קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
26823
1
 


סגולות הריפוי של ארבעת המינים | רפואה סינית

רויטל שבי
13/10/2019

ארבעת המינים הם מסימניו המובהקים של חג הסוכות. בדת יש להם סימבוליות חשובה ולקנייה ובחירה שלהם יש כללים מדויקים. ברפואה ככלל וברפואה המשלימה בפרט, מוצאים בכל אחד מהמינים סגולות ריפוי ומניעת מחלות. רויטל שבי, מומחית ברופאה סינית מרכזת עבורכם את כל הסגולות הרפואיות שלהם

לכל אחד מארבעת המינים תכונות מיוחדת המאופיינות לו, כאשר יחדיו הם מסמלים את עם ישראל. מעבר לסמלם הרוחנית בחג הסוכות, נושאים ארבעת המינים סגולות רפואיות רבות על פי הרפואה הסינית.

ברפואה הסינית דואגים ליצור הרמוניה ואיזון בין הטעמים. כל ארוחה סינית תלווה בכל הטעמים, כאשר תמיד טעם אחד יהיה דומיננטי יותר. כך גם בשילוב ארבעת המינים בפורמולות שונות. חלק יהיו הדומיננטיים וחלק יהוו את הבסיס לפורמולות רבות.

 

אתרוג (Fo shou) - להרגעת הקיבה

 

מקור גידולו של האתרוג הוא אמנם בסין, אך דווקא מבחינת ההתייחסות שלו ברפואה הסינית הוא הכי פחות חשוב.

בעבר ייחסו לו שימושים רבים, ביניהם: חיטוי פנים הפה, הרחקת חרקים, הגברת כוח הגברא, טיפול בבעיות של כליות וכאבי אוזניים.


טעמו של האתרוג הוא מר וחריף - טעמים שנכנסים לכבד ומנקים אותו. בשימוש בו נשלב טעמים מתקתקים יותר (ביחס נמוך, כדי לא לפגוע מדי בסגולות הטבעיות שלו), על מנת לווסת את הטעם הסופי.


הדס: משמש לניקוי רעלים ולטיפול במיגרנות
(צילום:Shutterstock)

 האתרוג מסייע לטיפול באיברים שונים, כגון: ריאות, טחול, כיבה וכבד. הוא שייך לקטגוריית ה- Regulate qi, אשר מניע את חסימת הצ'י.


השימוש בו ייעשה לטובת הורדת כאב, הרגעת הכבד, כאבים באזור הצלעות, כאבים כתוצאה מלחץ, בעיות בעיכול, אם יש בעיה של קיבה עצבנית, בין אם ממקור פסיכולוגי או תזונה לא טובה, הוא יסייע בהרגעת הקיבה. בנוסף, הוא יעיל גם להוצאת ליחה מהריאות, קוצר נשימה ואסטמה והורדת חום.

 

משתמשים באתרוג כחלק מפורמולה, כאשר לדוגמא, במקרה שיש צורך להרגיע את הכבד, הצמחים הבסיסיים שנוספים לו ותורמים בתהליך הנעת הצ'י, הם -Bai shao yao  ,Chen pi , Dang gui.

 

לולב (Da zao) - לבניית הדם


לולב הוא ליבו של עץ הדקל, הלא הוא התמר. הפרי המתוק ידוע בקרב חובבי הספורט כנשנוש אנרגיה, בעקבות ריכוז הסוכר הגבוה המצוי בו. בעבר היה ידוע כתורם לאון הגברי וכפתרון לבעיות בדרכי העיכול, מחלות לב, מחלות מין ובעיות אכילה.


לעומתו, התמר הסיני, קטן יותר ונפוץ מאוד בעולם המערבי בשם – Jujubae, אך בדומה לו, משפיע על האיזון האנרגטי בגוף ותורם מאוד לחיזוק המערכת החיסונית. כיום בנוסף לחנויות טבע שונות, אפשר אפילו למצוא אותו בסופרמרקטים הרגילים.


ברפואה הסינית משתמשים בו הרבה, כמעט בכל תערובת צמחים, כיוון שהוא נכלל בקטגוריה הנקראת – Harmonizing. כדי שהצמחים בפורמולה ישמרו על הייחוד שלהם, אנו זקוקים לצמח שייצור הרמוניה ביניהם. הטעם המתקתק שלו תורם גם לעיכול טוב יותר של התערובת כולה. דומה לו בתכונותיו הוא ה- Chen guang - ג'ינג'ר.


הלולב (התמר הסיני) נחשב כצמח שמגביר את הצ'י, האנרגיה, אבל הוא מאוד עדין, לכן תפקידו הוא סיוע לטעם ולא כמרכיב העיקרי. הוא מסייע בפעולות מערכת העיכול ופעולות בקיבה ובטחול. תכונה נוספת שלו היא בתרומתו לבניית דם.


