוך הגוף של עצמו, הבעיה נפתרת." לדבריה, יש ילדים שלא נוח להם בתוך הגוף שלהם, מה שמתבטא באי נוחות לשבת על כיסא או לבצע פעולות אחרות, שעל פניו נראה כי דורשות ריכוז. "לפעמים בעיות כאלה נובעות מכך שעמוד השדרה אינו מחזיק טוב את הרגליים, ולא מבעיית קשב," אומרת דינור. "ילד לא יודע שכואב לו כי הוא לא יודע שאפשר אחרת, הוא לא מכיר דרך אחרת. סף הסבל שלו נמוך יותר, ובגלל שהוא לא יכול לסבול את הכאב מתעוררות בעיות קשב וריכוז וקפיצות ממקום למקום." דינור מוסיפה כי בשיעורי פלדנקרייז הילד לומד דרכים חדשות לתנועת הגוף, מה שמאפשר לו למצוא את התנוחה הנוחה לו כדי להירגע בתוך גופו.

ואיך ההורים מגיבים? מניחים את הריטלין בצד ומתמסרים לטיפול תנועתי? כמו תמיד, יש כאלה ויש כאלה. "לפעמים יש היענות של הורים, ולפעמים ההורים מצפים להוקוס פוקוס, ואין להם סבלנות לקבל את העובדה שמדובר בתהליך. יש גם הורים שמאוד קשה להם לצפות בילד שלהם כשמתעוררות בעיות הקשב, ואז הם מפסיקים את הטיפול," משיבה דינור.

גם בגיל השלישי יש הצלחה רבה לשיפור תפקודי הגוף בעזרת השיטה. "בגיל הזה לאנשים יש יותר פנאי, לפעמים הם רוצים לעסוק בפעילות גופנית, אבל אז הם מגלים להפתעתם שהעיסוק בספורט יותר קשה להם ממה שהיה כשהיו צעירים," אומרת דינור. "כשזה קורה, הם מתייאשים או ממשיכים בכל זאת, ואז מגיעים לפציעות. פלדנקרייז זו דרך מצוינת לחזור ולעסוק ספורט, כל סוג של ספורט, כי הוא גורם לנו להשתמש בגוף שלנו בצורה יעילה יותר. בצורה כזאת הקואורדינציה משתפרת, היציבות גדלה, קל יותר לנשום - כל השימוש בגוף נעשה קל ופשוט יותר. אני סבתא לחמישה נכדים, ואני יכולה לשבת על הרצפה ולשחק אתם, מה שאפילו ההורים שלהם אינם מצליחים,", מספרת דינור בחיוך. "פלדנקרייז זה סוג של תחזוקה לגוף. המחשבה שהגוף שלנו ישרת אותנו לנצח בלי שנתחזק אותו היא פשוט מחשבה לא נכונה", היא מוסיפה. "כמו שאנחנו מקפידים לאכול, להתקלח ולהסתפר, חשוב מאד שנקפיד לתחזק את הגוף."

 

רוצים להתייעץ עם המטפלת דורית דינור, מומחית בשיטת פלדנקרייז? לחצו כאן >>

הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי דורית דינור, מטפלת בשיטת פלדנקרייז.באמצעות השיטה אני עוזרת לאנשים...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"