קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
4682
0
 


פריון והיריון - שיטות סיוע בראי הרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
20/08/2013

‏זוגות הסובלים מאי פריון ועוברים טיפולי פוריות ניצבים לפני תקופה לא קלה המלווה, ‏‏מעבר לחששות ולקושי, גם בלא מעט כאבים. שילוב הטיפול הקונבנציונלי באחת או יותר‏ משיטות הרפואה המשלימה, הוכח כתורם לסיכויי ההצלחה להיכנס להיריון, וכן לשקט ‏‏ולרגיעה המהווים סביבה נוחה יותר לקליטת העובר. מדיקור ועד הומאופתיה, המומחים מדברים

הרצון להפוך להורים עלול להיות מתסכל‏ עבור זוגות רבים, כאשר אחד מבני הזוג, או שניהם, סובלים מאי פריון.‏‏ בעולם הרפואי‏‏ אי פריון מוגדר‏ ‏כ‏‏חוסר הצלחה להיכנס להיריון לאחר שנה של‏ קיום יחסי מין סדירים‏ ללא אמצעי מניעה.   

 

הסיבות לכך י‏‏כולות לנבוע מבעיות אצל הגבר (‏הקשורות בייצור זרע), אצל האישה (דוגמת בעיות בחצוצרה ובצוואר הרחם), או אצל‏‏ שניהם.

 

ב‏‏כ-‏15% מהמקרים אין הסבר רפואי לבעיה‏,‏ אבל הרפואה הקונבנציו‏‏נלית מתמודדת‏‏ בצורה דומה עם מכלול בעיות הפוריות, ו‏מצי‏עה טיפולים אחידים הכ‏‏וללים זריקות הורמונים, הזרעות‏ או הפריות.

 

עוד בקליניקה:

הדרך להיריון וללידה קלה בעזרת שיטת פאולה>>

מפסיקים לעשן בעזרת הרפואה המשלימה>>

הרפואה הסינית מטפלת בדלקות בדרכי השתן>> 

דיקור סיני‏‏: מעלה את ‏הצלחת טיפולי הפריה ב-45% ומומלץ 
בשילוב עם תזונה נכונה (צילום: Shutterstock)

 

גם לרפואה המשלימה יש מה לתרום בנושא, וכתוצאה, יותר ויותר‏ ‏זוגות פונים לסוגי הטיפול השונים‏.‏ בניגוד לרפואה המערבית, הטיפולים מותאמים באופן אישי ‏‏לכל מטופ‏ל ‏‏ומטופלת, ומתייחסים ל‏‏קשר ההדוק שבין ‏‏גוף לנפש - קשר בעל חשיבות רבה ‏במיוחד במקרים שבהם לא נמצא מקור הבעיה.

 

 

רפלקסולוגיה: מגביר‏‏ה את השפעת התרופות הקונבנציונליות

 

 

שמואל זיידל, מפתח שיטת ה‏‏רפלקסולוגיה ‏‏הקואורדינטיבית ומנהל בית הספר בשיטה, טוען ‏‏כי קיימת שכיחות גבוהה מאוד של נשים שפונות לרפ‏‏לקסולוגיה עקב בעיות פוריות,‏ וההיענות מצדן ‏‏גוברת משנה לשנה.

 

"אולי זה בגלל לחצים שהנשים חוות, אולי בגלל דחיית הנישואים לגיל מאוחר והזדקנות הביציות, כך או כך הנשים באות לטיפולי רפלקסולוגיה לצד טיפולי הפריה‏ ‏או הזרעה - זו רפואה משולבת שהול‏‏כת טוב מאוד יחד," אומר זיידל. "הטיפול הרפלקסולוגי‏‏ מגביר את השפעת התרופות הקונבנציונליות על הגוף, ועל כן י‏‏ש אידיאל ברפואה המשולבת,‏ ‏למרות ש‏‏זה לא כל כך מקובל, ופחות עושים זאת בבתי חולים".

 

הטיפול, טוען זיידל,‏‏ תורם‏‏ מ‏‏צד אחד‏ ‏להרגעה,‏‏ ומהצד האחר ‏‏מעודד את התהליכים ה‏‏פנימיים בגוף, בכל הקשור ‏‏בטיפולי הפוריות. "גוף האישה מנצל טוב מאוד את טיפולי הפוריות, ויש חשיבות רבה לטיפולים בזמן הווסת," מסביר זיידל. "יש טיפול מסוג מסוים בזמן זה, שגורם לכך שהגוף‏ ‏מנצל את תהליך הניקוי הטבעי, תהליך שלו תורמת הווסת. סוג טיפול אחר מתבצע בין זמן הו‏‏וסת‏‏ לביוץ, ובו המטרה היא לגרום לשגשוג הרחם ולהתפתחות זקיקים, ובזמן הביוץ יש טיפול‏ ‏שמטרתו להכין את הגוף לקבלת העובר ולכניסה להיריון."

