קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
6313
1
 


קלקולי קיבה בראי הרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/05/2018

שלשול, הקאות, כאבי בטן, ולעתים גם חום והתייבשות הם התסמינים הבולטים להרעלת מזון. למזון יש נטייה להתקלקל מהר יותר עקב חום ולחות, ולכן יש משנה חשיבות לשמירה על כללי היגיינה ועל טריות המזון. אם תקף אתכם קלקול קיבה, לשיטות השונות של הרפואה המשלימה יש דרכים להקל על התופעה

קלקול קיבה או הרעלת מזון (בלועזית: גסטרואנטריטיס gastroenteritis, דלקת הקיבה והמעיים) היא תופעה לא נעימה כלל, שנגרמת מזיהום במזון או בשתייה, או לחלופין - עקב היגיינה ירודה (כגון שימוש בכלי אוכל לא נקיים). חיידקים רבים עלולים לגרום לדלקת בקיבה ובמעיים, והנפוצים שבהם הם ליסטריה מונציטוגנס, אי-קולי וסלמונלה.

אצל ילדים ופעוטות עד גיל חמש קיימת שכיחות רבה להידבק בווירוס הרוטה שפוגע במערכת העיכול. תקופת דגירת החיידקים נעה בין מספר שעות למספר ימים, והסימפטומים דומים: שלשולים, הקאות, כאבי בטן, בחילות, ובמצבים קשים גם חום והתייבשות, עקב איבוד נוזלים ומלחים בגוף.

חום ולחות מהווים קרקע פוריה לקלקולי קיבה: למוצרי מזון יש נטייה לאבד מטריותם ולהתקלקל במהרה, והחיידקים מתרבים בקצב מהיר יותר. במקרה והתסמינים חמורים ונמשכים למעלה מיומיים, מומלץ לפנות לרופא, שכן לעתים יש צורך בעירוי נוזלים ומלחים לגוף.
במקרה של קלקול קיבה קל, אפשר להיעזר בשיטות הרפואה המשלימה, ובכל מקרה מומלץ לשלבן עם טיפול רפואי קונבנציונלי.

 

רפואה סינית לחיזוק הטחול

הבטן מציקה? גם להומאופתיה יש מה להציע בתחום (צילום: Shutterstock)

 

הרפואה הסינית מטפלת בקלקולי קיבה באמצעות דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימה. על פי התורה הסינית, האיברים המייצגים את מערכת העיכול הם טחול, לבלב, קיבה, מעיים, כבד וכיס מרה. בשונה מהגישה המערבית, לפיה הקיבה אחראית על עיכול המזון, בגישה הסינית הקיבה משמשת ככלי קיבול למזון בלבד, ואילו לחלק הארי של עבודת העיכול אחראי הטחול. חולשה בצ'י (אנרגיה) של הטחול, שעשויה להיגרם כתוצאה מלחץ ומתח נפשי או מתזונה לא מאוזנת הגורמת לשלשולים, על כל תופעות הלוואי המעיקות - בחילות וכאבי בטן המתלווים לכך.

נקודת הדיקור 6P, הממוקמת בסמיכות לשורש כף היד, היא נקודת דיקור ידועה להקלה במצבי בחילות, צרבת, וגם להקלה בהפרעות מערכת העיכול. גם לחיצה ידנית ממושכת על הנקודה למשך דקות ספורות עשויה להקל על הבעיה.

לדיקור אצל מטפל מוסמך מומלץ להוסיף צמחי מרפא, שמותאמים באופן אישי למטופל. קיימים מספר צמחי מרפא היעילים לטיפול בהרעלת מזון, כאשר ברוב המקרים ניתנת למטופל פורמולה המורכבת ממספר צמחים. הפורמולה Kang Ning Wan (המוכרת גם בשם Curing) יעילה לטיפול במצבי קלקול קיבה המלווה בבחילות, בשלשולים, בהקאות ובכאבי בטן, עלייה בחום הגוף או ללא חום גבוה.

גם צמח הקמומיל יעיל להרגעת הקיבה והמעיים, ולכן מסייע במצבים של קלקולי קיבה וכאבי בטן. שורש צמח האנג'ליקה מסייע אף הוא לטיפול בהרעלת מזון המלווה בשלשולים ובהתכווצויות בבטן, וצמח הג'ינג'ר יעיל להעברת בחילות ולהרגעת המעיים ומערכת העיכול. הד"ר רויטל שבי, רופאה מומחית ברפואה סינית, ממליצה על טיפ לשימוש בצמח להרגעת הבטן: מהילת כפית אחת של אבקת ג'ינג'ר בכוס מים רותחים, ושתיית התערובת שלוש פעמים ביום, תסייע להקלה מיידית בכאבי בטן ולהפסקת שלשולים.

שום למלחמה בחיידקים

מבחינת תזונה, כשקיים חשש לקלקול קיבה מומלץ להפחית באופן כללי במזון, ולאכול מזונות יבשים וקלים בלבד, דוגמת צנימים, אורז מבושל ותפוחי אדמה. יש להרבות בשתיית מים עקב איבוד הנוזלים בגוף, ולהימנע ממיצים או ממשקאות מוגזים. יש להימנע ממזון מתובל מדי או ממזון חריף, שמעלה את חום הגוף הנמצא ממילא בעלייה במקרים של הרעלת מזון. חליטות תה כגון נענע או בבונג יסייעו אף הן להרגעת הקיבה ומערכת העיכול.

