קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
10965
1
 


מילון צמחי מרפא נפוצים

מערכת תוכן אתר קליניקה
25/05/2014
אלו צמחים מתאימים לשימוש חוץ-גופני ואלו לשימוש פנימי, באלו בעיות הם מטפלים, ומהי ארץ מוצאם? צמחי מרפא תופסים מקום של כבוד ברפואה המשלימה. צוות קליניקה ריכז עבורכם רשימה של כמה צמחים פופולאריים
  

צמחי מרפא תופסים חלק נכבד ברפואה הסינית, לצד דיקור והמלצות לתזונה מאוזנת. בדרך כלל הם ניתנים כפורמולות, בשילוב מספר צמחים, ולרוב מהווים טיפול משלים לדיקור, או לטיפול באחת משיטות הרפואה המשלימה או הקונבנציונלית.

עוד בימי קדם נעשה שימוש בצמחים למטרת ריפוי, ואלה כוללים חלקים שונים של הצמח, כגון עלי הצמח, השורש שלו, הפרחים, הפרי או קליפת השורש. על פי רוב, חלוקת צמחי המרפא הנהוגההיא: צמחים מערביים וצמחים סיניים, אך קיימים גם צמחים מהודו, מתימן ואף מישראל, שבהם נעשה שימוש לצורך טיפול.

קיים מגוון רחב של צמחי מרפא, ורק מטפל מקצועי שהוסמך לכך ברפואה המשלימה רשאי לייעץ לגביהם. להלן רשימת הצמחים הפופולריים בתחום (אין לראות באמור משום המלצה כלשהי):

אלוורה - Aloe Vera: אחד מהמינים הרבים של צמח ה- Aloe, שמקורו באפריקה. האלוורה הוא היחיד מצמחי ה-Aloe המכונה "אמתי" (Vera- אמתי בלטינית). כבר במצרים העתיקה הוזכר השימוש בצמח האלוורה לצרכי ריפוי, בעיקר לצרכי חיטוי פצעים ונגד בעיות במערכת העיכול. הצמח עשיר בוויטמינים, במינרלים, בחומצות אמינו ובמרכיבים משככי כאב וקוטלי חיידקים ופטריות. השימוש הנפוץ בצמח הוא חיצוני, באמצעות ג'ל המופק מהחומר הקיים בתוך העלה. הג'ל יעיל להרגעת כוויות, ולהקלה על גרד, פצעים או עקיצות.

בתרבויות קדומות נעשה שימוש בקליפת עלי האלוורה לצורך טיפול בעצירות, אך החומר המצוי בקליפה, הקרוי אלואין, הוא חומר בעל השפעה משלשלת חזקה, וברפואה המשלימה כיום כמעט ולא נעשה בו שימוש.

ארניקה – Arnica: צמח שמקורו במרכז אסיה ובאירופה. חלקי הצמח שמהם מכינים פורמולות ריפוי הם הפרחים, והשימוש הוא חיצוני בלבד, שכן חלקי הצמח הפנימיים נחשבים לרעילים. ההומאופתיה אמנם יוצרת שימוש פנימי בצמח (תרכיז או טיפות) אך רק לאחר מהילה ודילול החומר על ידי הומאופת מוסמך מספר רב של פעמים, עד שהצמח בטוח לשימוש.
בשימוש חיצוני הצמח נפוץ כמשחה או כג'ל, והוא יעיל לשיכוך כאבים (כגון כאבי שרירים או נקעים), וכן בהקלה על שטפי דם או פצעים (יש להיזהר מפני מריחה על פצע פתוח). בהומאופתיה נעשה בצמח שימוש גם לטיפול במצבי חרדה או טראומה.


לבונה – Olibanum: עץ הלבונה גדל בהודו ובאפריקה, והשימוש בצמח לצרכי ריפוי נעשה באמצעות שרף, שאותו מפיקים מקליפת גזע העץ. השרף עצמו משמש לטיהור כחומר שממנו מפיקים קטורת (בשילוב צמחים אחרים דוגמת מרווה). השימוש הנפוץ בצמח הוא לטיפול בדלקות פרקים ובכאבי שרירים.

 

פלפלת – Cayenne: צמח שמקורו במרכז אמריקה, אשר מהפרי שלו מפיקים את החלק הנועד לריפוי. בשימוש חיצוני הוא יעיל להקלה על כאבי שרירים, או על כאבים שלאחר ניתוח. בשימוש פנימי הוא נחשב לצמח מעורר וממריץ, וכן תורם להורדת כולסטרול, לחיזוק המערכת החיסונית, לניקוי רעלים מהגוף ולחיזוק פעילות הלב.