 

זיידל ממליץ גם על טיפולים בזמן ההיריון‏‏, שמטרתם לשמור על העובר ועל היריון תקין. "הסיפור אינו רק איפה ‏‏לוחצים ‏‏בכף הרגל ועל אלו איברים בגוף פועלים, אלא גם איך מטפלים: עצמת הלחץ, הקצב, הכיוונים והצירופים של הלחיצות, שמעצימים כל טיפול."

‏דיקור: מגביר את הצלחת טיפולי ההפריה


‏גם ‏‏לרפואה הסינית‏‏ יש מה להציע בתחום הפוריות והה‏‏י‏‏ריון. "‏‏טיפול‏‏ בדיקור סיני‏‏ מעלה את ‏הצלחת טיפולי הפריה ב-45%," מבהירה הדוק' רויטל שבי , רופאה מומחית ברפואה ‏‏סינית. "הדיקור יעיל לטיפול ‏‏באופן‏‏ כללי בבעיות גניקולוגיה, ו‏‏גם לטיפול‏‏ בבעיות של גברים‏ שבהן הרפואה המערבית לא כל כך מטפלת, כמו למשל השבחת הזרע. טיפלתי במקרה שבו ‏‏הגבר לא הצליח לייצ‏‏ר מספיק זרע לטיפולי ההפריה של אשתו, ואחרי חודשיים של דיקור - ‏היא נכנסה להיריון כתוצאה מהפרייה, ונולדו להם תאומים".‏‏

 

שבי מסבירה, כי כל אישה מטופלת בהתאם לבעיה הספציפית שלה. "יש נשים שהרירית שלהן אינה עבה מספיק, יש‏‏ טיפולים ספציפיים‏‏ לרחם, בדיקור אנחנו למעשה מעניקים לגוף כלים לתקן את עצמו," היא אומרת. חשוב לזכור, כי ‏‏גם לאחר ‏‏כניסת האישה להיריון‏‏, עדיין קיים סיכוי של ‏50% להפלה. ברפואה הסינית קיימים צמחי מרפא למניעת הפלות ‏‏ולחיזוק ‏‏הרחם‏,‏ המעל‏‏ים ‏‏את רמת הצ'י (האנרגיה) ש‏‏בגוף‏‏, תורמ‏‏ים‏‏ להעלאת‏‏ רמת ההורמונים ‏‏ו‏‏מחזק‏‏ים את הכליות.‏


‏תזונה: להפחית בסוכר, להעדיף בשר אורגני‏

 

‏את הטיפול בדיקור ובצמחי מרפא כדאי לשלב עם‏‏ תזונה נכונה‏.‏ מחקרים מוכיחים, כי לתזונה יש השפעה לא מבוטלת על היכולת להרות. כך‏‏, במחקר שבוצע על ידי‏‏ אוניברסיטת‏‏ הרווארד, ‏‏נמצא ‏‏כי ‏20%-30%‏ מכלל הנשים ה‏‏חוות קשיים בכניסה ‏‏להיריון, ‏‏יכולות‏‏ לעשות‏‏ זאת דרך שינוי בתזונה בלבד‏. ומה בתפריט? כדאי להעדיף בשר אורגני על פני בשר שעלול ‏לכלול הורמונים, ‏‏להעדיף פחמימות מורכבות על פני פחמימות פשוטות,‏‏ חלבון צמחי (דוגמת ‏‏אגוזים וקטניות) על פני חלבון מן החי, ולהפחית בסוכר ובעמילנים.‏

 

‏הומאופתיה: גם‏ ‏לפריון וגם לשמירה על הה‏‏י‏‏ריון‏

 

‏גם ה‏‏הומאופתיה ‏‏מציעה דרכים לסיוע ב‏‏בעיות ‏‏פריון נשי ובבעיות גניקולוגיות בכלל, ובעיקר‏‏ מתמודדת בהצלחה עם התסמונת הקדם וסתית ועם בעיות הורמונליות (כגון בעיות ‏‏בבלוטת התריס).‏ ‏"יש תרופות הומאופתיות שנותנים במצב של בעיות פריון, אבל ה‏‏בעיה‏‏ היא שרוב הנשים נדחפות להורמונים ולטיפולים הורמונליים," אומרת ההומאופתית יפעת‏ ‏פליישון. "יש פחות היענות לטיפול הומאופתי בבעיות פריון וחבל, כי הרבה נשים שסובלות מאי פריון באות אליי עם בעיות אחרות, ואני מסייעת להן גם בבעיה הזו." גם לאחר קליטת‏‏ העובר, בתקופת ההיריון, מסייעת ההומאופתיה. על ידי תשאול האישה ההרה,‏‏ ההומאופת ‏‏מתאים רמדי (תרופה הומאופתית) לאם לעתיד, שמטרתה לחזק את גוף האם והעובר.