בנוסף, הוא ידוע גם כמרגיע כללי של המערכות בגוף ולעיתים ניתן לאנשים הנמצאים במצבי סטרס והיסטריה. התערובת הנרקחת על בסיסו, יכולה לעיתים אף להחליף תרופות פסיכוטיות.


ישנם מספר צמחים איתם ניתן לערבב את הלולב, המשמשים כבסיס לפורמולות בהם נעשה בו שימוש, כגון:  Bai zhu - צמח חזק יותר מבחינת הנעת הצ'י;  Ren chen (ג'ינסנג – Ginseng) הידוע בסגולותיו כמחזק אנרגטי בגוף;  Huang qin(Astragalus)– שכיח בתערובות כלליות לחיזוק המערכת החיסונית.

 


 

הדס (Myrtus) - לניקוי רעלים מהטחון


להדס אין טעם, אך יש לו ריח ובעבר הפיקו ממנו מיני קטורות. אך בנוסף לניחוחות הארומתיים, היה ידוע כפתרון לבעיות שיניים וחניכיים, פצעים פתוחים וכוויות, כאבי אוזניים, בעיות נשימה, שיעול ובעיות במערכת העיכול.

 

ברפואה הסינית הוא פחות מוכר, אך נחשב כמסייע להנעת חסימות צ'י ומשתמשים בו בעיקר לניקוי רעלים מהכבד, מהטחול ומהקיבה, כאבי ראש ומיגרנות וכן לסילוק לחות וחום.


צמחים שעושים בהם שימוש בשילוב עם ההדס הם ה- cao Long dan ו- Huang qin.

 

ערבה (Li gen bai pi) - לחיזוק המערכת החיסונית


הערבה מוכרת ברפואה הסינית כחלק מתורת צמחי המרפא, זמן רב לפני שהמערב החל להכיר את סגולותיה. עושים בה שימוש רב ברפואה הסינית מפאת היכולות הגבוהות שלה בהנעת הצ'י. אספירין מכיל אותה בריכוז גבוה, אך לעומת הפורמולה הטבעית המופקת מהצמח, לאספירין יש תופעות לוואי.

 

הערבה מפעילה את ה - Wei qi – הצ'י המגן או המערכת החיסונית, ולכן יעילה בחיזוק כללי של מערכת זו. תורמת להנעה של הצי' והדם וכך יעילה מאוד בטיפול בכאבים. בנוסף, צריכה שלה גורמת להזעה ובכך להוצאה של רעלים מהגוף.

 

צמח שנפגשנו בו כבר ועובד טוב ביחד עם הערבה הוא ה- Huang qi (אסטרגלוס), כאשר גם בשילוב עם קינמון - Gui zhi, ניתן להגיע לתוצאות טובות.


הדרך המסורתית לצרוך את הצמחים הסיניים היא חליטה. למרות זאת ניתן לערבב אבקה במים או באוכל.  כיום ניתן להשיג גם קפסולות וכדורים בבתי הטבע השונים, המכילים את התערובות.

 

ארבעת המינים כאסופה, אמנם מהווה ליהודים סמל ומסורת של חג הסוכות, אך נראה כי לכל אחד מהם יש סגולות ריפוי חשובות מאוד, ששימוש ושילוב נכון שלהם בתוך תערובות צמחיות, יכול להביא לפתרון של מגוון בעיות רפואיות.
חג שמח.

 

סייעה בהכנת המאמר: ד"ר רויטל שבי, אחראית המחלקה לרפואה סינית בבית החולים שערי צדק.

להתייעצות עם המטפלת, לחצו כאן>>

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  שאלה לגבי הערבה
  יצחק הדרי
  28/11/2019
  hrtfhgfhgf קראתי שלערבה יש סגולות רםואיות. האם היא עוזרת גם לכאבים עצביים ןבמיוחד לכאבים ובעירא כאבי פאנטום ברגל כתוצאה מקטיעת רגל? איך להכין את החליטה אם אני מקלף את הקליפה שח ענף הערבה? מה המינון המומלץ?
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  שאלה לגבי הערבה
  28/11/2019
  קראתי שלערבה יש סגולות רםואיות. האם היא עוזרת גם לכאבים עצביים ןבמיוחד לכאבים ובעירא כאבי פאנטום ברגל כתוצאה מקטיעת רגל? איך להכין את החליטה אם אני מקלף את הקליפה שח ענף הערבה? מה המינון המומלץ?
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
שמי רויטל שבי רופאה לרפואה סינית ודיקור סיני משנת 1998. מטעם מדינת ני...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"