קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
5493
1
 


הידרותרפיה - המים ככלי טיפולי

מערכת תוכן אתר קליניקה
29/06/2014

למים תכונות ריפוי טבעיות ובשילוב עם הטכניקות השונות של ההידרותרפיה, הפועלות לחיזוק השרירים או להארכתם, להרפיה ולהגדלת טווח התנועה, מתקבלת שיטת טיפול היעילה למגוון רחב של בעיות בריאותיות ונפשיות. הכול על עולם הטיפול במים

 
ההידרותרפיה כוללת טכניקות טיפול מגוונות, המותאמות באופן אישי למטופל ולמצבו (צילום: Shutterstock)

 

תפיסת המים כמקור לריפוי גופני ונפשי נעוצה בתרבות המצרית, לפני למעלה מ-2000 שנה לפני הספירה. מאוחר יותר גם ביוון וברומא הכירו בסגולות הריפוי של המים, ואף ביהדות קיים לכך תיעוד, ודי להזכיר את תפיסת המקווה כמקום מטהר. גם ביפן, בסין ובהודו המים נתפסים כבעלי תכונות מרפאות. במחצית המאה ה-19 הגיעה מאנגליה אל ארה"ב שיטת טיפול במים מחוממים, ולקראת סוף אותה מאה ותחילת המאה ה-20 החלה להתגבש ההידרותרפיה המודרנית, כפי שהיא מוכרת כיום (מיוונית: הידרו - מים, תרפיה - טיפול).

שיטת הטיפול בהידרותרפיה מנצלת את היתרונות הטבעיים של המים: הקלה בעומס משקל הגוף, המגע המרגיע של המים וריכוך השרירים - במטרה לשפר את התפקוד הגופני והרגשי של המטופל. הטיפולים מתקיימים בבריכה מחוממת (לטמפרטורה שנעה בין 32-36 מעלות), בטיפול פרטני או קבוצתי, ופועלים על עקרונות הפיזיותרפיה, במטרה לשפר את יכולות המטופל, להקל על תסמינים בריאותיים שונים ולעכב מחלות ניווניות.

הלחץ ההידרוסטטי של המים מסייע ליציבה ומשרה רוגע ושלווה: העובדה כי בבריכה הטיפולית הלחץ על השרירים השונים בגוף נמוך יותר מאשר מחוצה לה, תורמת לרפיון השרירים ומפחיתה תחושת כאב. שחרור מכוח הכבידה מאפשר למטופל טווח תנועה רחב יותר, והפגת המתחים מסייעת לתהליך ההחלמה. המים המחוממים תורמים לעלייה בזרימת הדם, ומתאפשרת זרימת דם חופשית יותר לשרירים. בשל תכונות אלה, ההידרותרפיה נפוצה לטיפול בכאבי שרירים, בכאבי גב, בפריצת דיסק, בבעיות מפרקים, בבעיות נשימה, כשיקום לאחר ניתוח ולהקלה במתח ובחרדות. היא מתאימה לטיפול בכל גיל, כולל תינוקות המגיבים היטב למים - סביבתם הטבעית.

גם לאוכלוסיית הגיל השלישי

הטיפול בתינוקות מסייע להתפתחות המוטורית שלהם ולחיזוק הדימוי העצמי והקשר עם ההורה. ההידרותרפיה מתאימה גם לילדים או מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז, בעלי צרכים מיוחדים, בעלי נכות או בעלי בעיות התפתחותיות. תחושת העצמאות המושגת במים תורמת לחיזוק הביטחון העצמי שלהם, ומשפיעה לטובה על ההיבט הרגשי של המטופלים.

ההידרותרפיה מתאימה גם לאוכלוסיית הגיל השלישי, שלעתים קרובות סובלת מכאבי מפרקים, מפרקינסון ומבעיות גב ושלד, להן ההידרותרפיה נותנת מענה הולם.

בנוסף, הידרותרפיה מסייעת לנשים בהיריון, תקופה המלווה בתופעות לוואי כגון בצקות, עומס במשקל הגוף, תחושת מתח וכאבי גב. הטיפול לנשים בהיריון יתמקד בחיזוק השרירים, בהארכת עמוד השדרה, בשיווי משקל ובהפגת מתחים והרפיה כללית (טיפולי ההידרותרפיה מתאימים לנשים בכל חודשי ההיריון, אולם מומלץ להתייעץ עם רופא טרם הטיפול).
ולמי הטיפול בהידרותרפיה אינו מתאים? עקב העלייה בזרימת הדם במים המחוממים, הטיפול אינו מומלץ למי שסובל מיתר לחץ דם, וכן מאפילפסיה, מחלות ריאה, זיהומים או מחלות עור מדבקות.

טכניקות הטיפול

ההידרותרפיה כוללת טכניקות טיפול מגוונות, המותאמות באופן אישי למטופל ולמצבו:

וואטסו (Watsu) שיטת טיפול שפותחה בארה"ב ב-1980 ומקורה בשיאצו, והיא מהווה למעשה טיפול שיאצו במים. הטיפול כולל מתיחות הגוף לשחרור מחסימות אנרגיה: המטפל מבצע תנועות כיפוף ופשיטה באיברי גופו של המטופל, שנמצא בתנוחת עובר. ברוב הטיפול המטופל פסיבי. חום המים בשילוב המגע הנעים תורם לרפיון שרירים ולתחושת רוגע ושלווה. טיפול זה יעיל להפגת מתחים, חרדות וכאבים, לקשיי שינה וכן לשחרור שרירים.