 

‏פלדנקרייז, שיטת פאולה ואלכסנדר: הקלה בחודשי ההיריון והכנה ללידה

‏ברפואה המשלי‏‏מה קיימות ‏‏מספר ‏‏שיטות המבוססות על פעילות גופנית, שעשויות להביא ‏‏לשיפור ניכר בעומס הגופני ובלחץ על הגב, שממנו סובלות נשים הרות רבות. ‏‏כזו היא למשל‏ ‏שיטת פלדנקרייז‏‏. "בטיפול בשיטת פלדנקרייז עוברים תהליך של התבוננות והבנה של‏ ‏תנועות הגוף, ולומדים אפשרויות חדשות לתזוז‏‏ת הגוף והאיברים," אומרת דורית דינור,‏ מורה מוסמכת בשיטת פלדנקרייז. "אצל נשים בהיריון מתרחש שינוי בצורת הגוף, כל‏ ‏מרכז הכובד משתנה, והטיפול בשיטת פלדנקרייז יכול לסייע להן ‏‏מאוד לשפר את היציבה‏‏ ולהקל על העומס. בשיעורים הן לומדות דרכים נוספות לעמידה וליציבה, ואי‏‏ך לחלק את‏ ‏המשקל החדש של הגוף בצורה היעילה ביותר."


‏שיטה נוספת היא שיטת פאולה‏‏, העובדת על התעמלות השרירים הטבעתיים,‏‏ והיא ‏‏יע‏‏ילה ‏‏לנשים הרות כהכנה ללידה. את השיטה ניתן לתרגל החל מהחודש הרביעי להיריון באמצעות מטפל‏ ‏מוסמך, והיא תקל על היולדת בזמן הלידה בשליטה על הסוגרים ובהתכווצות הרחם, ובכך תתרום‏‏ לזירוז הלידה (דרך הפעלת שרירי רצפת האגן, או שרירים טבעתיים רחוקים דוגמת השפתיים או סביב העיניים).

 

השימוש בשיטת פאולה בלי‏‏דה ‏‏גורם‏ ‏להשתתפות אקטיבית‏‏ של ‏‏היולדת‏ ‏ולשליט‏‏ת‏‏ה בתהליך‏‏, תוך מודעות‏ ‏ל‏‏הפעלת לחץ ‏‏במידה הנכונה. ‏‏מעבר לכך, השיטה‏ מסייעת להרפייה ולנשימה נכונה,‏ עניין ‏‏ש‏‏נחוץ ‏‏מאוד לנשים בשעת הלידה, ותורמת גם ‏‏להתמודדות עם תופעות לא נעימות שעלולות להתרחש לאחר הלידה, כגון צניחת רחם.‏


‏גם‏‏ שיטת אלכסנדר‏‏ מתאימה ‏‏מאוד‏‏ לנשים ‏‏הרות,‏‏ ומלמדת אותן י‏‏ציבה נכונה, תוך חלוקה ‏‏שווה של משקל ‏‏גופן‏‏ החדש באופן מאוזן. השיטה יעילה ‏‏גם להכנת נשים הרות לקראת ‏‏הלידה‏‏, שכן היא מציידת אותן בכלים להרפייה, הנחוצות מאד בחדר הלידה, שם הנטי‏‏י‏‏ה‏‏ הטבעית היא כיווץ.‏

 

‏לסיכום,‏‏ נראה כי ה‏‏ט‏‏יפול המנצח במקרים של אי פריון הוא‏‏ שילוב של‏‏ הרפואה המערבית לצד ‏‏טיפולי הרפואה המשלימה. ‏‏מעבר להעלאת הסיכויים לכניסה להיריון,‏ הטיפולים הלא ‏‏קונבנציונליים תורמים להפחתת המתח הנפשי המצטבר בעקבות ה‏‏טיפולים ההורמונליים ‏‏המתמשכים. ורגיעה, ‏‏זה לא סוד,‏ נחוצה מאוד‏ ‏על מנת‏ להצליח בתהליך‏.

 

       להשלים את מה שחסר

          אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול בנושא "פריון והיריון בראי הרפואה המשלימה"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"