קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
4996
1
 


סובלים מהפרעות שינה? הרפואה המשלימה יכולה לעזור

מערכת תוכן אתר קליניקה
17/07/2014

הפרעת שינה היא בעיה רווחת הפוגעת באיכות החיים, וכ-30% מהאוכלוסייה סובלים ממנה. פעמים רבות היא מעידה על מגוון בעיות אחרות, עמוקות יותר, שמקורן בנפש. הרפואה המשלימה מציעה דרכים להתמודדות עם הבעיה, מתוך הסתכלות על האדם כמכלול גוף ונפש

 

כ-30% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות שינה תקופתיות, כאשר בין 10%-15% סובלים מהן באופן כרוני. ההפרעות יכולות להתבטא בנדודי שינה (אינסומניה), ביקיצה מוקדמת, בשינה לא רציפה או באירועים אוטומטיים המתרחשים בזמן השינה.

פעמים רבות ההפרעות מעידות על תופעות רחבות יותר, שמקורן בבעיות נפשיות. כך או כך, מדובר בגורם הפוגע באכות החיים, שכן שינה טובה מטעינה את הגוף, חשובה לתפקודן התקין של מערכת החיסון ומערכת העצבים, וחיונית לשמירה על תפקוד כללי.


הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפול תרופתי להפרעה, אך לרפואה המשלימה, המתייחסת לאדם כאל מכלול גוף ונפש, יש דרכים טבעיות לטיפול מקיף בשורש הבעיה.

 

את הגורמים המדויקים לנדודי השינה מאתרים על ידי תשאול ואבחון מקיפים, שמתבצעים על ידי המטפל המוסמך, ודרך כפות הרגליים מוצאים את ההקשר בשאר הגוף. "באזורים שונים של כף הרגל הצבע והמרקם יהיו שונים" מעיד הרפלקסולוג שמואל זיידל "צורת כף הרגל או הטמפרטורה שלה מלמדות גם הן הרבה על האדם. הרפלקסולוג, דרך התבוננות בכף הרגל ואבחון מקיף, מסיק את המסקנות ואז מתאים את הטיפול הנכון כדי לעודד את הגוף לחזור למצב של מנוחה ורגיעה".

"נדודי שינה הם פעמים רבות תוצאה של מחשבות יתר בלילה," אומר זיידל. "במקרים שכאלה כדאי לטפל באדם בשעות המאוחרות יותר של היום, ובכך להכין אותו לשינה, כי לאחר טיפול רפלקסולוגי לרוב מדווחים המטופלים על רצון לישון".
בדומה לרפלקסולוגיה, גם לטיפול שיאצו ולשאר טיפולי מגע (עיסוי, טווינה וכיו"ב) יש השפעה מטיבה על השינה: הם תורמים להירגעות העומס הנפשי ולהפחתתו. פעמים רבות מהווה העומס הרגשי את אחד הגורמים להפרעות שינה.

 

דיקור הנקודה שבין הגבות לעידוד רגיעה

דיקור סיני מסייע אף הוא להקלה בשינה. על סמך ההיסטוריה הרפואית של המטופל ואבחון מעמיק, מתקבלת תמונת מצב עדכנית, שלפיה מותאם הטיפול באופן ספציפי לאדם. פעמים רבות בעקבות הדיקור, כפי שמתרחש גם בשיטות טיפול נוספות, נעלמות תופעות אחרות אשר לא בהכרח קשורות לבעיות השינה.  

על פי הרפואה הסינית, בעיות שינה עלולות לנבוע מחוסר איזון בין יין ליאנג, חוסר איזון בלב או חסימה בצ'י הכבד, והדיקור לרוב יפעל על הנקודות הפזורות על פני המרדיאנים המייצגות אזורים אלה.

 

על אף שהטיפול מותאם באופן אישי ושונה ממטופל למטופל, גם אם מדובר בשני אנשים הסובלים מאותה הפרעה, קיימות נקודות מסוימות שנפוצות לדיקור בבעיות שינה: נקודה שבשורש כף היד, שמסייעת להרגעת הלב והרוח; הנקודה שבין הגבות המעודדת רגיעה; והנקודה בחיבור שבין העורף לראש, המסייעת לשינה שקטה.

 

שילוב צמחי מרפא בעלי השפעה מרגיעה ותזונה נכונה יגביר את אפקט הדיקור. כדאי לדעת שאכילה בשעת לילה מאוחרת אינה מטיבה עם המנוחה, שכן מערכת העיכול נחלשת בשעות המאוחרות, ואכילה עלולה לעורר נפיחויות והצטברות גזים במערכת העיכול, דבר שבאופן טבעי מקשה על השינה.

 

גם ההומאופתיה מציעה תרופות טבעיות להתמודדות עם בעיות שינה. על פי העיקרון המנחה של ההומאופתיה, "ריפוי בעזרת דומה", תינתן לאדם הסובל מבעיות שינה תרופה טבעית (רמדי), המכילה דווקא מרכיב טבעי מעורר, במינון נמוך. אותו מרכיב אמור לעודד את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף, בהתאמה אישית למטופל ולאחר אבחון מקיף, בהתבסס על מכלול הסימפטומים שמהם הוא סובל. "בעיות שינה מעידות בדרך כלל על בעיה עמוקה שמהווה חלק מתמונה כוללת יותר, ולכן הטיפול יהיה ברמה מקיפה ועמוקה ולא רק לעזרה ראשונית", מחדדת ההומאופתית יפעת פליישון.

גם טיפולי פלדנקרייז תורמים באופן עקיף לשיפור השינה. על פי רוב, אנשים מגיעים לטיפול עקב כאבי גב ופרקים, אך כיוון שהשיטה עובדת על כל המערכות בגוף ומלמדת את המטופל לשים לב לגופו ולתנועותיו, מדובר בהרבה מעבר לשיעורי תנועה. "פעמים רבות אנשים מדווחים לאחר השיעורים שהם ישנים טוב יותר בלילה, למרות שהגיעו לטפל בבעיה אחרת", מספרת דורית דינור, מורה מוסמכת בשיטה. "זה משום שהגוף הוא מכלול, וכל המערכות בגוף מרכיבות אותה ישות אחת".

 

(צילום: Shuttestock)

 

סובל מהפרעות שינה? חפש מטפלים בשיטות הרפואה המשלימה המוסמכת   >>

 

 

       להשלים את מה שחסר

          אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "הפרעות שינה"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  טיפול רפלקסולוגיה ושינוי תזונתי
  אסף בכר
  01/02/2014
  hrtfhgfhgf תקופה מאוד ארוכה סבלתי מבעיות שינה. פניתי אל רפלקסולוג ועברתי סדרת טיפולים שבמהלך הטיפולים התחלתי להירדם טוב יותר בלילות כי פשוט הייתי רגוע יותר
  שילבתי גם שינוי תזונתי וכיום אני ישן לילות שלמים לל...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  טיפול רפלקסולוגיה ושינוי תזונתי
  01/02/2014
  תקופה מאוד ארוכה סבלתי מבעיות שינה. פניתי אל רפלקסולוג ועברתי סדרת טיפולים שבמהלך הטיפולים התחלתי להירדם טוב יותר בלילות כי פשוט הייתי רגוע יותר
  שילבתי גם שינוי תזונתי וכיום אני ישן לילות שלמים לל...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"