הליוויק (Halliwick) שיטת טיפול שפותחה באנגליה ב-1949. שיטה זו נועדה לעודד את המטופל לעצמאות, ומתקיימת בדרך כלל בקבוצות, כאשר לכל מטופל מתלווה מטפל. כך נהנה המטופל גם מיתרונות הקבוצה, וגם מליווי אישי. הטכניקה משלבת משחקים ופעילויות מים, והמטופל נדרש לשחות ללא עזרי ציפה בביצוע הפעילויות השונות. בטכניקה זו מתרגל המטופל טווח תנועה רחב, שליטה בשיווי המשקל ובמערכת הנשימה, ובעיקר עצמאות בתוך המים, שתורמת לדימוי העצמי שלו ולתחושת הביטחון. שיטת טיפול זו מתאימה לאנשים הסובלים מפחדים או מדימוי עצמי נמוך, וכן לאנשים בעלי נכויות.

באד ראגאז (Bad Ragaz)  נקראת גם "שיטת הטבעות". שיטת טיפול שפותחה בגרמניה בשנות ה-30, ובה צף המטופל על פני המים בעזרת מצופים ייעודיים, שנמצאים מתחת לצווארו, למותניו, לקרסוליו ולגב התחתון. במהלך הטיפול המטפל מבצע תרגילים על גופו של המטופל, ששוכב בכל פעם במנח אחר, כאשר רק החלק שעליו מתבצעת העבודה נמצא מתחת למים באותו רגע נתון. הטיפול מנצל את התנגדות המים כאמצעי התורם ליציבות המטופל ולחיזוק שרירי פלג גופו העליון, ומתאים במיוחד לחולי שיתוק מוחין ולאנשים הסובלים מבעיות של כיווץ שרירים.

ג'הארה (Jahara) שיטת טיפול שפותחה בארה"ב ב-1995. בשיטה זו נעשה שימוש במצוף דק, כאשר המטפל מוביל את המטופל (הנמצא בציפה) בתנועה מעגלית ורצופה. בזמן הטיפול המטפל מעסה את המטופל, לוחץ ומותח את גופו במטרה להאריך את עמוד השדרה. הטיפול מאפשר הרפיה עמוקה ורגיעה, ותורם לשחרור מכאבים, ממתחים ומלחצים. שיטת טיפול זו מתאימה לסובלים מחרדות, מכאבים בעמוד השדרה ומפריצת דיסק.

ווטר-דאנס (Water Dance) שיטת טיפול שפותחה בגרמניה ב-1987. טכניקה זו מתבצעת מתחת לפני המים, כאשר אפו של המטופל אטום בעזרת קליפסים. השיטה משלבת תרגילים שונים יחד עם ריקוד במים, כאשר המטופל משוחרר מכוח המשיכה וטווח התנועה שלו גדל. לשיטת טיפול זו השפעה עמוקה של רגיעה, והיא תורמת להרפיה ולשחרור שרירים.

קיימות טכניקות טיפול נוספות, המהוות חלק מסדרת תרגילים לטיפול הידרותרפי:

מתיחות מתחת למים (Hydro Stretching) - טיפול המתבסס על מתיחות גוף המטופל, שאותן מבצע המטפל מתחת למים. בדרך כלל מהווה הטיפול חלק מטיפול הידרותרפי לכאבי גב. המתיחות תורמות לשיכוך כאבים ולרפיון שרירים;

Rebirthing Teaching - טכניקה השאובה מתורת המדיטציה של המזרח הרחוק, המתרכזת בנשימה של המטופל, ותורמת להרגעה ולהרפיית המטופל;

Fitness - טכניקה אקטיבית מאוד, הפועלת כפעילות אירובית לכל דבר - אלא שהיא נעשית במים, ויעילה בעיקר לבעיות אורטופדיות.

לסיכום, התכונות הטבעיות של המים תורמות לרוגע ולרפיון שרירים, ומשפרות את זרימת הדם ואת טווח התנועה. ניצול נכון של תכונות אלה על ידי מטפל מוסמך להידרותרפיה, תורם לא רק להפחתת כאב ולהקלה בבעיות בריאותיות שונות, אלא גם לשיפור הדימוי והביטחון העצמי, לשיפור תחושת עצמאות ולמיצוי היכולות האישיות של המטופל.


 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "הידרותרפיה - המים ככלי טיפולי"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  מים תפישה הסינית
  12/10/2012
  hrtfhgfhgf בתפישה הסינית קיים דגם חמשת הדרכים [המוכר בתרגום הלא מדויק כחמשת האלמנטים]. דגם זה מורכב מדרך העץ, דרך האש, דרך האדמה , דרך המתכת ודרך המים. דרך המים , המנוהלת ע"י הכליות בגוף, מהווה את המקור, הראשוני...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות:
 • 1.
  מים תפישה הסינית
  12/10/2012
  בתפישה הסינית קיים דגם חמשת הדרכים [המוכר בתרגום הלא מדויק כחמשת האלמנטים]. דגם זה מורכב מדרך העץ, דרך האש, דרך האדמה , דרך המתכת ודרך המים. דרך המים , המנוהלת ע"י הכליות בגוף, מהווה את המקור, הראשוני...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"