השום ידוע בסגולותיו המרפאות, וגם במקרים של קלקול קיבה קל עשוי לסייע: אכילת שן שום משמידה את החיידקים, ומתפקדת כאנטיביוטיקה טבעית. גם גרעיני דלעת ואורגנו מתפקדים כמשמידי חיידקים, וצריכתם תסייע במקרים של קלקולי קיבה קלים.

גם להומאופתיה יש מה להציע בתחום, והומאופת מוסמך יתאים רמדיס (תרופות הומאופתיות), המתאימות למצבו של המטופל ולאורח חייו, לאחר אבחון אישי. Arsenicum היא רמדי המתאימה לטיפול בתסמינים של קלקולי קיבה, המלווים בשלשולים, בכאבי בטן, בהקאות ובחולשה כללית. פעמים רבות התופעות הן על רקע נפשי של חרדה קיומית מתמשכת, המלווה בחוסר שקט פנימי. רמדי נוספת היא ,Veratrum, המתאימה לטיפול בקלקולי קיבה המלווים גם בזיעה קרה, בתחושה של קור פנימי, כאשר התמונה הנפשית במקרה זה היא של תחושת דחייה. (אין לראות באמור משום המלצה כלשהי, ובכל מקרה יש להתייעץ עם מטפל מוסמך טרם נטילת רמדיס).

שיאצו, רפלקסולוגיה ועיסוי עשויים לסייע אף הם להקלה על כאבי הבטן, המלווים קלקולי קיבה, ויכולים לשמש כאמצעי משלים לטיפול קונבנציונלי בקלקולי קיבה, או לטיפול ההומאופתי והסיני. מטפל בשיטת השיאצו יפעל ללחיצות בנקודות הנמצאות על פני המרדיאנים (ערוצי האנרגיה) בגוף, המייצגות את האברים המשויכים למערכת העיכול, דוגמת הטחול והכבד, כדי להשיב את האיזון האנרגטי לגוף ולשחרר חסימות.

קריאה נוספת: בעיות במערכת העיכול? נסו שיאצו >>


באופן דומה תפעל הרפלקסולוגיה, בלחיצות על פני הנקודות בכף הרגל המייצגות איברים אלה. עיסוי באזור הבטן, בצירוף שמן מנטה או קמומיל, יסייע להקלה בכאבי הבטן ולהרגעת האזור.

 

 

טיפים להימנעות מקלקולי קיבה

 

• היגיינה - הקפידו לרחוץ היטב את הידיים במים ובסבון לפני הכנת האוכל ולפני האכילה. הקפידו גם על ניקיון נאות של כלי המזון, וכן על ניקיון פירות וירקות;

• שמרו מזון בקירור. הימנעו מהפשרת מזון בטמפרטורת החדר לזמן ממושך;

• הקפידו על תהליך בישול בטמפרטורה גבוהה, על מנת להשמיד חיידקים וטפילים;

• הקפידו לארוז כריכים ביציאה מהבית בניילון נצמד, כדי לשמור על טריותם;

• הימנעו מאכילת מוצרי חלב שאינם מפוסטרים, וכן מומלץ להימנע מאכילת מזון נא;

• הקפידו על בישול ארוך של בשר, דגים, עופות וביצים. בישול לא מספק של מזונות אלה עלול לגרום להדבקות בחיידק הסלמונלה;

• הקפידו לצרוך מוצרי מזון רק עד תאריך התפוגה המופיע על גבי האריזות;

• אם המזון מריח מוזר, נראה שונה מהרגיל או בעל טעם חשוד - הוא כנראה מקולקל. אל תיקחו סיכונים מיותרים;

• הקפידו לשתות הרבה מים, ואל תגזימו במזונות ובמשקאות קרים יתר על המידה (כגון גלידות), כיוון שהם עלולים לפגוע במערכת העיכול.

 


עוד בקליניקה:
מה עוד יכול לעזור לטיפול בכאבי בטן? כנסו למילון צמחי מרפא נפוצים >>

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "טיפול משלים בקלקולי קיבה"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  נקודות מבט נוספות
  12/10/2012
  hrtfhgfhgf - קלקול קיבה- מבטא את כל מה הדברים שאיננו יכולים לעכל בחיים. שאנו מקבלים ידיעה קשה על אסון למשל אנחנו אומרים:"אני לא יכול לעכל זאת". זה ראשית הפגיעה במערכת - בקטריות- שאלה:" ומה עם הוירוסים והבקטריות...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  נקודות מבט נוספות
  12/10/2012
  - קלקול קיבה- מבטא את כל מה הדברים שאיננו יכולים לעכל בחיים. שאנו מקבלים ידיעה קשה על אסון למשל אנחנו אומרים:"אני לא יכול לעכל זאת". זה ראשית הפגיעה במערכת - בקטריות- שאלה:" ומה עם הוירוסים והבקטריות...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"