ג'ינסנג קוריאני – Panax Ginseng: צמח שמקורו בסין ובקוריאה. החלק בצמח שבו נעשה שימוש רפואי הוא השורש, וברפואה המשלימה מדובר בצמח בעל יכולות ריפוי חזקות מאוד. הוא נחשב למחייה ומשקם את אנרגיית הגוף, ועל כן מתאים לטיפול במצבי חולשה כרוניים. בנוסף, הצמח יעיל לזירוז חילוף החומרים, לעוררות מינית, להתמודדות עם מצבי מתח ולחץ, להפחתת דיכאון ואף להקלה במחלת הסכרת.

ג'ינסנג סיבירי - Siberian Ginseng: צמח זה פועל באופן דומה לג'ינסנג הקוריאני, אך בעל פעילות מתונה יותר ועל כן פחות ממריצה. מקור הצמח בסיביר, וגם כאן, החלק המשמש לריפוי הוא השורש. צמח זה מתאים לטיפול באנשים הנמצאים בסביבת עבודה מתוחה, באנשים שאינם ישנים מספיק שעות או בספורטאים, שזקוקים לתוספת מתונה של מרץ. בנוסף, הצמח יעיל לשיפור הריכוז והזיכרון, ומחזק את מערכת העצבים. 

 

לבנדר (אזוביון) - Lavender: (מלטינית: לרחוץ). מקור עץ הלבנדר באירופה, בעיקר באיטליה. ביוון וברומא העתיקה שימשו פרחי הלבנדר כתוספת ריחנית לאמבט, וגם כיום נעשה שימוש בצמח בתעשיית הקוסמטיקה והבשמים. ברפואה המשלימה, השימוש הנפוץ בצמח הוא כשמן המופק מפרחיו, אז ניתן להוסיפו לאמבט במספר טיפות, להריחו או למרוח אותו על העור בעיסוי (בערבוב עם שמן בסיס, דוגמת שמן שקדים או שומשום).

בשימוש פנימי של תמציות פרחי הצמח כחליטת תה, השפעתו חלשה יותר. שמן הלבנדר יעיל להרגעה ולהפגת מתחים, להקלה על מחלות עור, על כאבי ראש, על קשיי שינה, וכן להפחתת כאבי בטן ובעיות עיכול.

זנב הארי - Motherwort: צמח שמקורו בארה"ב, באירופה ובאסיה. חלק הצמח שנעשה בו שימוש לצרכי ריפוי הוא העלווה, וכבר בימי רומא העתיקה טיפל בבעיות לב ופריון. ברפואה הסינית הצמח יעיל להסדרת וסת, להורדת לחץ דם וכולסטרול, להרגעה, ולבעיות רגשיות כגון אי שקט ופחדים.

מאקה - Maca: צמח הגדל בהרי האלפים, שחלקו התחתון הוא פקעת, שמשתמשים בה לצרכי ריפוי. כבר שנים משמש הצמח את תושבי פרו בדרום אמריקה בהתמודדות עם בעיות אין-אונות ופריון.

הצמח עצמו משמש גם כירק למאכל, והשפעתו מתונה. ברפואה המשלימה הוא יעיל נגד בעיות אין אונות, לירידה בחשק המיני, להמרצה ולהפגת מתח ועייפות.

 

קמומיל (בבונג דו גווני) - German Chamomile: קיימים שני סוגי קמומיל (מתוך 12) שלהם מיוחסות סגולות ריפוי: בבונג (קמומיל גרמני) וקחוון (קמומיל רומאי). הבבונג הוא השכיח והפופולרי יותר והחלק שנעשה בו שימוש לצורכי ריפוי הוא פרחי הצמח. הבבונג יעיל לטיפול בדלקות במעי, להרגעת מערכת העיכול, להקלה על גרד בעור (יש להיזהר משימוש על פצע פתוח), להרגעת הנפש ולגירויים בעיניים. את הקמומיל ניתן לצרוך כחליטת תה, או כשמן אתרי.

מליסה רפואית - Lemon Balm) Melissa officinalis): מקורו של הצמח במערב אסיה, בצפון אפריקה ובמזרח התיכון, ובעלי הצמח משתמשים לצרכי ריפוי. השימוש הנפוץ בצמח הוא כחליטה, ובתקופות קדם הוא שימש לריפוי בעיות עצביות. ברפואה המשלימה נעשה בצמח שימוש בעיקר לטיפול בבעיות במערכת העיכול, במערכת העצבים, להורדת לחץ דם, להרגעה, ולהפחתת עוויתות ופרכוסים.

נענע (מנטה) - Peppermint: צמח מרפא הנפוץ לשימוש בחליטה, מוצאו באירופה ועלי הצמח הם שמשמשים לצרכי ריפוי. הטיפול הנפוץ בנענע הוא להקלה על מערכת הנשימה, להרגעת מערכת העיכול, להרגעת הנפש ולהפחתת בחילות. הנענע ניתנת גם לשימוש חיצוני כשמן עיסוי, אז היא יעילה להפגת מתחים, לשיכוך כאבים ולהמרצת מחזור הדם.

מיריקה - Bayberry: צמח שמקורו באמריקה הצפונית, אשר החלק שנעשה בו שימוש לצרכי ריפוי הוא קליפת השורש. הצמח מיועד לשימוש פנימי, והוא יעיל לטיפול בהצטננות, בשלשול כרוני ובשפעת.

ארכובית - Bistort Root: צמח שמקורו באסיה ובאירופה, השורש והגזע הם החלקים שבהם נעשה שימוש למטרות ריפוי. ברפואה המשלימה צמח זה מתאים לשימוש גם לילדים, ויעיל בעיקר לטיפול בשלשולים, לעצירת דימום, לטיפול בפציעות חיצוניות, לטיפול בנשירת שיער וכן נגד דלקות. הצמח ניתן לשימוש חיצוני או פנימי.

מרווה סינית - Dan Shen: צמח מרפא נפוץ לשימוש ברפואה הסינית. בשורש צמח זה משתמשים לחליטות תה, הפועלות לשיפור זרימת הדם ללב, להורדת לחץ דם, ולחיזוק הלב והכבד.


זנגביל (ג'ינג'ר) - Ginger: מקורו של הצמח באסיה, בשורש שלו משתמשים לצרכי ריפוי. הג'ינג'ר נפוץ מאוד במזרח ובמערב לשימוש כתבלין, וכן כחליטת תה להרגעה ולהקלה על סממני שפעת והצטננות. ברפואה המשלימה הוא משמש גם להקלה על בעיות במערכת העיכול, כמשפר אספקת דם וכנוגד בחילות.

ציפורן החתול - Marigold: צמח שמקורו במצרים, שנעשה בו שימוש ביוון העתיקה. ברפואה המשלימה פרחי הצמח משמשים לצרכי ריפוי, והוא יעיל לשימוש פנימי בהתמודדות עם דלקות וזיהומים ולהורדת כולסטרול, ונפוץ לשימוש חיצוני לחיטוי ולטיפול בפצעים (אין להשתמש על פצע פתוח).

אכינצאה (קיפודנית) - Coneflower: צמח שמוצאו באמריקה. קיימים שלושה סוגים של אכינצאה שבהם נעשה שימוש לצרכים רפואיים (קיפודנית צרת עלים, קיפודנית ארגמנית, וקיפודנית חיוורת), והחלקים שבהם נעשה שימוש בצמח לצרכי ריפוי הם הפרחים, העלים והשורש - תלוי בסוג הקיפודנית. האינדיאנים בצפון אמריקה השתמשו בצמח לטיפול במחלות עור, בהכשות נחשים וזוחלים אחרים וכן בדלקות.
ברפואה המשלימה נעשה שימוש פנימי בצמח לחיזוק המערכת החיסונית, לטיפול בדלקות ובזיהומים, ולחיזוק מערכת העיכול.

גינקו בילובה - Ginko Biloba: מוצאו של העץ בסין וביפן, ומהעלים מופק החומר לשימוש רפואי. הצמח יעיל להמרצת הדם בגוף, לחיזוק הכבד, המוח ומערכת העצבים, לשיפור הזיכרון ולהפגת דיכאון.

היפרקום - Hypericum Perforatum : מקורו של הצמח באירופה ובצפון אפריקה. ביוון העתיקה צמח זה נחשב למטהר ולמבריח שדים. החלק שבו נעשה שימוש לצרכי ריפוי הוא עלי הצמח, והוא יעיל בשימוש חיצוני לטיפול בפציעות, ובשימוש פנימי לחיזוק המערכת החיסונית ולהפחתת דיכאון וחרדה.

רוזמרין - Rosmarinus Officinalis: צמח שמקורו בישראל, אשר נעשה שימוש גם בעליו, גם בפרחיו וגם בענפיו לצורך מרפא. לרוב נעשה בצמח שימוש חיצוני כשמן, והוא יעיל להזרמת הדם, וכן לטיפול בבעיות במחזור הדם או בנשירת שיער על רקע מחסור בדם. הצמח יעיל גם לטיפול במצבי עייפות ותשישות, לדיכאון או לבעיות במערכת העיכול.

 

(צילום: Shutterstock)

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "צמחי מרפא נפוצים"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  שמוש נבון בצמחי מרפא
  21/10/2012
  hrtfhgfhgf ספר הרפואה של צמחי המרפא שנכתב בסין לפני אלפי שנים כותב:" ראשית תשתמשו מה שצומח אצלכם בגינה". זו דרכי, ראשית להשתמש בצמחים בגינה שלך, בשכונה, שלך במדינה שלך. הסיבה לפי הרפואה הסינית: האקלים הינו מקו...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  שמוש נבון בצמחי מרפא
  21/10/2012
  ספר הרפואה של צמחי המרפא שנכתב בסין לפני אלפי שנים כותב:" ראשית תשתמשו מה שצומח אצלכם בגינה". זו דרכי, ראשית להשתמש בצמחים בגינה שלך, בשכונה, שלך במדינה שלך. הסיבה לפי הרפואה הסינית: האקלים הינו מקו...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"